| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU!

Majoritatea celor din Bacău (cei de origine) sunt catolici? Sau ortodocşi? Ce religie predomină cel mai mult?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

In orasul Bacau 81% din populatie e ortodoxa, si doar 8.68% sunt catolici. Adica 154.000 ortodocsi, si 19.000 catolici.

17 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Depinde de nationalitate, moldovenii sunt ortodocsi, ceangai sunt catolici, daca vrei sa aflii numarul exact vezi cati sunt din fiecare. Bineinteles se exclud celelalte religii care sunt din fiecare nationalitate mai putin evreii, tatarii, turcii, polonezii.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Asta ca si cand ai zice: "In Romania toti sunt albi". Dar avem si negrii si indieni si asiatici.

| Blackrose4 a răspuns (pentru Salontanul):

Nu ştiu cum să explic. Ma refeream la general. Normal că mai avem şi alte nații, dar predominant sunt românii... aşa şi cu religia...

| Salontanul a răspuns (pentru Blackrose4):

Atunci puteai sa intrebi: "Sunt multi catolici in Bacau?"Atunci iti spuneam ca din 175.500 locuitori 19.094 romano-catolici, 500 atei si alte religii si diferenta crestin-ortodocsi.

| Blackrose4 a răspuns (pentru Salontanul):

Ok, îmi cer scuze pentru felul în care am formulat întrebarea, am să o modific.

| darrio2007 a răspuns:

Nu vei gasi niciodata intr-un oras aceeasi religie 100 %. Cei mai multi sunt crestini-ortodocsi.La fel si moldovenii din Chisinau.Predomina ortodoxia. Posibil de rit vechi.

| K0sti a răspuns:

Doar primarul si prefectul!

| Blackrose4 a răspuns (pentru K0sti):

Mi-ai răspuns la mişto? happy. Mă refeream strict la religie. Din câte ştiu eu, de fapt din câte am auzit, o parte din moldoveni (cei din Chişinău) ar fi catolici. De asta am întrebat de cei din Bacău pentru că nu ştiam. Nu prea le am cu religia happy.

| K0sti a răspuns (pentru Blackrose4):

Evident! Si asta pentru ca va e lene sa scrieti...

| darrio2007 a răspuns (pentru K0sti):

Amuzant!

| Blackrose4 a răspuns (pentru K0sti):

Nu ştiu de ce spui asta, chiar deloc nu mi-e lene să scriu happy. Poate nu am formulat întrebarea cum trebuie.

| K0sti a răspuns (pentru Blackrose4):

Exact...asta deriva din lenea de a scrie! Amanuntele fac diferenta! TOTDEAUNA!
Hristos a Inviat!

| Blackrose4 a răspuns (pentru K0sti):

Nu derivă neapărat din lenea de a scrie, nu am ştiut cum să formulez întrebarea, dar am să țin cont de ceea ce ai spus happy. Adevărat a Înviat!

| K0sti a răspuns (pentru Blackrose4):

Ok, apreciez asta! In plus apreciez si ca ai fost deschisa la dialog! Sa ai o zi buna!

| Blackrose4 a răspuns (pentru K0sti):

Mulțumesc la fel!

| TrăieşteClipa a răspuns:

Cei din Vaslui poate.

| justadream94 a răspuns:

Ortodoxi. Romania e o tara majoritar ortodoxa.