| navarre a întrebat:

Credeti ca Dumnezeu adevarat poate indemna la ucidere de copii si prunci? (indiferent de motiv, deoarece un prunc este un suflet inocent) Aşa vorbeşte Domnul oştirilor:... http://www.trilulilu.ro/tigrulmanu/f0ba6fe856392e
Ce vina poate avea un prunc inocent, pentru a fi ucis cu salbaticie?

Răspuns Câştigător
| ileanaadrianastan a răspuns:

D-zeul din Vechiul si Noul Testament este o viziune primitiva a Creatorului Universului. Nu avem nici o proba ca pe muntele Sinai s-a petrecut ceva supranatural. Biblia este o carte scrisa de evrei cu bune si cu mai putin bune. Din acest motiv, cele mai putin bune se cuvine sa fie sterse si ele au fost sterse la Conferinta rabinica din Wiesbaden, anul 1837. Un curajos Rabin cu studii universitare, Abraham Geiger, a spus, tara si raspicat, ca Talmudul trebuie sa se duca si Biblia nu este o opera divina. Acest Rabin a fondat judaismul reformat. Cea mai bogata comunitate din SUA in anul 2011.

18 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Este un citat din vechiul testament, unde divinitatea tribală Dixit.

| DomineRex a răspuns:

Sunt sigur ca Dumnezeul biblic a omorat mult mai putini prunci decat toate avorturile din ziua de astazi.Eu personal sunt de acord cu avorturile din motive de supra populare dar nu cred ca voi aveti dreptul sa judecati dupa ce omorati milioane.De exemplu din 90 pana astazi in Romania au fost omorati peste 20 de milioane de copii.Ma intreb ce facea tara asta cu atat populatie...

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru navarre):

Problema e : pui judecata oamenilor cu cea a lui Dumnezeu pe acelasi loc. Este o mare eroare. sa crezi ca tu gandesti mai corect decat Dumnezeu e nebunie. Dumnezeu ne iubeste pe toti deopotriva si cred ca vrea ce este cel mai important pentru noi: mantuirea, viata vesnica. daca e sa judecam asa ca ateii: ca de ce se imbolnavesc cei credinciosi, de ce fac cancer, cum ingaduie Dumnezeu sa aiba accidente ca doar merg la biserica, acum nu-i mai ajuta Dumnezeu? Gandirea asta este nu are nici o legatura cu ortodoxia. Dumnezeu ne da incercari si ocazii de indreptare si mantuire insa nu ne poate obliga caci ne-a dat libertatea sa alegem intre bine si rau. Cred a punem prea mult accent pe viata asta care trece ca un vis si cu placerile acestei vieti in comparatie cu vesnicia, de asta ne indepartam de Dumnezeu. Si daca am trai duhovniceste si ne-am apropia de Dumnezeu cu siguranta ar fi mai frumoasa si viata de pe pamant. Pentru a intelege mai bine de ce ingaduie Dumnezeu sa se intample unele lucruri poti citi pagina din linkul asta http://www.crestinortodox.ro/......68439.html

| soimos a răspuns:

Nu e vorba daca sa credem ca Da sau Nu!
E vorba de faptul ca El s-a laudat cu acest lucru!

Noroc ca il demasca Isus, care ne arata ca nu sarpele din Gradina Edenului este Dracu, ci Dumnezeul care a ucis oameni mai ales prunci!

44. Voi sunteţi din tatăl vostru diavolul şi vreţi să faceţi poftele tatălui vostru. El, de la început, a fost ucigător de oameni şi nu a stat întru adevăr, pentru că nu este adevăr întru el. Când grăieşte minciuna, grăieşte dintru ale sale, căci este mincinos şi tatăl minciunii.

