| mentholinks a întrebat:

I-am cerut lui Dumnezeu sa-mi dea un semn si nu s-a intamplat nimic. Ce concluzie ar trebui sa trag, ca nu vrea sa-mi dea un semn sau ca nu exista? Care e mai rationala?

20 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Azi Dumnezeu nu trimite semne cum vrem noi. El ne ajuta prin intermediul Bibliei să îl cunoaștem și să înțelegem cine e el și apoi vedem modul în care ne ajută.

| Freya1 a răspuns:

Crezi ca Dumnezeu nu are ceva mai bun de facut.Mai bine bucurate ca esti bine si sanatos ca traiesti etc...

| Freya1 a răspuns:

Da ai dreptate trebuia sa ne chinuie si sa ne faca marionete sa ne manuiasca el dupa bunul lui plac si sa nu avem libeetate.Bravooo

| Freya1 a răspuns:

Dintre atatia oameni care cred in Dumnezeu doar pe mine ti se casuna? Ramai tu cu satana ta cu draci in care crezi si lasa-ma in pace.Nu te-am cautat sa vorbim despre Cristos nici despre Dumnezeu doar am comentat la o intrebare stiind ca am dreptul asta

| Freya1 a răspuns:

Eu nu am de ce sa imi apar religia sau sa iti dau tie un contaargument ca nu am de ce sa iti dau tie explicati despre religia mea. Daca nu iti cer explicati despre satana nu imi cere explicati despre Dumnezeu si ignorama tu ca tu te-ai bagat in seama

| Freya1 a răspuns:

Esti aprins rau pe subiect aa? Tu nu vezi ca nu am chef sa iti explic si de aceia nu o lungesc? Pot sa stau cu tine in polemici 5 zile continu dar m-am plictisit de subiectele "religia mea e mai buna" incat nici nu ma obosesc sa iti explic ca nu o consider perfecta bla bla asta e alegerea mea si punct si tu pot sa zici ce vrei ca mie oricum nu imi pasa si bla bla

| Nilsson a răspuns:

Multumeste-i ca nu ti-a dat niciun semn.
La cat de credincios esti ar fi insemnat sa te trasneasca sau sa iti cada un copac peste tine.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Este rațional sa stim cărui dumnezeu i-am cerut favoare, pentru ca adevăratul Dumnezeu care a creat, cerul si pamantul si pe noi oamenii, este ascultătorul rugaciunilor care sunt făcute in conformitate cu vointa lui.2 Ascultaţi, ceruri, şi pleacă-ţi urechea, pământule, fiindcă Iehova a vorbit: „Am hrănit şi am crescut fii, dar ei s-au răzvrătit împotriva mea. 3 Taurul îşi cunoaşte bine cumpărătorul, iar măgarul cunoaşte ieslea stăpânului său, dar Israel nu mă cunoaşte, poporul meu nu se poartă cu pricepere". 15 Când vă întindeţi mâinile, îmi ascund ochii de voi. Chiar dacă faceţi multe rugăciuni, nu ascult. Mâinile vă sunt pline de vărsare de sânge. 16 Spălaţi-vă, curăţaţi-vă! Îndepărtaţi dinaintea ochilor mei răutatea faptelor voastre! Încetaţi să mai faceţi răul! 17 Învăţaţi să faceţi binele! Căutaţi dreptatea! Corectaţi-l pe asupritor! Faceţi-i dreptate orfanului de tată! Apăraţi cauza văduvei!" 18 „Veniţi să îndreptăm lucrurile între noi", spune Iehova. „Dacă păcatele voastre vor fi ca stacojiul, vor fi făcute albe ca zăpada. Dacă vor fi roşii ca pânza carmin, vor fi făcute albe ca zăpada... (Isaia 1:3-4; 13-18)daca doresti poti sa le citesti si din Biblia ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A "crede in dzeu" este numai in capul tau, cand ceva misca tu trebuie sa ai impresia ca dzeu face acel ceva pentru tine. Asa functioneaza existenta acestui dzeu.

| mentholinks explică (pentru anonim_4396):

Pai eu cred ca de fapt existenta lui Dumnezeu o credem prin respectarea poruncilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

Exista oameni obsedati de dzeu care nu respecta acele porunci cand e vorba de dzeu. E un fel de razboi aici. Legea lor este de fapt "este corect sa faci rele cui nu accepta pe dzeu". Dar oamenii astia habar nu au cum a aparut "povestea cu dzeu" si doar se lupta asa pentru o iluzie. Si "dzeu" e doar un cuvant care le activeaza starea emotionala. Sunt ca niste zombie care nu gandesc, au o lege psihica dupa care functioneaza.

| gratargratar a răspuns:

Tragi 2 concluzii:
1) "Cand va intindeti mainile, Imi intorc ochii de la voi; si oricat de mult v-ati ruga, n-ascult, caci mainile va sunt pline de sange
Nu mai faceţi rău înaintea ochilor Mei. Încetaţi odată! "
(Isaia 1, 15-16).

2) Ca Dumnezeu nu e angajatul tau ci persoane.

Daca te opreste un om pe strada si iti spune "Hai, arata-mi cat esti de puternic... fa-mi doua flotari", te apuci si le faci?

Răspuns utilizator avertizat
| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns:

Și necredincioșii îi cereau lui Iisus un semn, dar el a spus că ei oricum sunt orbi dacă fac o așa cerere.

| mentholinks explică (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Eu vreau sa stiu care e mai rationala si avantajoasa pentru mine ca sa am ce spune la judecata daca se ajunge la asta.

| VictorFenrir a răspuns:

Ca nu ar trebui sa astepti dupa semne divine, oricum nu vor veni.

Răspuns utilizator avertizat
| Al_Ella_1986_HVKt a răspuns:

Pai ce semn sa iti dea daca nu exista!