| samiZiciPompier a întrebat:

Hristos a Inviat!
Adventistii sarbatoresc Pastele? Daca da, cand? Am un prieten adventist si nu stiu daca sa ii spun 'Hristos a Inviat'.
Aceeasi intrebare si pentru penticostali.
Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| drutzix a răspuns:

Un simplu nu cred ca era de ajuns laughing. Daca ne luam dupa textul biblic acolo nu scrie nimic nici de Craciun, sau de sfinti.
Ca sa raspund si la intrebare:
Nu. Adventistii nu sarbatoresc nici Pastele si nici Craciunul (sursa: am rude care sunt adventisti).
Cat despre penticostali, nu cunosc nici unul deci nu ma pot exprima.

24 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Dragule, nicaieri in Cartea Sfanta sau Biblie NU SCRIE ca noi trebuie sa sarbatorim INVIEREA Mantuitorului. Isus Hristos ne-a spus ca putem sa ne aducem AMINTE de MOARTEA SA, nu de inviere. Asadar adventisti RESPECTA ceea ce a lasat Isus Hristos ca lucru de respectat si fac aceasta de patru ori pe an. Nu voi comenta ceea ce fac celelalte culte pentru a nu intra in conflict, in zilele de atazi cu ele DAR poti pune intrebarea LOGICA sI NECESARA, SCRIE in BIBLIE, LITERAR ca trebuie sarbatorita INVIEREA, unde?

| Jardelin a răspuns (pentru danut):

Invierea Domunului este stalpul central al Ortodoxiei. De aceea noi ortodocsii punem accentul pe Inviere pentru ca este minunea suprema si garantia vietii vesnice, in timp ce neoprotestantii pun accentul pe moartea Sa si pe patimile Mantuitorului.

| danut a răspuns (pentru Jardelin):

Neoprotestanti pun accentul pe cuvantul lui Dumnezeu, ortodocsi pun accentul pe traditie.

| Dorugar a răspuns (pentru Jardelin):

Sa inteleg ca ortodocsi considera ca minune faptul ca un dulgher a inviat?
Pai poate a fost in coma profunda si si-a revenit...asta se cheama minune?

| AdiTorrent7 a răspuns (pentru Jardelin):

Ortodocsii pun accentul pe Biblie iar aceasta vorbeste despre celebrarea Invierii de catre primii crestini

| Jardelin a răspuns (pentru AdiTorrent7):

Corect.

| danut a răspuns (pentru AdiTorrent7):

Pai daca ortodocsi pun accentul pe ce scrie in Biblie atunci unde scrie ca primii crestini au sarbatorit invierea? Cartea, capitolul si textul te rog.

| anonimg a răspuns (pentru danut):

Oare ai uitat de cuvantul care spune: "Cunostinta ingamfa pe cand dragostea zideste." (1Corinteni.8:1)? Indeparteaza spiritul de critica ca sa poti face un bine.

samiZiciPompier, il poti saluta pe prietenul tau adventist cu urarea "Hristos a inviat!" doar daca crezi ca iti va raspunde la acest salut. Eu sunt adventist si raspund la acest salut cu "Adevarat a inviat!" fara probleme.

| danut a răspuns (pentru anonimg):

Domnul Hristos ESTE viu, deci sigur ca a inviat, nu este vreo problema in realitatea istorica dar nu asta era subiectul ci dovada Biblica privind sarbatoarea invieri.

| danut a răspuns (pentru drutzix):

Fiecare crede ce vrea, nu un simplu NU, nu era de ajuns deoarece omul trebuie sa inteleaga si de ce si pentru ce apare acel NU.

| milan9 a răspuns (pentru Jardelin):

In primul secol crestinii DUMINICA se adunau pentru rugaciunea comuna.
Evrei 4, 7.
Intr-adevar DUMINICA este ziua de cinstire saptamanala a crestinilor:
"Dumnezeu hotărăşte din nou o zi, astăzi rostind prin gura lui David, după atâta vreme, precum s-a zis mai sus: "Dacă veţi auzi astăzi glasul Lui, nu învârtoşaţi inimile voastre".
Evrei 4, 8
"Căci dacă Iosua le-ar fi adus odihnă, Dumnezeu n-ar mai fi vorbit, după acestea, de o altă zi de odihnă."

| drutzix a răspuns (pentru danut):

Pai omul a intrebat daca adventistii si penticostalii sarbatoresc Pastele. Ii spuneai frumos ca nu si daca il interesa de ce nu, te intreba el, asa functioneaza un dialog. Dar tu ai tinut un monolog si tonul tau in mesaj a fost negativist si putin agresiv.

| danut a răspuns (pentru drutzix):

