| AvalohAlyn a întrebat:

Iisus conform scrierilor lui Flavius Josephus sau lui Tacitus(care îl menționează) și altor câțiva istorici din perioada aia a antichitatii chiar a existat ca om, ca personaj istoric. Atunci cum puteți să spuneți că creștinismul și Dumnezeu și Iisus sunt povesti pur inventate când citeam altundeva, majoritatea istoricilor contemporani cu noi sunt de acord în privința existenței lui Iisus cel istoric?
Mai schimbați placa atei.
Iisus chiar a existat și reprezintă cea mai importanta persoană a umanității.

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns:

Ca a existat sau nu un Iisus e un fapt, iar daca a existat nu a fost asa cum e descris in cartile cu povesti.
Citeste povestea https://prnt.sc/10n232j Ti se pare adevarata? Stiinta si realitatea pe langa povestile primitive scrise pentru manipularea credulilor nestiutori nu inseamna nimic? Daca povestile sunt false, primitive, puerile si absurde, mai exista Dumnezeu? Daca Dumnezeu nu exista, atunci Iisus "fiul" lui Dumnezeu care nu exista ce e? E fiul celui care nu exista. E fantezie pentru prostit naivii.

| Zosima123 a răspuns:

Exact.
?