| Florazul15 a întrebat:

Iisus era o persoana timida?

2 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Nu.

| halogen001 a răspuns:

TIMÍD, -Ă, timizi, -de, adj. (Despre oameni; adesea substantivat) Lipsit de îndrăzneală, de încredere în sine; sfios, rușinos; (despre însușirile sau acțiunile oamenilor) care dovedește, trădează o astfel de fire. – Din fr. timide, lat. timidus.

Conform definitiei nu era timid. Avea destul curaj sa spuna lucruri inventate, deci nu era sfios sau rusinos. Îi credea pe toti mai lipsiți de judecată, mai creduli și își permitea să spuna orice fantezie.