| troleibuz a întrebat:

Iisus a blestemat smochinul pentru că nu a mai găsit fructe in el? Avea probleme cu nervii?

15 răspunsuri:
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Era o metaforă: tot ce nu aduce rod bun se va usca. Ca un fel de avertisment.

| TheStrategist a răspuns:

Probabil Biblia a fost modificată. Fiul lui Dumnezeu nu ar blestema.

Răspuns utilizator avertizat
| Mtoni a răspuns:

Nu cred tot ce scrie în Biblie. Cred că Isus nu ar blestema niciodată.

| Theologos a răspuns:

Iisus a fost și este perfect. A blestemat smochinul pentru a-și arăta puterea Sa pedepsitoare pentru că în scurt timp urma să fie răstignit și trebuia să arate ucenicilor săi că nu va fi răstignit din cauza unei slăbiciuni a Sa. Dincolo de asta, există și o semnificație duhovnicească: smochinul reprezintă Legea Veche care nu putea să dea roade. De acum (de la intrarea lui Iisus în Ierusalim - adică în inimă) va fi Legea Nouă, legea duhovnicească a Noului Testament. Vezi Sf. Ioan Hrisostom și Sf. Grigore Palama. Desigur că pentru un om pătimaș nu este îngăduit a blestema nici măcar lucruri pentru că pentru un om pătimaș este o expresie a urii. Domnul nu a urât acolo ci a fost didactic pentru ucenicii Săi.

| Holiday a răspuns (pentru Theologos):

Cand ai pretentia ca smochinul sa aiba fructe in perioada anului in care nu se fac smochinele, ori esti cretin, ori beat manga. Din textele conexe, reiese ca astfel de apucaturi Isus le avea constant. Nu mai punem la socoteala ca era si schizofrenic.

| Theologos a răspuns (pentru Holiday):

Optica ta este (foarte) îngustă, iartă-mă că-ți spun. Nici măcar nu ai încercat să înțelegi ce am scris. Răspunsul meu este răspunsul dat de o mulțime de Sf. Părinți (unii i-am citat) aprobați în Biserică de aprox. 1700 de ani. Cine ești tu? Pe cine te bazezi când spui bazaconiile astea? Care „texte conexe"? Poți să dai un citat a vreunui sfânt? Să nu hulim că se întoarce în capul nostru. Dincolo de asta, Dumnezeu fiind, lucru pe care l-a arătat prin minunile pe care le făcuse, chiar dacă uscase un smochin în scop pedagogic, ar fi putut să facă să apară 100 în locul celui uscat. Învierea lui Lazăr și săturarea celor 5000 de oameni sunt minuni cu mult mai mari, comparativ vorbind. Desigur că cea mai mare minune este chiar învierea Sa. Tristă lipsa de cultură și agresivitatea unora.

| Holiday a răspuns (pentru Theologos):

Ma refeream la textele conexe care sunt tot in cuprinsul Bibliei, nu la ce au visat tot felul de asa zisi sfinti, aprobati de o panarama de organizatie, Biserica (oricare ar fi ea), specializata in vinderea de iluzii catre fraieri. "Minunile" schizofrenicului sunt doar povesti. Nici macar martorii oculari, evreii, nu l-au luat in serios macar cat de putin pe schizofrenic. Asta a fost pur si simplu un sectant schizofrenic. Nu e prea dificil nici acum sa strangi 12 tantalai intr-o secta, darmite acum 2000 de ani...Tu de fapt de care parte esti? Angajat al unei organizatii care vinde povesti, sau printre fraierii care le inghit?!

| Theologos a răspuns (pentru Holiday):

Dacă eu aș vorbi cu acest limbaj față de tine, ți-ar plăcea? Limbajul denotă calitatea interioară a unui om. Dincolo de asta, observ că nu dai niciun citat concret ci numai invective, ură, agresivitate. Referitor la minuni, le-au crezut toată antichitatea și de acolo încolo tot creștinismul. Să nu uităm că dacă nu primim corpusul Noului Testament ca valid, nu putem să primim nimic ca și credibil din antichitate. Ai studiat paleografie?

| Holiday a răspuns (pentru Theologos):

"Referitor la minuni, le-au crezut toată antichitatea..."

