| Zanisoara a întrebat:

Hey TPU,stiti cand vine preotul si bate din usa in usa? Cand ii dati drumu ce se intampla? Eu nu l-am vazut niciodata venind la noi,a veni dar nu eram acasa(afara, in parc, in oras,).Si cati bani ii dati de obicei la preot? Dau funda

18 răspunsuri:
| danut a răspuns:

"Hey TPU, stiti cand vine preotul si bate din usa in usa? Cand ii dati drumu ce se intampla?"
Pai uite ce se intampla, cand ma vede (fara sa spun nimic) o ia la fuga pe scari ca alergat de ucigal toaca urmat de diaconul cu busuiocu iar daca il intreb de ce fuge imi spune peste umar: ..noi nu suntem cu BIBLIA ci cu TRADITIA. si dispare..in ceata lasandu-si ernoriasii in incurcatura. (eu stau la etajul 2). Cam asta se intampla daca uita si bate la usa mea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

Si eu fac la fel cand vine un shaolin la mine.nu vine dar daca vine,il invit in casa, il ascult, il ajut, si spun ca il respect pe budha, dar eu am alta credinta.bineinteles el imi va spune ca pe munte sant multe poteci si toate duc spre varf.probabil ne vom intalni oricum.dar in rai la noi nu se intra cu biblia in mana ca la voi. asta e sigur.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

"dar in rai la noi nu se intra cu biblia in mana ca la voi. asta e sigur. "
Pai la voi in "rai" il gasiti pe Rama, Visnu si Krishna, nu pe Dumnezu crestin, caci acesta e cu Biblia. Normal sa avem "raiuri" deosebite.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

Mai dane? eu sant crestin ortodox ma iar poza mea indica, la fel ca numele, de altfel, Parjolul, sub forma anagramata.Parjolul spiritual, trupesc ori sufletesc cel ars de credinta si iubire de Hristos.am vrut sa spun ca nu ma deranjeaza nici o credinta a celorlalti, decat satanismul si ecumenismul ori wicca.e o neintelegere.iar in rai sant multe lacasuri, pe care Iisus le pregateste celor cu care are placerea sa fie in imparatia lui.Printre care si talharul pocait pe cruce in ultima clipa a vietii lui.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

"in rai sant multe lacasuri, pe care Iisus le pregateste celor cu care are placerea sa fie in imparatia lui.Printre care si talharul pocait pe cruce in ultima clipa a vietii lui. "
Asa este, dar daca ai la indemana adevarul lasat de Dumnezeu iar tu il alegi pe cel care iti convine, nu prea ajungi langa talharul de pe cruce ci mai degraba langa milan9.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

Fiecare cum se invredniceste.eu sant totusi pacatos.mai am mult pana la indreptare ca fusei ateu si eu cand eram foarte tanar, destept ca porcu cu teleanca, si teligent pana la genunchiul broastei.si stii cum e? chiar daca scoti cuiele batute in usa, raman gaurile.le acperi si pe alea.raman semnele.deabia atunci depinde de iertarea DOMNULUI.cred eu, poate nu-i chiar ase.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Crede si. cerceteaza.

NOname
| NOname a răspuns:

Https://www.facebook.com/....../photo.php

| Fatamuntilor a răspuns:

E cam tarziu acum
In primul rand preotul NU bate la usa! NU intra peste tine daca nu ii dechizi usa!
Pentru viitor intre un inreaba prin vecini cand urmeaza sa vina preotul.
Pe masa e bine sa macar un bol cu apa si un fir de busuioc. Ceva fructe, un colac sau/si produse de post.
Preotul vine, stropeste prin toata casa cu agiazama, iti da sa saruti crucea si gata.
Bani dai in funtie de posibitati, oricum nu pentru asta vine
.Un 10 lei sa zicem.
E bine de stiut ca este o traditie si nu te indroctinezi daca primesti preotul.

| ColdSoul a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Preotul nu bate la usa? Atunci cum de la mine si la vecinii mei bate de zici ca vrea sa darame usa? Ce-i drept, e foarte insistent omu'
La parintii mei, la tara, sare si poarta si le apare in fata usii, fie ca ma crezi sau nu.
Preotul nu vine pentru bani? Ai dreptate, vine in vizita sa stati la taclale.
Nu te indoctrinezi daca primesti preotul? Asta deja se numeste doctrina maxima.
Lumea ar trebui sa renunte la aceasta "traditie" si sa deschida naibii ochii odata!

| milan9 a răspuns:

De TRADITIILE sectante ale lui Martin Luther se tine @danut si grupul lui de adventisti.
De traditiile sa obiceiurile corecte ale crestinilor din Noului Testament se ingrijeste Biserica:
-II Tesaloniceni 2, 15:,, Deci, dar, fratilor, staţi neclintiţi şi tineţi predaniile (tradiţiile) pe care le-aţi învăţat, fie prin cuvint, fie prin epistola noastra."

| milan9 a răspuns:

As putea sa-ti dau exemplu de preoti care obisnuiesc sa lase ei un ban copiilor in familiile in care intalnesc copii.
Daca acestia obisnuiesc sa nu primeasca bani de la cei nevoiasi nici la ceremonii speciale precum casatoria sau inmormantarea, atunci cu atat mai simplu le e sa nu primeasca la o obisnuita binecuvantare a caselor...
Preotii de care spun nu numai ca nu au primit bani la unele ceremonii de botez dar s-au oferit mai ales sa fie ei insisi nasii acelor copii, cu toate cheltuielile care sunt presupuse de acest eveniment... happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ii deschid.

| MskDesign a răspuns (pentru anonim_4396):

Gresit!
Eu ii deschid ca sa ii spun sa nu mai deranjeze niciodata. Daca nu-i voi deschide, se va intoarce si la anul.Cum i-am spus si preotului de aici de unde sunt, daca vine acasa la mine, il primesc cu conditia sa nu vorbeasca despre religie sau chestii din astea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MskDesign):

Parca retine ala la cate case cutreiera la cine sa mearga si la cine nu laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru MskDesign):

Adica depinde de unde esti. La mine sunt o groaza de blocuri in jur. Si de aceia am spus.

| MskDesign a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe mine toti preotii care m-au intalnit, isi aduc aminte si peste 50 de ani.Te asigur de asta!

| Vanqu1sh a răspuns:

Vine si spovedeste casa, iti canta, dedicatii alea alea, si tu ii bagi in buzunar cat iti permiti din cate stiu din zona la mine ( prin alte parti cica ar fi o suma fixa ).