| ateuNEGATIV a întrebat:

Misterele pastelui noul testament 1 de ce e iuda tradator daca Iisus stia ca il va vinde? daca cineva il impiedica sa-l vanda ce se intampla numai era pus pe cruce desi nu isi ducea misiunea la capat? de ce s-a rugat in gradina inainte sa-l ia soldatii? de ce spune pe cruce tata in numele tau imi dau sufletul? cui se ruga el din moment ce el e dumnezeu? dumnezeu se ruga la dumnezeu?

7 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Domnul Isus stia ca acesta Il va vinde.Nu El l-a ales ca sa fie vanzatorul Sau, ci in atotstiinta Lui El cunostea viitorul.

| ateuNEGATIV explică (pentru EmaS):

Dumnezeu s-a rugat la dumnezeu sunt curios daca sia ascultat rugaciunea, de ce a transpirat ca ea dat sangele ea fost frica? de ce a zis tata nu ma parasi sau tata de ce mai parasit?

| Polaris a răspuns:

Taci, bă, că mă doare capu` de-acum!

| danut a răspuns:

Prina intrebare este. ilogica, ca exemplu: eu stiu ca cineva fura, este absolvit acel "cineva" de fapta ca eu stiu acest lucru? Nicidecum, asa si cu Iuda si Isus, nimic nu-l absolva pe Iuda de fapta sa. Daca Iuda se razgandea si nu-L mai vindea pe Isus, preotii tot ar fi gasit ocazia deoarece cele spuse de Hristos nu erau in concordanta cu DORINTELE preotimii. Isus tot ar fi fost crucificat deoarece Satana era la "capatul actiunii" dorind (sperand) ca Moartea lui Hristos il v-a ajuta in planurile sale. Hristos Isus s-a rugat in gradina Ghetemani (conform relatarilor biblice pentru, omenire, ucenici si pentru Sine). Pe cruce Isus spune: TATA in MAINILE tale imi predau sufletul si nu in numele Tau. Dumnezeu FIUL se ruga Dumnezeului TATA.

| allistars a răspuns:

Frate draga lasa-ma sa imi dau cu parerea:.
Deci Iisus pe cruce nu a zis " In numele Tatalui imi dau sufletul" ci, Tata in mainile Tale imi incredintez duhul
deci e cu totul si cu totul altceva.
A 2 la mana, Dumnezeu e una Fiul e alta deci el se ruga tatalui, nu am inteles exact intrebarea ta
sau probabil atat am eu capacitatea de a intelege in fine asta a fost cea mai "stupida" intrebare
pusa de tine pana in prezent, Salutare!

| ateuNEGATIV explică (pentru allistars):

Isus se ruga la dumnezeu cum explici asta ce e stupid asa scrie in biblie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum de te prostesti in halul asta dupa atatea discutii pe TPU, la religie? ce sa inteleg ca esti cioata? tufa de venetia? cum poti pune asemenea intrebari tu si ceilalti care le tot puneti? santeti prosti si nu pricepeti? nebuni si nu va dati seama? retardati? prindeti greu si uitati repede? ia spune si uimeste-ma.