| anonim_4396 a întrebat:

Nu inteleg de ce unii oameni considera ca ateii sunt persoane rele. Am intalnit azi un alt membru TPU, care zicea ca ateii sunt rai, iar apoi spunea ca nu judeca pe nimeni, dar ateii sunt rai, ca asa i-a spus profesoara de religie, si i-a mai spus sa nu vorbeasca, cu ateii si sa se fereasca de ei, pentru ca sunt persoane rele. Pur si simplu, nu pot sa inteleg, de ce mai exista astfel de gandire in ziua de azi. Voi ce parere aveti?

38 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Fanaticii, aia care ridica ipocrizia la rang de arta. Ce sa ii faci...
P.S. Cretina aia de profesoara de religie merita f**ta in c*r de vreo 20 de negri credinciosi. Ca ateii sunt rai, de aia.

| sublime89 a răspuns:

Aceasta gandire va exista atat timp cat oamenii se vor agata de visele lor. Credinciosi ii urasc pe atei pentru ca perspectiva lor asupra lumii ii sperie. Nu exista D-zeu? Nu exista un scop? Nu ne poarta nimeni de grija? Nu exista rai? Aceasta viziune realista asupra lumii ii sperie, si atunci prefera sa se refugieze din nou in povestile lor, si sa respinga cu ostilitate orice ateu "rau". E frica de adevar, frica de dovezi, frica de a infrunta lumea asa cum e. Unii se autoconving ca Pamantul are 6000 de ani, in ciuda tuturor dovezilor contrare, doar ca sa se simta bine si impacati cu propria persoana. Vor sa se asigure ca nu calca deloc pe langa "dreapta credinta".

| Felys a răspuns:

Daca te gandesti cati puscariasi care chiar au facut fapte abdominabile se dau drept credinciosi, vei stii ca nu doar ateii pot fi rai, rautatea nu sta in religiozitate ci in personalitatea fiecarui individ

Răspuns utilizator avertizat
| UnBroken2016 a răspuns:

Desigur ca esti rau daca ii spui idiotului ca e idiot. Mai ales cand toata lumea ii spune ca nu este asa.

| Deaad a răspuns:

Nu-mi pasa cine il crede rau pe cine.
Esti ateu, foarte bine.Ar trebui sa nu iti pese de ce spun altii despre tine.
Esti crestin, la fel.

Aia care judeca omul dupa criterii gen religie, ateism, e un idiot.
Si aluia care ii pasa prea mult e de asemenea un ratat.

| 777eSpirituales777 a răspuns (pentru Deaad):

Buna!
Ii jignesti fara motiv pe oameni. De asta ateii sunt rai. sad
AnimeLover95 acum intelegi de ce ateii sunt rai? Ei ne jignesc si ne zic ca suntem idioti si prosti. De ce? Vezi ce rai sunt? sad
Pa pa.

| Geanin a răspuns:

Suntem cu totii bolnavi, in lipsa de fonduri

| seth2016 a răspuns:

TPU ar trebui sa manifeste toleranta ZERO fata de cyberbully.

Pot face asta cu ajutorul vostru. Puteti raporta posturile in care acesti bully intimideaza, hartuiesc, manipuleaza, jignesc, umilesc sau discrediteaza un alt membru. Actiunile lor sunt deliberat ostile.

Nu foloseste la nimic sa intrati in polemici sau alte discutii cu ei. Nu raspundeti la provocarile lor.

Puteti folosi butonul raporteaza sau puteti scrie TPU un mesaj via Contact.

Puteti ignora complet userul respectiv. Intrati la profilul lor si click Ignora user.

| anonim_4396 explică (pentru seth2016):

"cyberbully"... vai, saracutul de tine, ai crescut in puf si miere toata viata ta si acum cand cineva spune ceva ce nu coincide cu punctul tau de vedere te dai victima? Trist.

O dam si noi in penibilisme de genul acesta ca americanii si ajungem o natie de sensibili. Azi maine o dam si noi in feminism si BLM ca ei.

Mai era unul acum cateva luni aici pe TPU care se credea persecutat cand ii spunea cineva ca e nesimtit, tupeist, ignorant, etc.

