| Florazul15 a întrebat:

Iisus era o persoana empatica?

9 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Doar cu cei din neamul lui.

| Florazul15 explică (pentru mentholinks):

Pai se zice ca dumnezeu ii ubeste pe toti?

| mentholinks a răspuns (pentru Florazul15):

Isus nu a fost si nici nu va fi vreodata Dumnezeu.

| TheStrategist a răspuns (pentru mentholinks):

Este fiul lui Dumnezeu, nu Dumnezeu.

| halogen001 a răspuns:

E posibil sa fi fost, dar e doar un personaj de poveste fantezista și absurda, deci nu putem trage concluzii serioase citind asemenea povesti ireale. In poveste i se atribuie personajului puteri nelimitate și viata veșnică. In realitate nu se vede nici puterea, nici veșnicia, deci nu se vede absolut nimic, dimpotrivă se vede opusul celor afirmate în poveste.

| Lukasssz a răspuns:

Iisus e doar un personaj fictiv la fel ca "Dumnezeu".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai empatică... dacă a părăsit cerul de slavă pentru a trăi în praful pământului și a muri atât de umilitor de dragul salvării omului.

| TheStrategist a răspuns:

Da

| Iamforfun a răspuns:

Evident.
Adică a vindecat bolnavi, a înviat oamenii din morți.
Și apoi Iisus Hristos este Dumnezeu. Dumnezeu înseamnă perfecțiune, care cuprinde și empatie.