| IMPERO a întrebat:

Îi placea lui "Dumnezeu" fumul de oameni arsi ca si zeilor din miturile antice sau numai fumul de animale arse? https://www.facebook.com/Intelegi-tu-ce-citesti-41109974 3070922
Jud. 11 Iefta, umplut de Duhul Domnului, îi jura ca daca îl ajuta sa bata pe Amoniti, cand se va intoarce, îi va arde pe cine îi va iesi in intampinare. Domnul nu îi spune ca acesta este o crima absurda, ci îi indeplineste cererea, iar apoi îl lasa sa-si arda fata, care îi iesise in intampinare.
Gen. 22 "Dumnezeu" i-a zis lui Avraam sa mearga in tara Moria si sa-si aduca fiul, pe Isac, ardere-de-tot pe un munte.
Cand a ajuns Avraam la locul care îi spusese "Dumnezeu" a legat pe fiul sau, l-a pus pe lemne si a luat cutitul sa-l injunghie.
Atunci "Domnul" l-a strigat din ceruri si i-a zis „Să nu pui mâna pe băiat; căci STIU ACUM că te temi de Dumnezeu."
Deci, "Dumnezeu" nu cunoaste sentimentele oamenilor, numai daca îi pune la incercare? Dar Avram ce stia? Se pare ca nu
i s-a parut ceva neobisnuit, ca "Dumnezeu" sa-i ceara sa-si arda fiul. Cum de nu a cartit ca si Moise, Iona si altii? Cum de nu a spus... pai... eu credeam ca tu nu esti ca si ceilalti dumnezei, care ne cer sa ne ardem copiii. Sau, stia Avram ca "Dumnezeu" nu-l va lasa sa mearga pana la capat si sa-si arda fiul? Daca esta asa, atunci, cine stia mai multe "Dumnezeu" sau Avraam?
Ezchiel 20:25 Ba încă le-am dat şi legi care nu erau bune şi porunci prin care nu puteau să trăiască; 26 I-am spurcat prin darurile lor de mâncare, când treceau prin foc pe toţi întâii lor născuţi; am vrut să-i pedepsesc astfel şi să le arăt că Eu sunt Domnul.
Exodul 22:20 Cine aduce jertfe altor dumnezei decât Domnului singur, să fie nimicit cu desăvârşire. 29 Să-Mi dai pe întâiul născut din fiii tăi. Să-Mi dai şi întâiul născut al vacii tale şi al oii tale; să rămână şapte zile cu mama sa, iar în ziua a opta să Mi-l aduci.

Răspuns Câştigător
| BogdantheDreamer a răspuns:

Se pare ca da. Este o practica intalnita in Vechiul Testament.

2 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Acelora care au scris povestile le placea friptura si au bagat in poveste tot ce le-a trecut prin cap. Aveau o imaginatie si o logica primitiva, dar la oamenii nestiutori si care nu gandesc, merge bine orice absurditate si orice "justificare" primitiva si fantezista.

Răspuns utilizator avertizat