| anonim_4396 a întrebat:

Hristos a înviat!
Vă doresc sărbători fericite!
Aș avea o intrebare. Dacă iți schimbi religia de la ortodoxi la greco catolici este păcat?
Si ce anume trebuie să faci pentru a îți schimba religia
Mulțumesc!
P.S mi-a zis că se face un botez.Acest botez in ce constă?

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Mergi si schimbi buletinul si completezi cu religia greco-catolica.
Sunt ironic, desigur. Nu exista un document cu forta juridica, legislativa care sa ateste religia ta. La recensamant poti sa declari ca esti greco-catolic si cam asta e.
E foarte subiectiva treaba. Biserica Greco-catolica spune ca are 500.000-600.000 de membri, dar la recensamantul din 2011 s-au declarat 150.000. Asta pentru ca oamenii sunt trecuti ca membri acolo, dar cand au trecut spre ortodoxie, nu s-a obosit nimeni sa stearga multe nume de pe lista membrilor.

Probabil ca esti trecut ca membru intr-o biserica ortodoxa. Cel mai bine e sa mergi acolo si sa le ceri sa te stearga de pe lista. Apoi mergi la biserica greco-catolica si le spui sa te inregistreze la ei. Nu cred ca va fi nevoie de vreun botez.

Biserica ortodoxa si cea greco-catolica seamana foarte mult. Difera niste dogme, dar in traditie sunt foarte apropiate.
Un proces complet, as spune:
1. Te asiguri ca nu mai esti membru la biserica ortodoxa.
2. Te asiguri ca esti membru intr-o biserica greco-catolica.
3. Te declari greco-catolic la recensamantul din 2021.

| alex241 a răspuns (pentru AC4S4):

Am inteles. Si unde trebuie să merg pentru a le cere să mă steargă de pe lista?
la biserica unde am primit botezul?

| AC4S4 a răspuns (pentru alex241):

Da, cel mai probabil acolo esti inregistrat ca membru.

| alex241 a răspuns (pentru AC4S4):

Am inteles. Multumesc frumos!
Singurul utilizator care mi-a zis ce trebuie. Că restul doar au criticat religia

33 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu e pacat, tot un dumnezeu o sa ai, scapi de barfe si alcool ca na asa sant ortodoxii sa petreaca si sa barfeasca pe la spate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La cat de ranchiunoasa e ortodoxia clar e vreun pacat. Bine, nu defineste nimic pacatul ca sa poata fi cuantificat

| minrest a răspuns:

Nu uita ca jumatate din crestinii ortodocsi din Transilvania si Banat au fost uniti cu Roma, daca esti transilvanean, sunt sanse mari sa ai multi stramosi, si chiar bunicii, uniti cu Roma, greco-catolici. Greco-catolicii sunt ortodocsii care au acceptat conducerea papei, dar si-au pastrat teologia si ritualul, iar biserica lor a fost interzisa de comunisti, asa ca au re-devenit ortodocsi.

| alex241 a răspuns (pentru minrest):

și atunci?
Doresc să devin greco catolică. Trebuie să fac un botez la religia lor?

| minrest a răspuns (pentru alex241):

Cel mai probabil iti recunosc botezul, ca doar ei au rit ortodox, ce pot sa iti spun sigur e ca atunci cand romanii s-au unit cu Roma. in masa, nu i-a botezat nimeni din nou. Si daca vor sa te stropeasca cu apa, ce mare lucru, ai grija sa nu racesti. De catehizare vad ca nu iti faci griji, trebuie sa fi catehizata.

| alex241 a răspuns (pentru minrest):

Eu merg săptămânal la liturghie greco catolică. De ce nu mi-aș schimba religia acolo?
Cred că cel mai bine ar fi să vorbesc cu un preot greco catolic. Mulțumesc!

| Steregoi a răspuns:

Din noroi in alt noroi.

| chuckmanson a răspuns:

Catolici se închină la statui, sunt niște idolatrii păcătoși și Papa Francis este anticristul laughinglaughing

| Anonimaaaxgar a răspuns:

Adevărat a înviat! Da normal că e păcat, de ce ai vrea să faci asta?

| alex241 a răspuns (pentru Anonimaaaxgar):

