| BeyondTheDarkSun a întrebat:

Ideologia crestinismului lasa urme de inumanitate bizara in orizonturile noastre.
Suprapunem bazele cunostintelor religioase intr-un univers diferit si obtinem o anumita relativitate neobisnuita de idei si conceptii neadecvate stiintelor biogenetice.
Oare de ce nu puteti privii mai departe de aceasta firmitura de univers numita Terra?
Simetria stiintelor exacte intra in concordanta cu realitatea timpului supus unor evenimente exacte.Nu exista trecut sau viitor. Divinitatea constrangatoare nu poate delimita viteza prezentului de viitor sau trecut. Importanta religiilor este morala oke? Ei bine... acea religie s-a dovedit a fi foarte utila dar acela a fost trecutul! Acum ca rationalizam mult mai bine cu propria noastra constiinta este timpul sa nu ne mai ascundem sub carapacea "entitatii D".

Răspuns Câştigător
| ramona30 a răspuns:

Ai dat un citat care iti convine. Ideologia Biblia este de supunere oarba fata de o fiinta inventata, cruda, razbunatoare, nemiloasa si dictatoriala.
Dumnezeul biblic este un razboinic sexist. Desi a spus "Sa nu omori", a comandat moartea tuturor celor care-i sunt impotriva, inecari si exterminari in masa; pedepseste urmasii pana la a patra generatie (Exod 20:5); ordona spintecarea femeilor insarcinate si a copiilor; cere animale si sange uman pentru a-si calma mania si vanitatea; este partinitor fata de un singur grup uman; considera femeile inferioare barbatului; e un sadic care a creat iadul pentru a tortura necredinciosii; discrimineaza handicapatii (Leviticul 21:18-23); a ordonat ca virginele sa fie luate ca prada de razboi (Num. 31:15-18, Deut. 21:11-14); a trimis ursi sa devoreze 42 de copii pentru ca au batjocorit un profet; pedepseste oamenii cu serpi, caini, dragoni, sabii, sageti, topoare, foc, foamete si infanticid; si spune ca tatii trebuie sa-si manance fii (Iezechiel 5:10).

9 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

De parca ar avea vreun sens...

| sabin89 a răspuns:

Dai dovada de om trecut prin scoli si totusi scrii "puteti privii" in loc de "puteti privi".
Cum ar trebui sa interpretez asta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Nu crezi ca esti carcotasi.Eu de exemplu, nu-mi recitesc postarile.Totodata,am vazut fizicieni de top facand greseli gramaticale.Asta nu le diminua prestigiul.Ne legam de amanunte de acest fel, cand nu vrem sau nu putem aborda problemele in discutie.

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

M-ai luat tare. Totusi, nu pot sa vad infinitivul scris cu doi "i" - a privii, a zambii, a povestii. Ma zgarie la ochi. Si vad ca multi il scriu asa. Ii mai trag si eu de maneca.

| martzian a răspuns:

"Ideologia crestinismului". Isus a rezumat ideologia la care faceti referire, reducand-o la esenta: "Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau cu toata inima ta, cu tot sufletul tau si cu tot cugetul tau si pe aproapele tau ca pe tine insuti". Ne spuneti ce este inuman aici?

| Thunderstruck a răspuns (pentru martzian):

Inuman e sa iubesti cu toata inima ta pe cineva care nu ai nici o dovada ca exista. Pura credinta, asta e inuman.

| martzian a răspuns (pentru ramona30):

„Ai dat un citat care iti convine" – Sunt cuvintele Domnului Isus, autoritatea noastra suprema ca si crestini. El spunea lucrul asta tocmai pentru a ne oferi raspusuri la astfel de dileme. Ce nu ar trebui sa ne convina.

„Ideologia Biblia este de supunere oarba" – As spune mai degraba o supunere constienta si responsabila fata de singura autoritate care chiar merita lucrul acesta. Ne supunem orbeste la diferite obiceiuri pacatoase (barfa, furt, minciuna, alcool, droguri, etc.) dar nu ne sinchisim sa le infieram, nu-i asa?

„fata de o fiinta inventata" – Vedeti pana unde merge omul cu argumentele? Daca nu ne convine, probabil ca nu exista.

„cruda" – Sfanta si Dreapta. Spuneti un astfel de lucru doar pentru ca nu aveti habar de implicatiile si de seriozitatea pacatului. Dumnezeu nu s-a pus niciodata la mintea omului cu adevarat, altfel nu ati mai fi fost parte a acestei discutii.

„nemiloasa" – Tocmai ati aflat, probabil, ca, din mila fata de dumneavoastra, El l-a trimis pe Fiul Sau sa-si dea viata. Nu meritam mila asta, nici unul dintre noi.

„dictatoriala" – Foarte tare! Sunteti dovada vie, blasfemiind astfel, ca Dumnezeu nu este dictator, nemilos, crud ci ca, odata oferita solutia pentru pacat, o respingeti fara teama de represalii. Totusi, nu aveti siguranta a cat mai aveti de trait aceasta viata. Nu v-ati dori, credeti-ma ca la judecata sa fiti intrebata de aceste cuvinte.

