| 1ianuarie a întrebat:

Îl numeşte Biblia pe diavol Lucifer?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Luceafăr strălucitor, fiu al zorilor...", el fiind înger de lumină la început.

| 1ianuarie explică (pentru anonim_4396):

Tradiția populară și pe alocuri bisericească și-a însușit acest punct de vedere. Dar contextul cuvintelor profetului Isaia transmit altceva. Interesant că numele Lucifer apare o singură dată în Scripturi, dar numai în anumite versiuni. De exemplu, Sânta Scriptură a Vechiului şi a noului Testamentu, 1874, redă Isaia 14:12 astfel: „Cum ai căzut din cer, Lucifere, fiu al aurorei!" Termenul ebraic tradus prin „Lucifer" înseamnă „cel ce străluceşte". Septuaginta foloseşte un cuvânt grecesc care înseamnă „cel ce aduce zorile". De aceea, unele traduceri redau termenul ebraic din original prin „steaua dimineţii" sau „Luceafăr". Dar Vulgata latină tradusă de Ieronim foloseşte cuvântul „Lucifer" (adică aducător de lumină), iar unele versiuni ale Bibliei s-au inspirat din această traducere, împrumutând şi ele termenul.
Însă cine este acest Lucifer? Nu-i atât de simplu pe cât pare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 1ianuarie):

Da...în context pare să fie vorba de un anume împărat, și este. Însă Biblia fascinează din nou prin sensurile ascunse în text. E ceva mai mult, dincolo de sensul inițial. (A se citi Isaia 14 și Ezechel 28. ) Chiar și Domnul Isus vorbește despre cel rău că l-a văzut căzând ca un fulger din cer.