Deoarece sunt mai apropiată de biserica greco catolică. acolo merg săptămânal

| suntserios a răspuns (pentru Anonimaaaxgar):

Poate pentru ca aia sunt mai civilizați

| IngerasulMicut a răspuns:

Religia ortodoxa este religia cea dreapta iar tu vrei sa o schimbi? Normal ca e pacat!

| IngerasulMicut a răspuns:

Religia ortodoxa este religia cea dreapta iar tu vrei sa o schimbi? straight face

| alex241 a răspuns (pentru IngerasulMicut):

Fiecare cu alegerea lui.

| alex241 a răspuns:

Ce trebuie să fac pentru a-mi schimba religia?
Am inteles ca se face un botez.Acest botez in ce constă?
Vă reamintesc din nou greco catolici. Greco catolicii sărbătoresc pastele deodata cu ortodoxi

| Marinica712 a răspuns:

Da este pacat.Si esge un pacat foarte mare.Ca te duci la sectanți.Religia Catolica nu este nici pe departe cea adevarata.Cea mai veche si cea mai adevarata religie este cea Ortodoxa.Biblia spune ca vor fii mulți in numele meu.Religia ortodoxa este veche de 1000 si ceva de ani.Domnul Iisus este Domnul care a omorat moartea prin moarte.Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar preoții spun ca sectele sunt ca niste buruieni in jurul bisericii.Catolici sunt foarte puțini.Cea mai raspandita este cea ortodoxa.Este un pacat mare sa îți schimbi religia cu toate ca toți il lauda pe Hristos cu excepția Baptistolor, mahomedanii, si alte secte internationale.Biblia ortodoxa vorbeste despre sfinții apostoli si despre invierea Domnului.Nu îți schimba religia.Cei mai adevarati sunt ortodocsii. Uita-te la penticostali si nu vreau sa jignesc, ei îl lauda pe Dumnezeu.Si isi injura copii si ii mustra, si ii blesteama.Ei îl lauda pe Hrostos dar nimeni nu pazesc poruncile lui. Oricum nu ai nimerit bine.Aici sunt numai atei.Nu îți schimba religia.Hristos domnul este cel adevarat.Si haide sa fim mai buni si mai credinciosi si sa pazim poruncile lui. Dumnezeu sa ma ierte ca poate judec dar nu o spun cu rautate.Haide sa fim buni nu numai de pasti si tot timpul si sa ne dam viata in mana Domnului.Ca doar el ne poate da mantuierea.Haide sa nu mai fim uraciosi unul cu altul si sa ajutam ca va veni o vreme cand Dumnezeu va face dreptate pe pamant cand cei buni vor merge in imparatia cerurilor unde nu este nici durere, nici intristare nici suspin, ci viata fara de moarte.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Marinica712):

Ești cât se poate de eretic.
Nu știi Biblia dar vorbești că și cum ai cunoaște.
E păcat să fii ortodox in sensul religiei din prezent.
E păcat să fii catolic.
E păcat să ai alte învățături in afara Bibliei.
Nu au fost ortodocșii primii!
Ortodocșii sunt păgâni idolatrici.
La fel și catolicii.
După înălțarea Domnului Iisus Hristos, au existat doar creștini, nu ortodocșii!
Atunci nu se închină nimeni la sfinți, moaște, icoane.
Fiindcă Dumnezeu interzice orice fel de asemănare a lucrurilor de sus din cer de mai sus de cer de jos de pe pământ din adâncul apelor și din adâncul pământului și spune să nu ne închinăm înaintea lor!
Există un singur Mântuitor, un singur mijlocitor între Dumnezeu și oameni.
Și aceasta este Domnul Iisus Hristos fiul lui Dumnezeu.
Asta ne spune chiar Domnul.
Pe când ortodocșii și catolicii au sute și mii de mijlocitori(sfinți)
După înălțarea Domnului Isus Hristos când au apărut picturi care reprezentau diverse întâmplări biblice, nimeni nu se închină la sfinți, sau icoane.
Atunci oamenii se numeau doar creștini.
De-abia in jurul anului 700 DH când au invadat Romanii bisericile creștine, ei nu concepeau o religie fără ritualuri, idoli, și obiceiuri.
Atunci ei că să schimbe creștinismul au pornit război în potriva bisericilor.
Și așa Damaschin a legalizat icoanele și obiceiurile in toate bisericile creștine, iar cei ce s-au opus au fost omorâți.
Nu se mai numesc creștini cei ce au stricat creștinismul.
Apoi în 1054 a fost marea schismă între bisericile creștine, unde au apărut bisericile apusene (catolicii)și bisericile răsăritene (ortodocșii)și aceste două mari puternice religii au condus lumea în dezastru, ne respectând Sfânta Scriptură.
Și asta fac in continuare.
Mereu contrazic ceea ce ne-a lăsat Domnul Scris, și ei spun că e bine ce fac.

