| Roxxette a întrebat:

Hristos A Inviat!
Aseara am fost la inviere la biserica si m-a pus pe ganduri acel cantec care se canta de inviere "Hristos a inviat din morti cu moartea pe moarte calcand si celor din morminte viata daruindu-le " Deci el a inviat dar subliniez cuvintele "si celor din morminte viata daruindu-le" cum adica el a inviat dar cei din morminte?
De ce se spune asta ca ei nu au inviat?
Astept raspunsuri + funda.

8 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

''Celor din morminte'' - mortii, cei care au murit, si cei care vor muri de acum pana in veac!

''Viata daruindu-le''- Viata vesnica! Da viata in rai, Prin moartea lui putem noi sa fim mantuiti si sa primim viata vesnica!

Cei pacatosi vor muri vesnic, dar cei care ''isi poarta crucea'' si care vor fii mantuiti de catre Iisus acelor li se va DARUI VIATA VESNICA.

Sarbatori fericite, =)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In momentul cand el ear mort, de fapt era in iad dezlegand pe cei inchisi acolo.dezlegandui de puterea mortii si a pacatelor. iar ei au inviat la viata vesnica, nu cu trupul, ci cu sufletul. Iisus a demonstrat ca poate invia si trupurile, dar din iad au inviat cu sufletele si s-au mutat la rai.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Tu nu intelegeti ca celor morti lea oferit viata

| madalina2222 a răspuns:

Adica le-a dat posibilitatea sa mearga in rai ca pana atunci toti oameni erau in iad ..deci cei drepti au mers in iad asta inseamna viata daruindule caci raiul inseamna. viata vesnica

| Djasters a răspuns:

Hristos le-a daruit viata, dar nu i-a inviat in lumea fizica. Viata nu inseamna ceva ce tine doar de lumea fizica, ci si de cea spirituala. Cind se spune ca El a inviat se refera ca a inviat in lumea fizica.(..co; a; ti au primit foar viata spirituala ), Binenteles aceste texte pot fi interpretate si simbolic, dar cine are intelepciunea inalta s-o faca?

| alina_8379 a răspuns:

Hristos, cand a murit, a fost in iad si ia inviat toate sufletele din Vechiul Testament inclusiv pe Adam si pe Eva.

| sabin89 a răspuns (pentru alina_8379):

"... a fost in iad si ia inviat toate sufletele din V. T." Pai cum? Sufletele alea din iad erau moarte? Exista si suflet mort? Nu este sufletul nemuritor?

| usernamed a răspuns:

Adica cei morti ( nu neaparat cu trupul, se refera la cei care au gresit) au dobandit mantuirea