| aabaaab3278 a întrebat:

Horus, la fel ca şi Iisus, a fost născut din fecioară, Isisşi a fost singurul fiu născut al zeului Osiris. Naşterea sa a fost vestită de către steaua Sirius, steaua dimineţii. Seth a încercat să-l omoare pe Horus, dar Osiris previne această întâmplare spunăndu-i mamei lui Horus,, Vino, tu zeiţă, ascunde-te cu copilul tău!". Aceaşi situaţie este întâlnită şi la Iisus, unde un înger îi spune lui Iosif:,, Scoală-te şi ia pruncul şi pe mama lui şi fugi în Egipt". La fel ca şi în cazul lui Iisus, nu se ştie nimic despre viaţa lui Horus între 12 şi 30 de ani.
Conform Bhagavata Purana (Poveşti divine şi eterne ale Zeului Suprem), Krishna s-a născut fără existenţa unei uniuni sexuale, ci prin,, transmisie mentală" de la mintea lui Vasudeva în pântecele mamei, Devaki. Atât Iisus, cât şi Krishna erau numiţi zei sau fiul Zeului Suprem. Amândoi au fost trimişi din rai pe pământ luând chip uman, numiţi salvatori şi fiind a doua persoană din Trinitate.
Ce parere aveti?

8 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

S-a mai discutat problema asta. Si raspunsul a fost ca, cel mai probabil, povestea lui Horus a fost modelata dupa cea a lui Iisus.

Concluzia ar fi ca povestea lui Horus poate fi un fals, iar Horus sa nu fi existat in realitate.

| Dandanache a răspuns:

Bla bla bla. Mizerii de Zeitgeist. Nimic adevarat. Dar prostia asta inca prinde pe TPU.

| milan9 a răspuns:

Povestea lui Horus a fost compilata, copiata, dupa evenimentele din viata Mantuitorului Hristos.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Plagiatul are origini mai vechi dupa cum se pare, nu l-a inventat Ponta cum zic gurile rele.

| suffarstar a răspuns:

Https://en.wikipedia.org/wiki/Baldr
https://ro.wikipedia.org/wiki/Zarathustra
Sunt mai multe povesti asemanatoare. Nu am nicio opinie. Orice e posibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce parere sa am? uite; Cred intr-unul Dumnezeu Tatal atottiitorul, facatorul cerului si al pamantului, vazutelor tuturor si al nevazutelor.
Si intr-unul Domn Iisus Christos, Fiul lui Dumnezeu, unul nascut, care din Tatal s-a nascut inainte de toti vecii; lumina din lumina, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, nascut iar nu facut; cel de o fiinta cu Tatal prin care toate s-au facut;
Carele pentru noi oamenii si pentru a noastra mantuire s-a pogorat din cer si s-a intrupat din Duhul Sfant si din Maria Fecioara si s-a facut om;
Si S-a rastignit pentru noi in zilele lui Pontiu Pilat, a patimit si s-a ingropat;
Si a inviat a treia zi, dupa Scripturi;
Si S-a suit in ceruri si sade de-a dreapta Tatalui.
Si iarasi va sa vina cu marire sa judece viii si mortii, a carui imparatie nu va avea sfarsit.
Si intru Duhul Sfant, Domnul de viata facatorul, care din Tatal purcede; cela ce impreuna cu Tatal si cu Fiul este inchinat si marit, carele a grait prin prooroci.
Si intr-una, sfanta, soborniceasca si apostoleasca Biserica.
Marturisesc un botez pentru iertarea pacatelor.
Astept invierea mortilor.
Si viata veacului ce va sa vie.
Amin.

| angelcore a răspuns:

Este ciudat de asemanator...

| julesmaria a răspuns:

Daaaaaaaa, sigur! "Povestea lui Horus a fost copiata dupa cea a lui Iisus", povestea lui Horus fiind cu cateva mii de ani mai veche decat cea a lui Iisus. Da no, ii ceva normal.