| FredericChopin a întrebat:

Buna ziua intrebarea este pentru cei ce sarbatoresc pastele voi in sambata mare la 12 cand treceti in duminica INVIERII nu simtiti asa o BUCURIE speciala? Adica eu personal in VINEREA MARE nu stiu parca asa e o tristete aparte care te cuprinde doar atunci si aceea tristete DISPARE TREPTAT aatfel incat DUMINICA la ORA 12:00 simti aceea BUCURIE voi simtiti la fel nu nu ca suparati va rog doar am intrebat ca sa stiu daca altii simt la fel Hristos a inviat!

Răspuns Câştigător
| Allemando a răspuns:

Salve și Hristos a Înviat!
Ba da, poate are legătură cu slujbele. Eu, când am participat la Denia celor 12 Evanghelii sau la Prohod, auzind tot ce s-a întâmplat, grozăviile ce s-au petrecut, adică se aniversează cel mai mare păcat al omenirii, Iisus nu a vrut să fie răstignit, dar dacă așa au vrut oamenii...
Totuși, Hristos a știut să transforme în bine chiar și cele mai oribile păcate. De asta, în Sfânta și Marea Duminică (azi), se aniversează cea mai mare minune care s-a întâmplat vreodată, adică Hristos a Înviat! Deci e extraordinar, nu știu ce credeți alții dar mie mi se pare cel mai frumos moment din an, Liturghia Învierii este cea mai frumoasă slujbă, pentru că se aniversează cel mai frumos moment din istoria lumii!
Sper că te-am ajutat și Hristos a Înviat din nou!

| FredericChopin explică (pentru Allemando):

Adevărat a înviat așa dar nu simți o bucurie care o simți DOAR atunci adică după mine INVIEREA e cel mai MINUNAT moment din AN da știu e și Crăciunul dar... Parca NU SE COMPARA adică dacă nu n via Hristos noi NU MAI ajungeam in RAI

| Allemando a răspuns (pentru FredericChopin):

Exact, adică tot ce se întâmplă la Crăciun și la celelalte praznice este ca să se pregătească Învierea. Toate au o importanță separată, dar sunt, într-un fel, eclipsate de Înviere. Crăciunul, de exemplu, e nașterea lui Hristos, fără de care El nu ar fi putut învia, dar nașterea Lui a fost ca să mântuiască lumea, fapt care s-a materializat prin Înviere.

| FredericChopin explică (pentru Allemando):

Așa e corect mulțumesc mult Hristos a înviat

10 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

As simti o bucurie si mai mare daca ai invata sa folosesti semne de punctuatie si daca ai scrie cat de cat corect gramatical.

La ora aia ma jucam Genshin Impact.

| FredericChopin explică (pentru Mayhem666):

Te am bagat in SEAMA? nu atunci la ce te bagi? Doar ca sa?

| FredericChopin explică (pentru Mayhem666):

Am si spus
"INTREBAREA e DOAR pentru cei care SARBATORESC PASTILE deci...

| Mayhem666 a răspuns (pentru FredericChopin):

Ai pus o intrebare pe un site de intrebari si raspunsuri. Fac parte din acest site si ti-am vazut intrebarea, asa ca ti-am raspuns.
Ai spus ca e intrebare doar pentru cei ce sarbatoresc Pastele. Jokes on you! Ca l-am sarbatorit, chiar daca nu-s religios. Nu trebuie sa fi religios ca sa sarbatoresti o sarbatoare.
Multi oameni din tari asiatice sarbatoresc Craciunul, chiar daca ele nu stiu adevarata semnificatie. Ei il sarbatoresc de dragul de a-l sarbatori. Asa si eu cu Pastele.

| FredericChopin explică (pentru Mayhem666):

Immmm da e bine si asa da e ceva

| goguPatent a răspuns:

Dormeam la 12, nu am simțit nimic

| AndreiOlcer a răspuns:

Mie mi se ridica preafericitul daniel spre tavan