Cyberbully rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor

Fkin Special Snowflakes.

| seth2016 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exista termen in limba romana pentru cyberbully, poate de aici si ignoranta. Se traduce prin hartuitor. Un cyberbully este insa mai mult decat atat.

| anonim_4396 explică (pentru seth2016):

Stiu ce inseamna cyberbully, stai linistit. Totusi, ti-am zis mai sus, cyberbully e o idiotenie din exagerat de multe puncte de vedere care pentru majoritatea sunt extrem de evidente.

Daca eu spun ca treaba asta cu cyberbully e o idiotenie si ca al tau comentariu de mai sus e o penibilitate, consideri ca ma incadrez in categoria cyberbully?

"Un cyberbully este insa mai mult decat atat"... cam ce? Ia da si tu niste exemple. Eu fac pariu ca ajungem la partea cu special snowflakes.

| seth2016 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca e exagerat este opinia ta si ti-o respect. Am spus ce face un bully pe Internet: hartuieste, manipuleaza, jigneste, umileste sau discrediteaza cu scopul de a face rau cuiva. Un cyberbully nu spune ca "cyberbully e o idiotenie" ci iti spune ca esti idiot pentru ca ai spus asta.

Sa ai o opinie diferita nu este cyberbullying, chiar daca o exprimi mai direct, mai sarcastic sau mai arogant. Dupa cum vezi stau de vorba cu tine si nu ti-am dat Ignore User.

| anonim_4396 explică (pentru seth2016):

Partea cu jignitul nu are ce sa caute in categoria asta.

Cat despre restul, sa fim seriosi. Cyberbully chiar e o idiotenie si sa o arzi cu "toleranta zero" e o idiotenie si mai mare.

Apropo, (ca aparent am uitat sa intreb in primul comentariu) ce cauta acest subiect la categoria asta si la intrebarea asta?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru remus1007):

La inceput e mai greu.

| Iunix a răspuns:

Nu prea știu ce caută religia în școală. Religia să se predea la biserică, nu în școală. Normal că profesoara de religia i-a spus să nu vorbească cu ateii, pentru că ateii au o boală gravă numită gândire liberă și nu vrem ca vreun ateu să-i spună bietului copil cine știe ce prostii.

| MistretulPufos a răspuns:

Il cheama cumva Constantin Gherlea? laughing

| Mayhem666 a răspuns (pentru MistretulPufos):

Da, dar inainte era cu numele PufosicaMititica laughing Sau ceva de genu'.

| MistretulPufos a răspuns (pentru Mayhem666):

Aha, se vede ca e troll laughing

| ExprimareLibera a răspuns:

Nu stiu daca era troll sau nu, dar așa îi învață în școli, la religie, cunosc vreo câteva cazuri.
Orice e în afara religiei lor e rău.

| GoldandSilver a răspuns:

Sa stii ca crestinii nu ar trebui sa se gandeasca ca daca face fapte bune el va ajunge in rai, nu stiu cine va invatat aceasta conceptie, profesoara mea de religie m-a sfatuit asta. Cat despre atei, nu am nimic cu ei, ei au alte conceptii de viata, insa ar trebui sa se gandeasca foarte bine cand cred ca nu exista nimic!

| Cliar a răspuns:

Parerea mea este ca se poate observa cum crestinii gandesc inside of the box si ateii gandesc putin mai out of the box, dar cel mai bine nu te interesezi deloc de religie. Eu personal asta fac, nu sunt nici ateu ( sa nu cred ) dar nici religios ( sa cred ), pur si simplu ignor religia si traiesc ca si cum nici macar n-as stii de ea. Eu personal de cand am facut aceasta schimbare o duc mai bine, limita sunt eu si atat, nu am alte limitari spirituale.

| 777eSpirituales777 a răspuns:

Buna.
Cred ca te referi la mine. Eu nu am spus ca ateii sunt rai. Ti-am spus ce am auzit de la parinti si de la profa mea de religie. happy
Eu nu judec atei si nu vreau sa am nicio treaba cu ei. Ii ignor pe cat posibilul pentru ca sunt rai si violenti. happy
Pa pa.

| Mayhem666 a răspuns (pentru 777eSpirituales777):