| alex241 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Mă scuzați vă rog, dar preoții ortodoxi?
Doar după bani sunt?
Un botez catolic nu costă nici un ban. Dar un preot ortodox cere bani si de la nași si de la parinti.

| Marinica712 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Ortodocsi nu se inchina la sfintele icoane ci prin icoane il vede pe Mantuitorul Iisus Hrostos.E una sa te inchini la un obiect si alta sa te inchini lui iisus.Dar ce parere ai de icoana facatoare de minuni.Atunci de ce sfintele Moaste nu au putrezit.Banuiesc ca esti penticostal.Si te-a deranjat faptul cum m-am adresat.Ca voi nu credeți in cruce.Dar de ce diavolul se sperie de semnul crucii.Voi considerati crucea un blestem.Dar religia ortodoxa este cea adevarata.Nimeni nu se inchina la obiectul ocoana, ci se inchina la mantuitorul Iisus Hristos vazundu-l prin icoana.Credeti ca daca aveți sfantul botez sunteți al lui Dumnezeu. Uita-te cați pocaiți isi mustra copii, pentru ca eu stiu ca am stat laolalta cu ei.Se dusmanesc intre ei. Pocaința este sfanta spovedanie.Penticostalii il lauda pe Dumnezeu, dar nici unul nu face voia lui. Uita-te in jur cați pocaiți se cearta si se bat intre ei.Eu vreau sa iti arat realitatea.Majoritatea penticostalilor sunt țigani. Uita-te ce masini au, si ce aroganți si mandrii sunt fata de ceilalti. Daca sunteți atat de pocaiți si il laudați pe Domnul de ce aveți pica pe ortodocsi. Daca sunteți pocaiți ar trebui sa fiți un exemplu pentru ceilalti.De ce faceți discriminari intre religii.Eu ceia ce spun este adevarat Dumnezeu sa ma ierte daca judec.Dar eu vreau sa arat adevarul.Cei ce nu au sfanta impartasanie si sfantul botez aceia se numesc slujitorii diavolului.Stiu ca iti este greu sa vezi.Dar icoanele nu sunt idolatrii cum crezi.Prin ele noi il vedem pe Mantuitorul nostru. Uita-te pe internet cate icoane facatoare de minuni sunt.Penticostalii sunt slujitorii diavolului.Majoritatea penticostalilor pe care ii cunosc sunt dusmanosi si profitatori care incearca sa profite pe spatele altora.Si majoritatea sunt țigani.Voi ați aparut dupa religia ortodoxa.Religia ortodoxa este cea mai veche cauta pe internet si vei gasi informații cu privire la religia ortodoxa, in in biblia ortodoxa zace adevarul cel adevarat, in celelate religi zace numai minciuni.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru alex241):

Nu e singura problemă că umblă după bani.
Problema gravă e că ortodocșii învață oamenii erezii, grave care sunt contrar Sfintelor Scripturi.
Catolicii sunt tot eretici, nu că spun eu asta ci Cuvântul Domnului, Biblia.
Catolicii sunt tot idolatrici, se închină înaintea idolilor, pun bazele pe tradiții omenești și nu pe Cuvântul Domnului.
Botezul nu se face la prunci!
Botezul este clar prezentat de Domnul Iisus Hristos.
Care spune că trebuie să mărturisești numai cu gura ta că îl primești pe Domnul Iisus Hristos că Domn și Mântuitor in apa Botezului.
Botezul copiilor e doar o minciună, sunt doar oameni care cred că sunt botezați și de fapt nu sunt.
Pentru că Domnul Iisus Hristos explica foarte clar cum să fie botezul.
Nu se pot numi creștini cei care spun că e bine să nu respecți Cuvântul Lui Dumnezeu.

| Marinica712 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Bun dar de ce penticostalii țin predicile in salile de nunți.

| Marinica712 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Ia si copiaza linkul asta di pasteazal este despre cea mai veche religie.

http://www.justitiarul.ro/......-crestina/

| alex241 a răspuns (pentru Marinica712):

Sunt ortodox, nu penticostal!