Ai inteles-o pe aia cu El de la inceput a fost ucigator de oameni?

| costis a răspuns:

Dragul tatii, alergi dupa puncte?

| ileanaadrianastan a răspuns:

Yehtah era un habotnic si a actionat prosteste. D-zeu nu i-A cerut nici o jertfa. D-zeu nu i-A dat Thora lui Moshe. Evreii au scris-o si in carte este descrisa viziunea lor primitiva despre Personalitatea Creatorului. O viziune buna, dar si rea. Si vadit incompleta. Cei mai multi evrei cred asta dupa Marea Iluminare a secolului XIX (cu doi de l sau fara). Ortodocsii evrei care cred in revelatia sinaitica sunt putini si nu merita sa fie luati in considerare. Prosperitatea natiunilor depinde de credinta lor. Deloc intamplator, evreii care rejecteaza credinta in revelatia sinaitica sunt cei mai bogati cetateni ai Statelor Unite.

| ileanaadrianastan a răspuns:

Ultra-ortodocsii din Beit Shemesh gandesc inca la fel de eronat precum a gandit Yeftah atunci cand si-a sacrificat fiica. Dar ei reprezinta o minoritate care este agresiva exact din acest motiv. Nu trebuie luati in considerare cei care isi imagineaza ca al Universului unic Creator l-A contactat pe Moshe pe muntele Sinai. Creatorul Universului nu Se comporta aidoma nimfei Egeria. Patriarhul Avraam a intuit numai unicitatea si incorporalitatea Creatorului, fara sa fie contactat de Acesta. A avut doar o idee. Si ideea este excelenta si probata stiintific.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba eu sunt sigur ca esti acelasi cu mizantropul si raymusic.altceva ca cu ce vii tu deja e specific sarbatorilor de iarna. miroase a facatura si a bani.ia gata futu-va muma in cur ca esagerati.chiar e batator la ochi.am trei ani de cand sunt acilea si aceleasi prostii pe sezoane,pe anotimpuri, dupa sarbatori crestinesti, popi mbani si alte alea/mai prosti de atat pnu puteti sa fiti? astept provocari /nu plictis cu aceleasi prostii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iaca ai primit raspunse teligente.pot sa fac pipi?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba nici nu ajunse comentariul tau ca ma si taie iar pi.area.pot sa fac iar?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai trudila? am vin da cioata scaldat in sudoare, batut de soarele verii si al toamnei binecuvantat de Domnul.multumesc pentru oferta, dar prefer un pahar din vinul meu decat ce imi oferi tu.te poftesc cu placere sa vezi diferenta.vinul ti-l asigur.restul poti doar sa-l banuiesti daca esti pervers.eu nu ma implic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel: 25.Pentru că fapta lui Dumnezeu, socotită de către oameni nebunie, este mai înţeleaptă decât înţelepciunea lor şi ceea ce se pare ca slăbiciune a lui Dumnezeu, mai puternică decât tăria oamenilor.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru navarre):

A fost rastalmacita si rezutatul? pai au aparut sute de secte,, crestine''. sa poti sa talcuiesti Biblia iti trebuie curatenie sufleteasca si inaltime duhovniceasca si cred ca e nevoie si de smerenie. E adevarat, suntem fiinte rationale; dar cu logica asta strict lumeasca si cu mandrie, sa incerci sa talcuiesti texte biblice nu duce decat la ratacire. Este carte sfanta si mi se pare corect sa o inteleaga doar cei ce duc viata de sfintenie. Da cred in ficeare cuvant din Biblie.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru navarre):

Nu m-am contrazis cu nimic. In Ortodoxie exista Biblia si Sfanta Traditie - o posibila definitie a Sfintei Traditii fiind -,, învăţătura dată de apostoli primilor episcopi''. Mai multe gasesti aici : http://ro.orthodoxwiki.org/Sfânta_Tradiţie. Ortodoxia este de 2000 de ani de la Hristos, separindu-se de catolici in 1054 deoarece catolicii au introdus diferite erezii si schimbari de dogma. Despre sectele astea aparute de cateva sute de ani si care isi spun crestini nu are rost sa mai vorbesc. Deci, Ortodoxia nu a rastalmacit nimic si pentru asta au existat Sinoadele Ecumenice care au avut si rolul de a respinge unele erezii aparute (arianismul, nestorianismul): http://ro.orthodoxwiki.org/Sinoade_ecumenice. Sanatate si numai bine!