| NoNameo a întrebat:

Imi amintesc si acum vremea cand eram mic si credeam in Mos Craciun si asteptam sa vina tot timpul (nu am fost niciodata credincios, nici eu si nici nimeni din familia mea) si acum stau si ma intreb daca eu am reusit sa ma maturizez si sa trec peste existenta lui mos craciun, voi de ce nu reusiti sau nu o faceti? Bine la voi poate il numiti altfel "iahve" sau cum ii mai zis. Dar chiar ma intreb, cum puteti crede ceva ce nu vedeti? E ca si cum as spune eu ca pe masa voastra se afla 1 milion de dolari doar ca nu se vad si voi m-ati crede.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Tu cind erai copil parintii tai tiau spus asta cu mos craciun. Apoi nu insistau asa de tare decit oata pe an si atunci asa in tracat.Deci gindeste ce efect avea asupra ta mos craciun si fa comparatie cu efectul produs de biserica, de scoala, de parintii asupa unui copil zii de zi, deci zi de zi nu odata pe an si an de an pina cind acel copil devine adult.Cum crezi tu ca acel copil mai are scapare, ca mai are vreo sansa sa se mai maturizeze.tu te-ai maturizat pentru ca n-a fost nimeni linga tine zi de zi an de an sa te toace marunt, sati impuie capul cu mos craciun.Parintii tai cind ai crescut teau lasat in pace, deci ai ajuns la maturitate sau te-ai maturizat cu realitatile acestei lumi nu cu povestile cu mos craciun.Cum sa te maturizezi cind tu nu esti lasat s-o faci, cind ti se impune religia de scoala, de familie de societate.Pai ala esti maturizat dar in sensul asta dzeiesc si cind cresti zi de zi cu dzeu si isus cum crezi ca mai pot ei sa vada altceva.Nu mai au absolut nici o sansa indiferent ce leai arata, ce le-ai spune, ce leai face.Credinciosii sint fiinte pierdute pentru lumea asta materiala in care noi toti traim, ei trebuiesc carati in circa de astialanti ca daca nu specia umana lasata pe seama lor ar disparea.In fam mea mama e religioasa restul nu.Ii arati negru pe alb ceva dar ea tot spune ca e aba pe negru, desi stie sigur ca e altfel, totusi continua sa sustina altceva.Nu mai ai ce le face pur si simplu, acolo sa imprimat ceva ce nu poti elimina.

| NoNameo explică (pentru relian):

Chiar esti singurul ce a reusit sa dea un raspuns chiar genial, mersi!

| relian a răspuns (pentru NoNameo):

De mine spui? Pai prea se avinta unia asa ca surzii aia, fara sa stea sa rumege ce li se da si am spus sa le mai iau nitel din elan.Probabil ca nu au pe careva sa le explice asa mai babeste cum se spune, nici la scoala, nici acasa.Asta e problmea cea mai mare a oamenilor, faptul ca primesc explicatii la alt nivel decit ei pot pricepe.Ca urmare dintr-un grup de oameni cine pricepe bine, cine nu raman asa cu ce au prins sau nu au priceput.Omenii cum mai spuneam undeva au putere de intelegere diferita, ca urmare trebuie sa gasesti o explicatie pentru un lucru anume pe intelesul tuturor, astfel incit toti sa fie lamuriti. Aveam la scoala un profesor care in ultimile 15 min intreba clasa daca au inteles si toti in cor spunbeau DAAAAAA.ei ne lasa 2 minute apoi lua asa la intimplare cate unu sil intreba ce el predase mai devreme.Cei mai multi sa nu zic majoritatea pur si simplu parca nici nu fusese la acea ora.Profesorul respectiv a spus cine nu intelege sa spuna ca stam acolo pina ne lamureste cumva.Dar citi profesori sint de genul asta? Nu prea gasesti, ori poate nu isi dau interesul sa o faca. Daca toti elevii ar pleca de la ora lamuriti alta ar fi gindirea soietatii, altfel am vedea lucrurile si poate am fi mai departe decit sintem astazi.Dar nu doar in RO se intimpla asa ci in toata lumea. Poate ca cei care ne conduc nu au nici un interes ca lumea sa priceapa mai mult decit o fac acum.Sint copii care la anii lor par asa mai saraci cu duhul, dar mai tirziu acestia vor gindii altfel, mai bine decit cei care par mai dezghetati.Deci atunci cind esti copil trebuie sa fie cineva sa te lamureasca cum stau lucrurile sa te faca sa intelegi, pentru ca mai tirziu acel copil poate realiza chestii ce nici nu iti imaginai.In sf gata ca vorbesc cam mult.Stii cind am scris comentariile astea pe aici era ora 2 noaptea, nici nu am observat ca erai tu, adica nu ma uitai cine puse intrebarea.

