| AvalohAlyn a întrebat:

Iisus Christos(sau Hristos sau Cristos) este cea mai importanta personalitate,persoana care a trait vreodata pe Pamant.
Ar trebui sa fie modelul suprem pentru toti.El,viata Lui si invataturile Sale sunt cele mai bune,pure si intelepte din toata existenta omenirii. Iisus Christos este LORDUL lorzilor si REGELE regilor.happy Iisus Christos este cel mai important om(de fapt este DUMNEZEU intrupat in om) care a trait pe planeta aceasta de-a lungul existentei umanitatii.
Cea mai pura,cea mai frumoasa, cea mai de apreciat viata si cele mai intelepte invataturi sunt ale lui Iisus Christos.
El este TOT ce este mai important in viata aceasta. Fara El nimic nu e.
El e Calea, Adevarul si Viata.Inceputul si Sfarsitul. Dumnezeu Cuvantul. Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat si IUBIREA PURA.Viata Lui trebuie obligatoriu studiata, pentru ca merita si este o viata deosebita, chiar cea mai deosebita.
Iisus Christos este TOTUL iar TOTUL este Iisus Christos.

Intrebarea mea este:Sunteti de acord cu aceste afirmatii? Da sau nu? Ce parere aveti de ceea ce am zis? Am dreptate? Spun adevarul?happy

Răspuns Câştigător
| CοnstruimCatedrala a răspuns:

Da. Pentru ca el a adus multe invataturi si intelepciune oamenilor si ne-a invatat sa ne IUBIM si respectam intre noi. Nimeni nu a mai facu asta.
El s-a jerfit pentru noi intru iertarea pacatelor noastre. Sacrificiul suprem merita respectat de toti oamenii pacatosti si de atei.
Nimeni nu s-iar da viata pentru altul, iar el a facut asta. Trebuie sa il iubim cel mai mult pentru ca e TOT ce avem. Fara el suntem nimic.

7 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Nu.
Funda?

| suffarstar a răspuns:

Asa este fiule. Iisus este in toate si toate este in el. Deci eu sunt Iisus. Prietenii mai imi spun Mesia.

| Geanin a răspuns:

Da
Funda?

| drutzix a răspuns:

Nu.
Ce a facut Isus de a ajutat omenirea asa mult? Sunt multi oameni care merita acest titlu mult mai mult.
Einstein, Newton, Faraday, Bohr, Bell, Pasteur si multi altii. Oamenii astia au imbunatatit lumea, Isus a cauzat doar razboaie si cenzurarea stiintei prin religia lui tampita.

| IvanMihai a răspuns (pentru drutzix):

Isus a reformat credinta! Isus a reusit sa schimbe legea veche (inclusiv Legea Talionului) cu legea iubirii. Isus împlineşte şi depăşeşte Legea!
@drutzix: Nu datorita lui Isus sau produs razboaiele!
Cineva ucidea in numele lui Isus, si a fost intrebat de ce nu este iertator ca Isus?
El raspuns ca Isus era Dumnezeu, nu te compari cu Dumnezeu!
Deci a inventat niste scuze ieftine!
Isus era pentru iertare...
Religia are fisuri pentru ca noi toti avem fisuri!

| drutzix a răspuns (pentru IvanMihai):

Sigur dar asta nu il face cel mai important om care a trait.
Au fost multi guru care au avut filosofi asemanatoare cu Isus. Nu e deloc unic.
Plus ca punctul meu e inca in picioare. Nu a facut nimic pentru omenire.
De exemplu Edward Jenner a inventat vaccinul pentru variola si a salvat milioane de vieti. De ce nu ii oferim lui acest titlu?

| IvanMihai a răspuns (pentru drutzix):

Ah. bine. Nu stiu cine ar fi cel mai important om care a trait...
Dar te asigur ca Isus NU a cauzat razboaie!