Fiecare alegem "drumul" pe care il dorim altfel "conversatile" noastre s-ar incadra perfect in formate tip grila cu raspunsuri de genul: "moeti posmagi?", pentru da bifati cu "x" casuta 1, pentru nu bifati casuta2, pentru indecis bifati casuta 3. laughing

| PisicutzaCenusie a răspuns (pentru danut):

Îmi pare rău pentru toți oamenii care gândesc ca dvs.

| ElHuronElHuron a răspuns (pentru Dorugar):

Să sărbătorești moartea iar învierea nu,,,,,,, mă abțin

| drutzix a răspuns (pentru danut):

Un simplu nu cred ca era de ajuns laughing. Daca ne luam dupa textul biblic acolo nu scrie nimic nici de Craciun, sau de sfinti.
Ca sa raspund si la intrebare:
Nu. Adventistii nu sarbatoresc nici Pastele si nici Craciunul (sursa: am rude care sunt adventisti).
Cat despre penticostali, nu cunosc nici unul deci nu ma pot exprima.

| samiZiciPompier explică:

Multumesc tuturor!

| relian a răspuns:

Normal toti crestinii ar trebui sa sarbatoareasca Patele, care de fapt este o sarbatoare a unui popor, in cazul de fata al evreilor.Insa ce e de cascadorii risului e faptul ca sa ajuns ca populatiile din alte tari sa sarbatoareasca ceva starin de ei.Ce ar fi sa sarbatorim noi mai stiu eu ce zi a stiu eu carui trib de prin jungla amazoniana.E de ras,sau poate de plins cum de au reusit unia sa se aplece, sa nu zic sa se injoseasca in halul asta. Apoi nu vad legatura personajului Isus cu Pastele o sarbatoare normala, legala, sau zii cum vrei o sarbatoare adevarata, adica ziua in care un popor (evreii)sau eliberat de mai stiu eu de unde cuca macai.Deci asta e o sarbatoare a lor, cum avem si noi sarbatori nationale, adevarate, adica zile in care s-a intamplat in realitate ceva concret.Sa raspund la ce intrebi -doar ortodocsii sarbatoresc pastele asta la o alta data, restul la fel.Cu alte cuvinte evreii, catolicii, si tot popurul asta de relgiosi crestini sarbatoresc la aceiasi data, numai ortodocsii sau gindit ei ca e mai bine sa fie diferiti.Probabil atit iau dus barba sa gindeasca.

| Lucică1998 a răspuns:

Adventiști nu cred ca sărbătoresc, dar penticostalii da

| danut a răspuns (pentru Lucică1998):

Adventisti iau aminte si isi aduc prinosul de recunostiinta fata de moartea Mantuitorului. Cum poti SARBATORI moartea cuiva, in ce hal au ajuns unii, faceti si parangheli la acele sarbatori?

| Mihai_Arminia_1948 a răspuns (pentru danut):

Domnul Danut
Sunt de acord cu dumneata, ca nu esti de aceeasi parere cu noi, ortodocsii dar, nu sunt deloc incantat ca nu stii sa scrii corect romaneste (si sigur, nici sa vorbesti cum trebuie). Sare in ochi prin scriere/pronuntie, in mod repetat, a cuvintelor adventisti, neoprotestanti, ortodocsi, parangheli, etc, in loc de adventistii, neoprotestantii, ortodocsii, paranghelii, adica de forma lor la plural, asa cum reiese din context.
Cu respect, pune mama putin pe Gramatica Limbii Romane!
Mihai

| danut a răspuns (pentru Mihai_Arminia_1948):

Cu respect pentru cunostiintele dumneavoastra in corectitudinea limbii Romane, sunt unul care a invatat gramatica acum peste 60 de ani asa ca sunt deosebiri fata de gramatica actuala asemenea diterentelor gramaticale din limba noastra de peste 150 de ani sau de cand vreti. Nu am fost nici un mare sudios in ale gramaticii care sincer sa fiu mi-s-a parut grea si nefertila asemeni limbi franceze, sincer, doua limbi complicate si foarte greoaie cu o gramatica stufoasa si putine cuvinte. Sincer aca vrei sa faci comparatie, cred ca japoneza este o limba mult mai usoara ca a noastra. Lipsa cunoasterii actualei gramatici nu este un impediment in a-mi expune ideile. In mod SIGUR si EVIDENT gramatica NU FACE parte din planul lui Dumnezeu de salvare a unui suflet (individ, nu ce inteleg ortodocsi prin suflet). P.S. Goaga dumneata si pentru mine onorata conducere a TPU sa desfinteze corectorul automat al celor scrise.

| gabiqwe a răspuns:

Adventistii,penticostalii,iehovistii si baptisti sunt secte

| drutzix a răspuns (pentru gabiqwe):

Si Catolicismul si Ortodoxismul sunt secte. Habar n-ai ce-i aia o secta nu?

| danut a răspuns (pentru gabiqwe):

Absolut, si suntem mandri de asta.