| RuxandraBianca a întrebat:

"Iata că El vine pe nori. Și orice ochi îl va vedea; și cei ce L-au străpuns. Și toate semințiile pământului se vor boci din pricina Lui! Da, Amin!
"Eu sunt Alfa și Omega, Începutul și Sfarșitul" zice Domnul Dumnezeu, Cel ce este, Cel ce era și Cel ce vine, Cel Atotputernic"(Apocalipsa 1:7, 8)
Nu mai este mult pana cand va veni ziua aceea. Domnul Dumnezeu ar vrea ca totii oamenii sa fie in Imparatia Cerurilor. Dar daca vrem sa mergem acolo sau nu, ramane la latitudinea noastra. Avem de facut o alegere. Sa fim intelepti si sa facem alegerea corecta!

40 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Avem de făcut o alegere.
Sa fim înțelepți
și sa facem alegerea corecta!
==corect
Restul postării este obscurantism curat!

| OOOLEOOO a răspuns:

''voi ce alegere ati facut?''
Prefer slava regilor

NOname
| NOname a răspuns:

Http://i.imgur.com/NYFTY8j.png

Nu ţi-e frică de concurenţă?

| RuxandraBianca explică (pentru NOname):

Draga fata fara minte. in biblie nu scrie nicaieri ca vor fi 144400 oamnei in cer sau cati erau scrisi acolo.
pfffffffffff oameni fara creier

| RuxandraBianca explică (pentru NOname):

Oameni fara minte... oameni fara minte peste tot...

| RuxandraBianca explică (pentru NOname):

Stiti ce? nici nu va mai bag in seama.e ca si cum as vorbi cu cineva care ma contrazice mereu cand spun vreun cuvant. ma doare-n cot de voi. tot incercam sa va deschidem mintea, dar degeaba. nu vreti sa fiti mantuiti? ok. muriti fericiti.

| NOname a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Http://i.imgur.com/VVlbLSD.jpg
Drum bun, puiule! :)

| ErrorFound a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Draga proasto(citat de Mihai Zmenta), in Biblie mai scrie ca niciunul dintre voi, lingaii de icoane, nu va ajunge in Rai. Ci intr-un loc care seamana mai mult cu o camera de asteptare.
Vezi cum vorbesti cu oameni mult mai culti ca tine.

| RuxandraBianca explică (pentru ErrorFound):

Mhm...foarte interesant. mai spune-mi...acum mai nou, voi ateii sunteti mult mai documentati decat noi despre ce scrie in Biblie. i-a zi-mi cine ti-a zis asta? cainele vecinului prietenlui colegului de clasa al varului cumnatului surorii unchiului varului profesoarei tale? mai taceti mai odata si nu va mai raciti gura degeaba, ca sunteti J-A-L-N-I-C-I!

| ErrorFound a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Nu suntem noi prea documentati, problema este ca voi sunteti prea prost documentati. Si eu am facut religie in scoala(din pacate)...

| RuxandraBianca explică (pentru ErrorFound):

Da, dar religia care se preda in scoli e religie, care e ortodoxa, de fapt se preda mai mult de traditie si de cine stie ce sfinti, nu despre Dumnezeu. la mine la scoala de exemplu am auzit prea rar despre Isus, mai mult le preda (colegilor mei fiindca eu nu-s ortodoxa) despre posturi si alte chestii care nu au importanta. deci te rog, nu cataloga crestinii drept niste oameni care ling icoane si care tin niste traditii fiindca noi nu suntem chiar asa.

| ErrorFound a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Probabil tu. Iarta-ma daca te-am jignit, dar toti pe care ii stiu sunt pur-si-simplu lingai.

| RuxandraBianca explică (pentru ErrorFound):

Nu-i nimic. n-am luat-o personal.

| Dandanache a răspuns:

Stirile fataliste despre sfarsitul lumii se fac la coltul strazii. Aici se pun intrebari.

| ErrorFound a răspuns:

1. Nu stiu unde ai citit tampenia asta dar Alfa si Omega sunt litere grecesti care reprezinta si norme ale amplitudinii.
Daca in Biblia pe care ai citit-o scriu astfel de lucruri inseamna ca este o interpretare ieftina.
2.Raspunsul:
Nu exista nici Rai, nici Iad.
Conceptul de bine si rau a fost format de oameni pentru a cataloga anumite actiuni.
In Univers nu exista bine/rau deci nu exista o fiinta universala/energie care sa conduca dupa aceste norme.
Universul este un lucru universal, necreat de o fiinta(fiintele sunt formate din materie, deci materia nu putea exista inaintea universului pentru a-l putea crea, intelegi?)
Orice om moare si nu a fost/nu va fi nici odata mai important ca oricare alta particula din acest univers.
Toti suntem praf de stele doar ca voi nu puteti concepe faptul ca oamenii nu au importanta.