Nu le-a crezut nici naiba de fapt. Crestinismul poate sa creada ce vrea, problema e ca nu poate demonstra nimic. In schimb diferite organizatii au inteles cat de usor de prostit sunt oamenii si cum pot castiga bani, influenta si putere din promovarea acestot povesti. Paleografia nu certifica in nici un fel autenticitatea textelor biblice din Vechiul Testament, cu atat mai putin povestile traznite despre Isus.

| Theologos a răspuns (pentru Holiday):

Serios? :-) https://www.youtube.com/watch?v=iPv8perKt_Y - lumina sfântă de la Ierusalim. Se întâmplă în fiecare an - este super-controlată de poliția din Israel, și de cea internațională, de reprezentanții tuturor cultelor creștine și ne-creștine. Dincolo de asta, lumina la început nu arde. Chiar eu am pus mâna și nu mă ardea. Cunosc și mulți alții. Cunosc și alte minuni. Se pare că ești foarte invidios și iubitor de bani - nu e cazul. Biserica (ortodoxă) nu este după făcut bani și fraierit oamenii, după cum crezi. Referitor la Paleografie - exact cu asta se ocupă. :-) Te rog frumos, nu-ți ascunde totala incultură sub masca durității. Hai să fim civilizați.

| Holiday a răspuns (pentru Theologos):

"lumina sfântă de la Ierusalim."

Chiar trebuie sa fie cineva complet imbecil, sau imbacsit de de misticism sa crezi porcaria asta.

"Biserica (ortodoxă) nu este după făcut bani și fraierit oamenii"

Ba chiar bisericile ortodoxe sunt unele dintre cele mai jegoase dintre organizatiile crestine din punctul asta de vedere.

"Referitor la Paleografie - exact cu asta se ocupă. :-)"

Vezi, (si) de aia spun ca esti complet retard. De fapt se ocupa cu studiul textelor vechi la modul general, nu doar a celor legate de iudaism, sau cretinism. Referitor la cele biblice, ti-am spus mai sus, s-a stabilit mai mult decat clar ca sunt simple povesti, nu au nici o legatura nici cu evenimentele istorice, nici nu au vreo logica in ansamblu. Sa nu uiam totusi ca paleografie e o stiinta, nu abureala mistica, cum este Biblia, sau alte povesti de teapa ei.

| Theologos a răspuns (pentru Holiday):

Îmi pare rău că pe lângă faptul că vorbești într-un mod cu totul necivilizat și insultător, ești și incult, iartă-mă că-ți spun. Puțină paleografie: https://www.toughquestionsanswered.org/......testament/ și https://truthfaithandreason.com/......documents/ Sunt și altele, însă nu are rost să mai continui la nivelul existențial la care ești. Ești total opac și agresiv. Îmi pare rău pentru tine.

| Holiday a răspuns (pentru Theologos):

Confuzi paleografia cu interpretarea ei data de misticii crestini. Tu nu vezi ca alea sunt niste site-uri de rahat care promoveaza misticismul crestin? Ce naiba, misticii astia ai tai interpreteaza si medicina, fizica, biologia si alte stiinte ca sa para fraierilor ca Biblia are vreun sens. Despre ce dracului vorbim?!

| doctorandus a răspuns (pentru Theologos):

Https://yalebiblestudy.org/ Cursuri despre Biblie de la Facultatea de Teologie Yale

https://www.biblicalarchaeology.org/......aye-cohen/ Cursuri despre Vechiul Testament de la Universitatea Harvard

https://ruml.com Cursuri despre Biblie de la Universitatea Harvard și de la Universitatea Yale