| Deniiiiissee a întrebat:

Hey TPU...
Stiu ca suna ciudat dar as vrea sa ma ajutati. Va rog
Ideea e ca astazi prietena mea cea mai bună a aflat ca este însărcinată. Eu am fost prima persoană în afară de soțul ei, care am aflat. Este ca si sora mea, cea mai bună prietenă. Mi-a spus daca as vrea sa fiu nasa copilului. Eu imi doresc din suflet. Dar sunt mici probleme. Prima am 17 ani de abia împliniți. Si a doua sunt necăsătorită. Imi doresc din suflet sa fiu eu nasa bebelușului. Dar nu stiu daca este posibil. Va rog sa-mi răspundeți. As putea boteza eu micuțul?

Răspuns Câştigător
| sonya a răspuns:

Buna,

Poti fi nasa copiluluifara probleme, e vorba de un botez, nu de o cununie. La cununie nu poti fi nasa daca nu esti casatorita religios.

Asadar, vorbeste cu prietena ta, vorbeste cu preotul unde vor sa faca botezul si spune-i ca iti doresti acest lucru, dar ca esti singura. Nu va fi nici o problema, vei vedea.

| Holiday a răspuns (pentru sonya):

"La cununie nu poti fi nasa daca nu esti casatorita religios."

Ei nu, poti fi fara probleme, stiu cazuri concrete, doar sa sari cu banul la popa si se rezolva.

| sonya a răspuns (pentru Holiday):

Poate casatoria religioasa nu e neaparat o conditie, insa te asigur ca ai nevoie neaparat de certificatul de casatorie eliberat de starea civila. Asadar, ca nasa de cununie tot trebuie sa fii casatorita in vreun fel.

| Holiday a răspuns (pentru sonya):

La casatoria civila nu e nevoie de nasi.
Casatoria religioasa se face doar daca este eliberat un certificat de casatorie civila pentru cei doi care se casatoresc, care va fi prezentat preotului, nu vine nasul/nasa cu certificatul ei/lui de casatorie.

| sonya a răspuns (pentru Holiday):

Hai sa lamurim ceva. Cand te-ai casatorit? Recent? Insemnand in ultimii 10 ani, sa spunem?

Orice preot nu va cununa nici un cuplu daca nasii nu sunt casatoriti. Ai dus discutia in alta parte si nu vreau sa umplem de spam intrebarea.

| Holiday a răspuns (pentru sonya):

Vorba ta, ca sa lamurim ceva, tu pui 1000 de euro, eu 1000, alegem aleatoriu 5 biserici si mergem sa vedem daca e de acord popa sa oficieze o casatorie cu nasi necasatoriti. Daca la 4 din 5 ii conving sa faca asta iti iau mia de euro, daca nu, mi-i iei tu pe ai mei. Ce zici, te bagi? Ca altfel doar discutam discutii, ca sa zic asa.

10 răspunsuri:
| IMPERO a răspuns:

Daca oamenii nu iti interzic, fa-o... si... pacatul meu sa fie. Sunt sigur ca D-zeu nu are nimic impotriva.

| FreddieM a răspuns:

Hahaha, eu am botezat un copilas, eram minor si pe deasupra si ateu. Deci se poate mai mult de-atat, i-l doare-n cot pe popa, banu sa iasa.
Pace

| Dandinelle a răspuns:

Poti fi nasa copilului.

| DuckDodgers0 a răspuns:

Din nefericire nu este posibil, desi nu te impiedica nimebi sa ii fi nasa in afara bisericii, pentru ca a fi nasa inseamna sa o caluzesti spre mantuire, spre biserica, spre a face bine
Dumnezeu sa te ajute!

| Deniiiiissee explică:

Va mulțumesc pentru răspunsuri!