| RuxandraBianca explică (pentru ErrorFound):

Ma voi sunteti retarzi? ce cautati ma la categoria religie? esti chior? pune-ti ochelari! nu va mai suport. nu vreau sa va mai vad! intelegeti odata ca voi nu aveti ce cauta la categoria asta! credeti in Dumnezeu? NU. atunci valea! si pentru cultura ta generala versetele alea sunt luate din Biblie, daca te-ai fi deranjat sa citesti toata intrebarea ai fi vazut si de unde sunt luate.

| suffarstar a răspuns (pentru ErrorFound):

Alfa este prima litera a alfabetului grecesc, iar Omega este ultima. Adica Dumnezeu este inceputul si sfarsitul.
Dumnezeu nu e materie.

| ErrorFound a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Off, stii ceva? Imi plac oamenii ca tine fiindca odata ce-si dau seama ca gresesc fac istericale.
Pentru. Cultura. Ta. Generala.:
Crestinismul nu este singura religie din lume. Si ateismul poate fi considerat o religie fara zeu. Deci:
Fiindca n-ai specificat ca intrebarea este doar pentru tine si acolitii tai lingai de lemne pictate, eu ti-am raspuns. Probleme?
Ca sa ti-o zic pe sleau, am citit toata intrebarea. Apocalipsa este una din cartile care compun biblia(in caz ca nu stiai).
Bibilia a fost tradusa in mii si mii de limbi si interpretata de imperiul rus, de inperiul bizantin, de imperiul roman de-a lungul a peste 1500 de ani.
Cum apar in citatul tau referiri la literele Alfa si Omega(primele 2 litere ale alfabetului grecesc) pot trage concluzia ca varianta ta de Biblie este o interpretare greceasca de prin anii 400-500.
Ma doare undeva ca ai dat sursa. Daca sursa este gresita, informatia este un pericol la adresa parerii oamenilor.

| ErrorFound a răspuns (pentru suffarstar):

In fine, aceiasi greseala mai jos. Tot la mine.

| NOname a răspuns (pentru RuxandraBianca):

RuxandraBianca: "Ma voi sunteti retarzi? ce cautati ma la categoria religie? esti chior? pune-ti ochelari! nu va mai suport. nu vreau sa va mai vad! intelegeti odata ca voi nu aveti ce cauta la categoria asta! credeti in Dumnezeu? NU. atunci valea!"

Şi pe tine te plăteşte cineva? (să ne arăţi cum e să fii o adevărată creştină)

| suffarstar a răspuns (pentru ErrorFound):

Imi plac foarte mult aceste versete.
Raspunsul e din Luca 21 cu 28 :
„28 Când vor începe să se întâmple aceste lucruri, să vă uitaţi în sus şi să vă ridicaţi capetele, pentru că izbăvirea voastră se apropie."
Rog ateii sa se abtina.

| suffarstar a răspuns (pentru suffarstar):

Nu era pentru ErorrFound, da in fine.

| suffarstar a răspuns (pentru ErrorFound):

Scuze man, raspunsul anterior nu era pentru tine, sper ca te-ai prins.

| Polonic1 a răspuns (pentru RuxandraBianca):

E categoria RELIGIE, NU categoria CRE(s)TINISM.

| Miauti a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Mai documenteaza te putin; religia nu inseamna numai CRESTINISM ci inseamna TOATE religiile.
In al doilea rand nu stiu ce legatura are simbolul GRECESC cu ce limba vorbea Isus adica aramaica. Inca o dovada ca crestinismul copiaza dupa altii (fura).
In al treilea rand in vechiul testament, dumnezeu era cunoscut si ca Iehova sau Iahve, mama si tatal. In noul testament acesta se numeste Alfa si Omega. pus desigur de pre-crestini.

| BlackSulphur a răspuns (pentru RuxandraBianca):

"Ma voi sunteti retarzi? ce cautati ma la categoria religie? esti chior? pune-ti ochelari! nu va mai suport. nu vreau sa va mai vad! intelegeti odata ca voi nu aveti ce cauta la categoria asta! credeti in Dumnezeu? NU. atunci valea! si pentru cultura ta generala versetele alea sunt luate din Biblie, daca te-ai fi deranjat sa citesti toata intrebarea ai fi vazut si de unde sunt luate. "