Nu este adevarat, si eu sunt ateu si nu sunt deloc rau si nici violent nu sunt, ba chiar poate o sa te surprind, daca o sa iti spun urmatoarele :
-nu fumez
-nu beau
-nu ma droghez
-nu injur
Te-am surprins spunand astea? Stiu ca tu spuneai ca ateii fumeaza, se drogheaza, etc. Ei bine eu nu fac asta, si nici nu discriminez, nu judec oamenii dupa aparente, nu sunt rasist, sunt vegetarian, deci imi pasa de viata animalelor si de natura, iar pentru cei care o sa spuna ca mananc plante si ca o sa ramanem fara oxigen, tin sa mentionez ca eu nu mananc plante, ci fructe si legume, si ocazional salata, aia ar fi singura planta pe care o consum. Sper ca o sa iti schimbi parerea despre atei, daca tu o sa consideri in continuare ca ateii sunt rai, chiar si dupa ce ti-am spus ce fac si ce nu fac eu, inseamna ca ai o problema, decizia este a ta daca vrei crezi, daca nu, atunci nu. Sper ca o sa iti schimbi parerea, si cumva daca ai avut o experienta neplacuta cu un ateu, nu ne baga pe toti in aceeasi oala, ca oamenii sunt diferiti, nu sunt toti la fel. Pa pa! happy

| syd2 a răspuns (pentru Mayhem666):

Esti un perfect.

| Mayhem666 a răspuns (pentru syd2):

Multumesc de compliment, dar nu sunt perfect, am multe defecte. Nimeni nu-i perfect.

| SfaturiAnonime a răspuns:

Ateu - face fapte bune pentru ca este om
Crestin - face fapte bune deoarece ii este frica de iad.
Sper ca te-am lamurit, daca spun mai multe imi iau ban pentru homofobie sad

| Mayhem666 a răspuns (pentru SfaturiAnonime):

Eu intrebasem cu totul altceva.

| 777eSpirituales777 a răspuns (pentru SfaturiAnonime):

Buna!
Profesoara de religie ne-a explicat ca nu e nimic rau in a iti fi frica de iad. Nu inseamna ca esti pacatos sau ceva de genul.
Si ateii se tem de iad si ei au si motive intemeiate sa se teama da nu recunosc asta. happy
Pa pa.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru 777eSpirituales777):

Tu inseamna ca nu stii ce inseamna sa fii ateu daca esti chiar atat de naiv sa crezi ca unul se teme de prostiile inventate pentru religiosi. Dar lasa, tu la 15 ani le stii mai bine. Ptiu sa nu te deochi.

| 777eSpirituales777 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Buna!
Sa fi ateu inseamna sa nu respecti cuvantul lui Dumnezeu. Adica sa fi desfranat pentru a ii face in ciuda. Ateii spun ca nu cred in Dumnezeu, dar fac asta doar pentru a iesi in evidenta si a fi remarcati de EL intr-un mod negativ. Am avul o intreaga lectie la ora de religie despre asta, stiu despre ce vorbesc. happy
Pa pa.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru 777eSpirituales777):

Ateu inseamna sa nu crezi in zei. Ai o scuza acum ca esti mic si prost, poate cand vei mai creste vei intelege mai bine.

| 777eSpirituales777 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Buna!
Si mama si profa de religie mi-au spus ce inseamna sa fi ateu asa ca stiu despre ce e vorba.
Ateii sunt oameni care nu au primit iubire si vor sa se razbune pe Dumnezeu. Ei fumeaza se droghiaza, fura, unii dintre ei chiar si ucid. Cum a fost Hitler si Stalin, parintii ateismului. Sunt oameni lipsiti de scrupule, mincinosi si laudarosi. happy
Pa pa.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru 777eSpirituales777):

Mai vorbim peste 7 ani cand o sa ai si tu 18 ani si o sa gandesti tu pentru tine, nu altii.

| 777eSpirituales777 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Mancate-ar dracii. Vezi sa nu ajungi in iad (Doamne ajuta), ateu rau ce esti.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru 777eSpirituales777):

Troll obosit ce esti laughing

| 777eSpirituales777 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Ha ha, credeai ca nu stiu cum sa ma port cu ateii obraznici ca tine? Mai spui ceva, te blestem de nu te vezi, ma auzi?