Este interesanta abordarea dumneavoastra. Il includem si pe Dumnezeu in legile date pentru om? Omul nu este stapan peste viata celuilalt (nu ar trebui sa fie nici peste a lui) dar, ca sa folosim un alt citat: "Al Domnului este pămîntul cu tot ce este pe el, lumea şi cei ce o locuiesc!" (Psalmul 24:1). De cand Cel care detine totul in acest univers ne-ar datora sa ne ofere o pozitie de egalitate cu a Lui? Si ce ati face dintr-o astfel de pozitie? Hai sa fim seriosi!

"A comandat moartea" - Dumnezeu nu se joaca cu pacatul.Mesajul Vechiului Testament este cat se poate de clar, iar omul, razvratit si pacatos, are un tupeu incredibil sa ceara drepturi egale cu ale Creatorului, mai ales dupa ce a incercat o nepermisa declaratie de independenta.

„discrimineaza handicapatii (Leviticul 21:18-23)" - Faceti o greseala comuna, cu siguranta datorita nepriceperii dar si a faptului ca aveti surse de informare rauvoitoare si la fel de prost informate. Scoateti versetele din context si faceti abstractie de cei carora le-au fost adresate, de specificul vremii, cultura, simbolistica (apropo, inteleasa de poporul evreu). Trupul era, pentru ei, simbol al perfectiunii - al realitatilor spirituale. Intreg Vechiul Testament este un pas gigantic in directia restaurii unei imagini corecte in ceea ce priveste sfintenia, maretia si dreptatea lui Dumnezeu. Ii discrimina in mod negativ? Ai idee la ce ritual se face fererire? Ba bine ca nu, daca ne gandim la faptul ca nu aveau nimic de pierdut. Ii hranea si le purta de grija, doar ca nu aveau acces la a infaptui aceste ritualuri.

As putea continua cu lista dvs., care denota lipsa intelegerii asupra a ceea ce inseamna independenta asta fata de Dumnezeu, autoasumata de om. Mai degraba v-as propoca sa va ganditi la propria persoana. Dar daca El, totusi, exista? Dar daca a oferit un mijloc prin care sa va mantuiti de sub blestemul propriilor pacate? Cum veti sta in picioare cu aceasta lista de acuze inaintea Lui, care are drepturi depline in Univers si sa ii spuneti ca principiile democratice sunt clare si ca insusi Dumnezeu trebuie sa se supuna Codului Penal din Romania? Cautati un singur loc in Biblie in care Dumnezeu a respins o inima sincera...

Incheiem tot cu gandul la semnificatii? Legea ne da un mesaj clar: nu putem sa ne indreptatim prin fapte. Corupti de pacat, avem nevoie de un nou inceput. Solutia exista, de aici schimbarea tonului si mesajul de har al Noului Testament, care nu anuleaza legea ci o implineste. Avem din, nou, posibilitatea de a alege. Cum o veti face?

In ceea ce ma priveste, eu am ales. Pornesc de la pozitia unui fost ateu convins, mult mai serios in cautarile sale decat sunteti (observ, nu jignesc) dumneavoastra astazi. Va marturisesc si faptul ca, inainte de deveni crestin, am fost oripilat, la randu-mi, de unele pasaje, facand aceeasi greseala. Lucrurile fac sens acum, iar dovada ca nu m-am inselat in ceea ce priveste alegerea mea, vine prin propria-mi viata si familie.

| martzian a răspuns (pentru Thunderstruck):

"Inuman e sa iubesti cu toata inima ta pe cineva care nu ai nici o dovada ca exista. Pura credinta, asta e inuman." - Dar daca ai dovada ca exista, devine uman?

| Thunderstruck a răspuns (pentru martzian):

Daca as avea dovezi ca exista si ca el este Creatorul, unicul zeu, ar fi uman.

| ramona30 a răspuns (pentru martzian):

Ai dat un citat care iti convine. Ideologia Biblia este de supunere oarba fata de o fiinta inventata, cruda, razbunatoare, nemiloasa si dictatoriala.
Dumnezeul biblic este un razboinic sexist. Desi a spus "Sa nu omori", a comandat moartea tuturor celor care-i sunt impotriva, inecari si exterminari in masa; pedepseste urmasii pana la a patra generatie (Exod 20:5); ordona spintecarea femeilor insarcinate si a copiilor; cere animale si sange uman pentru a-si calma mania si vanitatea; este partinitor fata de un singur grup uman; considera femeile inferioare barbatului; e un sadic care a creat iadul pentru a tortura necredinciosii; discrimineaza handicapatii (Leviticul 21:18-23); a ordonat ca virginele sa fie luate ca prada de razboi (Num. 31:15-18, Deut. 21:11-14); a trimis ursi sa devoreze 42 de copii pentru ca au batjocorit un profet; pedepseste oamenii cu serpi, caini, dragoni, sabii, sageti, topoare, foc, foamete si infanticid; si spune ca tatii trebuie sa-si manance fii (Iezechiel 5:10).