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Marinica712):

Frate moaștele sunt putrezite și acoperite cu ceară,, sfânta".
Sunt ținute în sicrie de argint care pasteurizează.
Nu ne vorbește Domnul despre icoane, nu numai că vă închinați înaintea lor dar și înaintea sfinților.
In plus nimeni nu știe cum arată exact Domnul Iisus.
Domnul Iisus a avut un corp pe pământ și cu totul altul în cer.
Citește Biblia, in apocalipsa și vezi cum îl descrie Ioan pe Domnul Iisus Hristos.
Nu sunt Penticostal, dar un recensământ a dovedit faptul că în închisorile din România sunt 90 % ortodocși.
Nu avem nevoie de icoane.
Noi ne închinăm direct Domnului așa cum am fost învățați de Domnul Iisus.
Ortodocșii au multe învățături diferite de Biblie,pe când Dumnezeu ne cere să anatemizăm orice învățătură diferită de Biblie.
Adică să nu luăm în considerare, să fie blestemată.
Tu asculți ceea ce spun preoții din învățăturile lor,nu ceea ce ne-a lăsat Dumnezeu scris.
Unde scrie in Biblie că trebuie să pupam moaște, și să ne închinăm la icoane(idoli)?
Nici păgânii nu se închinau la idoli, ci la ceea ce reprezentau idolii, de asta Domnul nu dorește că cineva să se închine la idoli.
Nici măcar nu știți cum arată Domnul Iisus Hristos.
Nici Dumnezeu Tatăl.
Nu aveți nici măcar botezul cum spune Domnul Isus Hristos să fie.
Moaștele nu au putere, nu fac minuni.
Doar sufletul omului face minuni cu ajutorul Domnului.
Moaștele nu au suflet!
Dacă voia Domnul să facem asta ne-ar fi spus.
Există rugăciuni ortodoxe unde se cere mântuirea de la sfinți!
Este blasfemie.
Doar Domnul Iisus Hristos ne poate mântui.
Ce crezi că are să îmi spună Domnul.
Te trimit în iad fiindcă ai ascultat doar de cuvântul meu.
Crezi că asta îmi va spune?
Înseamnă că ești complet împotmolit și pe un drum greșit.
Din moment ce ortodocșii și catolicii nu respectă Biblia nu sunt creștini.
Preoții ortodocși sun învățați in seminare să mintă despre alte religii.
Asta chiar un preot mi-a spus.
Și la seminar ei nu studiază cuvântul Domnului ci alte învățături ce contrazic scripturile.
Nu uita că icoanele au fost introduse cu prețul sângelui.

| alex241 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Eu v-am rugat sa imi spuneti cum imi pot schimba religia, iar voi doar criticati!

| RaulAlmășan a răspuns (pentru alex241):

Ar fi corect să te încurajez să mergi undeva unde nu e bine? Chiar dacă nu îți dai seama acum.
Dar poate mai târziu îți vei da seama măcar de o singură minciună al acestor religii și așa le vei vedea pe toate.

| alex241 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Cunosc foarte multi GRECO CATOLICI!
Nu am zis ca ma pocăiesc!

| RaulAlmășan a răspuns (pentru alex241):

Atunci nu înțeleg rostul tău în biserică.
Încerci să îți schimbi doctrinele doar fiindcă ai prieteni nu fiindcă e corect.
E alegerea ta, poți alege ce dorești tu.
Dumnezeu să te binecuvânteze.

| alex241 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Fiecare alege pentru el. Eu aș fi vrut să imi schimb religia deoarece merg săptămânal la biserică greco-catolică. Particip săptămânal la liturghie

| 8Denis8Marian8Ciobanu8 a răspuns:

Da,este păcat