Imi pare rau sa-ti zic, dar gradul tau de cretinism depaseste orice limita. Si imi pare rau sa te anunt ca NU, CRESTINISMUL NU ESTE SINGURA RELIGIE, si toti avem dreptul sa comentam liber. Fara minte esti tu copilo, deoarece inca de acum este o fanatica. Din pacate, si spre tristetea mea, nu o sa primiti acelasi tratament pe care l-ai aplicat de-a lungul istoriei (Adica tortura). Tare mi-ar placea sa se invarta oleaca roata, insa nu mai este mult. Cam aia va fi "apocalipsa" voastra, daca tot o cereti.

| RuxandraBianca explică (pentru BlackSulphur):

Mai dar nu e nimic gresit in ce am zis. retardat=Rămas în urmă; nedezvoltat din punctul de vedere al intelectului; întârziat mintal; înapoiat; intelegi? voi chiar nu prea ganditi...

| RuxandraBianca explică (pentru BlackSulphur):

Sa va spun ceva.o istorioara legata de intrebarea mea:
Un intelectual necredincios spunea ca nu se poate impaca nicidecum cu invatatura Bibliei despre invierea mortilor.„Toate as fi in stare sa le cred-zicea el- dar una ca asta nu; sa invie omul dupa ca a putrezit in pamant, nu pot accepta..."
Partenerul sau de discutii, un om credincios, incerca sa-i aduca argumente din Biblie. Dupa un timp, necredinciosul se supara asa de tare, incat izbi cu pumnul in Noul Testament care era deschis pe masa.Din el se rupse o foaie si cazu jos. Revenindu-si din furie, lua foaia de jos si citi:„Nebun ce esti! Ce semeni tu, nu invie, daca nu moare mai intai.Si cand semeni, semeni nu trupul care va fi, ci doar un graunte, cum se intampla:fie de grau, fie de alta samanta..."
In fata acestor cuvinte clare ale Lui Dumnezeu, pastrate in Cuvantul Sau, intelectualul necredincios ramase fara argumente.
Care este pozitia noastra fata de acest eveniment glorios care este invierea mortilor? Fie ca ne place sau nu, invierea mortilor va avea loc la timpul hotarat de Dumnezeu. Atunci, toti isi vor da seama de neascultarea si pacatosenia lor, dar pentru ce necredinciosi va fi prea tarziu.

| BlackSulphur a răspuns (pentru RuxandraBianca):

1. De ce mi-ai dat mie reply cu asa ceva? Nu este istorioara ce ai zis, cu o POVESTIOARA;
2. Din nou "Lasa ca vezi tu", exact ceea ce ziceam. Tu asteapta invierea, eu ma duc sa fac ceva pentru viata mea. Uite, iti dau ceva de gandit: Asta a asteptat fiecare crestin din fiecare generatie trecuta... Si inca asteapta (Chiar daca nici trupurile lor nu au mai ramas).

| RuxandraBianca explică (pentru Polonic1):

Bai nenea polonic, ce religie aveti voi? a stai stiu deja raspunsul. niciuna

| Polonic1 a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Ma discriminezi cumva pe motive religioase?

| ErrorFound a răspuns (pentru suffarstar):

Mi-ai cerut sa ma abtin...
Acum vad de ce crestinii dau in gropi(mereu cu privirea pe sus)...

| suffarstar a răspuns (pentru ErrorFound):

Raspunsul nu era pentru tine.Am zis ca ateii sa se abtina pentru ca stiam ca o sa fiu criticat aspru pentru raspunsul meu desi e categoria reliegie.

| ErrorFound a răspuns (pentru suffarstar):

A, scuze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si intrebarea este?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eror found? oamenii au numit muia si f...tul in partea dorsala chestii bune si placute.ce ai de spus? fistecare cu gustul lui? ori ca romanul?
'nu poti sa te c.i in gustul omului? conceptul de bine si rau asa de frumos a fost inversat de oamenii de bine ca numa rau se intampla de la varf in jos.nu crezi? sa-mi fie cu iertare dar toti oamenii de bine si buni de pus la rana,intoliti si cu vile si masini,lucruri bune de altfel,si ezemple bune de urmat, sant interlopi, politicieni functionari corupti si puturosi, conducatori religiosi, care nu conducatori sant ce pierzatori de suflete de oameni.deci cum e cu binele care e rau si raul invelit in ambalaj stralucitor?

| RuxandraBianca explică:

A da. intrebarea. intrebarea este: voi ce alegere ati facut?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Eu am urmat calea judecatii mele!

| ViorelTeVede a răspuns:

Calm down, nu-i decat o poveste, nu se va intampla nimic.