| AvalohAlyn a întrebat:

Viata Lui Iisus merita studiata.
Sunt multe carti si lucrari despre viata, faptele, vorbele si invataturile lui Iisus Christos.
Pe voi v-a interesat vreodata viata Lui?
Pe mine ma fascineaza viata Lui.

9 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Se vede ca sunt multi interesati doar sa-L denigreze.
El insusi si-a imbracat vietuirea in lumea noastra in multe simplitate si smerenie, astfel incat cei mandri sa nu fie atrasi sa cunoasca.
Insa chiar oamenii de stiinta care cauta cu bunavointa gasesc multe lucruri interesante. De exemplu incetarea legilor fizicii in cateva cazuri poate sugera ca lumea este cu totul altfel decat o intelegem noi.

| danay72 a răspuns:

Intr-adevar viata lui Isus este fascinanta si avem atat de multe de invatat de la el.Chiar in perioada aceasta citesc o carte,, Isus, calea, adevarul si viata,, unde se povesteste ce a facut pe pamant dar in ordin cronologic si este bazata in totalitate pe Biblie. Daca vrei sa o citesti si tu o gasesti pe
http://www.jw.org/ro/publicatii/carti/isus/

| ania a răspuns:

Şi eu cred că viaţa Lui e viaţa celui mai fascinant om care a trăit vreodată pe planeta noastră. Prin EL putem înţelege cel mai bine noi oamenii cum e personalitatea creatorului.E singurul care a reuşit în mod perfect să ierte pe toţi cei care i+au greşit, să-şi iubească şi duşmanii, să le vrea binele, să fie liber de ură, răzbunare, frică, resentimente, să considere valoroşi oamenii indifernet de sex, de vârstă, să+i facă pe ceilalţi să se simtă acceptaţi necondiţionat. Ucenicii lui s+au molipsit de natura lui iubitoare şi cerd că acesta e secretul răspândirii creştinismului, care în oraşele antice a ajuns majoritar în ciuda persecuţiei înainte de oficializrea lui.

| oprescudorin11 a răspuns:

Fara indoiala, invataturile lui sunt cele mai curate si mai marcante din momentul in care s-a nascut si pana acum.Nu am vazut, ma rog, nu am citit in Evanghelii de nici o scena in care sa-mi insele asteptarile. Este uluitor.
Nu -mi plac aprecieri din partea muritorilor, care se refera la viata lui, pe care, eu, cel putin, mi-o imaginez imaculata!
El nu a venit pe pamant sa fie mascarit de toti neavenitii. Oricum, nu viata lui imaginata de altii, indiferent cine ar fi ei! Mi se pare o blasfemie, o patare a memoriei singurului aducator de ADEVAR, VIATA, CALE si LUMINA!

| oprescudorin11 a răspuns:

As prefera sa va supravegheati viata voastra, in lumina invataturilor Lui, nu sa aveti impertinenta sa-L disecati.
Nu sunteti in masura, nu aveti calitatea asta!
Deja calcati Prima Porunca! Credeti ca sunteti la teatru sau doctori? Poate la multinationalele voastre si in biroul vostru! De Dumnezeu nu aveti voie sa va atingeti decat sa invatati de la el! Asta e treaba voastra!

| CVane a răspuns:

Il apreciez ca o persoana importanta care a schimbat istoria total, insa pe mine pur si simplu nu mai ma atinge religia. Acum ceva timp eram si eu un ''religios'' oarecum, pana am realizat ca imaginatia poate fii mult prea puternica si te poate afecta enorm. Nu pot spune ca nu port un respect enorm fata de preotii adevarati care mai exista, persoane intelepte. Incearca sa cauti diferite informatii despre religie si o sa ajungi la concluzia ca este chiar ceva dubios la ea.

| sanboss a răspuns:

Viata sa a fost asa

Sa nascut, a crescut, sa botezat, a murit, a inviat, sa inaltat si il ASTEPTAM SA VINA.
Si bineinteles ca invataturile sunt excelente. unul din versetele la care ma gandesc adesea este
IOAN 11/25 ISUS este invierea si viata cine crede in El chiar daca va muri va trai...

CE FRUMOS

| 熊Panda熊 a răspuns:

Daca fiecare am avea un strop din faptele lui Iisus, viata asta ar fi raiul pe pamant! O iubire extraordinara... pe mine faptele si citatele ma lasa fara cuvinte.

| Madalinqqq a răspuns:

Intr-adevar Viata lui Iisus este foarte frumoasa si mai ales invataturile desprinse din ea!