| Moisie a întrebat:

Iata ce am citit in Biblie la 2 Corinteni 11 13 :
Oamenii aceştia sînt nişte apostoli mincinoşi, nişte lucrători înşelători, cari se prefac în apostoli ai lui Hristos.

Cum intelegeti acest text biblic, in contextul in care se stie ca Noul Testament nu este scris de nici unul din adevaratii apostoli ai lui Isus din Nazareth, ci doar de cozile de topor ale teroristului ucigas Saul din Tarsus?

8 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Noul Testament e scris si de apostoli ai lui Isus.De exemplu, 1, 2 Petru, 1, 2, 3Ioan, Ioan si Apocalipsa, Iuda, Matei sunt toate scrise de apostoli.

| Moisie explică (pentru danay72):

Gresit!
Nicio evanghelie nu este scrisa de apostolii lui Isus ci de niste cioflingari care au modificat evangheliile scrise de apostolii lui Isus.
Problema este ca acesti ciocoflenderi care au facut modificarile au primit putere si stapanire peste Diavoli, asa cum recunoaste si ciocoflenderul Luca care NU era apstoö al lui Isus in cap 9:1

| danay72 a răspuns (pentru Moisie):

Matei a fost unul din apostoli si a scris cartea lui Matei. Poti face unele cercetari in istorie si te poti convinge.

| Moisie explică (pentru danay72):

Gresit!
Ceea ce crezi tu ce este evanghelia lui Matei NU este si ea decat o evanghelie DUPA Matei, pentru ca adevarata evanghelie a lui Matei se numeste Paleo-evanghelia lui Matei si a fost scrisa in limba aramaica, si chiar Hyeronim face aceasta dezvaluire in scris intr-o scrisoare adresata Papei DamasusI.
In concluzie ABSOLUT nicio evanghelie din Biblie NU apartine apostolilor lui Isus.

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu stiu care sunt sursele citarii tale. In Biblia mea ortodoxa, nu corespund capitolele citate de tine.
Trecand peste asta, Sinodul ortodox a cam contestat cap. 11-13 din Corintieni (II).De fapt, considerat apocrif. Se pare ca pana la urma a fost aprobat. Falsi apostoli s-au semnalat in acea perioada in Corint.L-au si izgonit pe Pavel de acolo in final, tocmai pentru aceste versete', care sunt deosebite prin schimbarea tonului discutiei. Din acest motiv au si fost o vreme contestate, au fost considerate apocrife. Fapt pentru care au aparut cateva secte (parazitare) care au speculat 'neantelegerile ', uitand scopul ortodoxiei, urmarind interesele lor.(e o parere exclusiv personala -ultima-dar pare mai logic din punctul meu de vedere). Care sunt insa sursele tale?

| Moisie explică (pentru oprescudorin11):

Sursa citata de mine este corecta si se afla in Biblia ortodoxa on line aici:
http://bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=13&cap=11

hahahaha ...adica un sinod de sarlatani apreciaza ca ceea spune Dumnezeu in Cuvantul lui Dumnnezeu, este apocrif?
Hahahah ce tare!
Esti sigur ca acest sinod nu s-a intrunit la Balaceanca?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Moisie):

Alta este problema.Intotdeauna, cuvantul vorbit a fost contestat de unul sau altul, de filozofi, atei, antichristi, etc.
Ca urmare, tot ce s-a scris in Biblia oficiala, s-a facut cumpatat, s-au intrunit sinoduri in care ierarhii cu autoritate au hotarat traducerea si formularea care sa fie in spirit christianic.
Ca urmare, toate textele care calcau regulamentul au fost modificate in sensul obstesc.Adica, oamenii simpli sa nu aibe dubii intru credinta.Au fost mai multe epoci de 'revizuire' ale Bibliei (probabil ca le stii!). Adica momente de criza in Credinta. Au fost mai multe sinoade care au reglementat evadarile din scopul final. (Niceea, etc.).
Caci scopul final este un regulament valabil acceptat, in care lumea sa respecte regulile morale.In care justificarea calcarii regulilor acestea sa nu fie valabile.
Morala este pentru societate, precum fimele de salubritate.]
Fac curatenie, caci in mizerie, sigur te autodistrugi.
Deci :scopul sinoadelor este benefic.

| Moisie explică (pentru oprescudorin11):

Tu vrei pesemne sa ma convingi ca ce a inspirat Dumnezeu, nu este bun si ca au stabilit acest lucru niste sarlatani?
Pai cine are autoritatea suprema, cumva sarlatanii sau Dumnezeu?
2 Dar de ce sa nu aibe dubii in privinta credintei?
Vrei sa creda orbeste totul asa a proasta? Nu credinta este problema pentru ca oamenii cred in Dumnezeu oricum, problema de care le este frica sarlatanilor este una legata de religia lor si nu de credinta, si le este frica ca oamenii realizeza ca Biserica Crestina incearca sa-i pacaleasca si sa-i duca pe cai gresiute care nu duc la Dumnezeu ci la "dumnezeul" bisericii crestine, "dumnezeu" numit si Lucifer, m asa cum ai avut ocazia sa te convingi singur in linkul de mai sus in care vedem ca Lucifer este slavit ca Dumnezeu chiar in biserica Vaticanului
3 sigur ca se distrug daca nu-si continua munca de indrumare gresita si prostire a oamenilor, dar asta este benefic doar pentru ei, si pentru stapanul lor Diavolul, pentru bietii credinciosi este malefic pentru ca ii abate de la adevaratul Dumnezeu si ii aduce in ograda/biserica lui Lucifer!