13 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Bună analogie. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum tu zici că-l așteptai pe Moș Crăciun și credeai că el îți aduce cadouri și toate cele, cam așa e și pentru oamenii religioși: există un "Moș Crăciun" în care dacă crezi, te ajută și te duce într-un loc bun și frumos după ce mori.
"De ce nu trec peste?" Pentru că le mai ușor decât să pună întrebări sau chiar simt o siguranță.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unul a dorit ca tot ce atinge cu mana sa se prefaca in aur.i s-a indeplinit dorinta dar ia ghiceste ce a patit? a murit de foame ma, fiindca banii aurul nu se pot manca.Deci daca tu nu-l vezi pe mos craciun, nu inseamna ca nu este.dar nu as crede in banii tai de masa mea nici daca i-as vedea si mi i-ai da fiindca nu-mi trebuiesc asemenea bani.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Tu pui pe talerele balantei un munte si o piatra si spui ca exista egalitatea intre acestea.
Cum poti spune asta? Poti spune asta doar in fata celor orbi.
In expunerea ta, observ doar un amarat, comic de situatie de clasa a IV-a.
Ciudat este faptul ca, unele personaje mature, pun "botul"

| Ben00 a răspuns:

Care voi? Asta e o rubrica a ateilor. Crestinii au realizat ca pierd timpul. Vrei sa-l convingi pe Inferno sa nu creada in Iahve? SAu pe Dorugar? Sau pe Sublime? Sau pe noname?

Nu pricepi ca asta e o masturbbbare mentala pentru voi? Mai era pe aici Jorpalul, insa a plecat si el.

| aabaaab3278 a răspuns:

Din seria "cred numai ceea ce vad" inseamna ca microorganismele nu exista, da-o dreacu' de biologie, eu nu vad acele microorganisme, de ce as crede ca exista?

| NoNameo explică (pentru aabaaab3278):

Ai microscop pentru asa ceva, dar nu cred ca exista microscop pentru ceva atat de mic ca "dumneze" in caz de ar exista divinitatea asta (la fel cum au existat si zeii grecesti asa exista si asta).

| aabaaab3278 a răspuns (pentru NoNameo):

Pai si Ghita betivu zice la fel, dar fara sa prezinte nici cel mai mic argument. Faptul ca tu nu-l poti pune pe Dumnezeu intr-o eprubeta in laboratorul de experimente, nu denota ca El nu exista, adica daca stiinta nu poate demonstra existenta Lui, asta nu inseamna ca El nu exista. Orice realitate are metoda ei corespunzatoare pentru a fi verificata. Nu poti verifica tensiunea buniciic cu dispozitivul de detectat aurul, asa-i? Si faptul ca tu nu poti verifica tensiunea bunicii, nu denota ca bunica nu are tensiune, ci schimba metoda de verificare ca sa poti vedea realitatea. Pentru a verifica tensiunea bunicii, iti trebuie un dispozitiv creat special pentru a masura aceasta tensiune. Numai atunci poti afirma ceva, cand verifici, cauti, cercetezi si nu gasesti, dar nu vii si spui pur si simplu : "Dumnezeu nu exista", ca orice habotnic si ingust la minte. Dumnezeu NU poate fi dovedit prin metode stiintifice, caci El nu este materie, El este duh/spirit/imaterie, si Dumnezeu zica ca fara credinta este imposibil sa-I fim placuti Lui. Metoda corespunzatoare pentru a verifica aceata realitate este : CREDINTA. Nu cere sa vezi ca sa crezi, ci crede ca sa vezi. Sa spui ca Dumnezeu nu exista fiindca nu L-ai gasit prin metode stiintifice, este ceva absurd, de ne crezut de lamentabil. Stiinta se ocupa de lumea materiala, prin experimente, probe, inregstrari si verificari. Vrei sa-L inghesui pe Dumnezeu intr-o eprubeta si sa-l supui unui experiment stiintific ca sa vezi daca El exista? Trist... Trist nu e faptul ca tu nu crezi in El, ci trist e fapul ca sunt naivi care iau de bun ce le arunci pe masa inghitand absolut totul.Acesti oameni care inghit tot ce aud, sunt ca un fel de roboti, incapabili de a verifica si rationaliza pe cont propriu. Cauta-l tu pe Dumnezeu prin metode stiintifice, poate-i faci si o poza pe care sa o postezi pe undeva pe internet, o sa te imbogatesti.

| relian a răspuns (pentru aabaaab3278):

Pt ca le poti vedea, la microscop poti vedea acele microorgansme, deci iar e ceva real.Dar de ce vorba lui nu crezi in mos craciun? Nu crezi pentru ca ai crezut in altu inaintea lui, pentru ca parintii tai teau indoctrinat cu dzeu in loc sa te indoctrineze cu mos craciun. Daca te indoctrinau cu mos craciun acum in asta ai fi crezut.SI nu doar parintii, ci si societatea, vecii, biserica si asa mai departe scoala mai nou in cirdasie cu biserica si cu mafiioti de guvernanti.Lasa un copil liber,fara sa-i spui de mos craciun,de dzeu de isus si dupa observa ce se intimpla.Dar odata ce tu de mic ii bagi,ii indesi in cap isus,dzeu,mos craciun pai alea se imprima acolo,ramin acolo, si toata ziua isus in jos isus in sus, la scoala la vecini, acasa, normal ca deja ai obtinut un indocrinat bun de bagat la treaba.Asta e seria indoctrinarii, mileniul indoctrinarii pentru romanii din RO.Pacat ca lumea in loc sa mearga inainte tot in jos se duce, ma refer aici la romanii din RO.Dar sa indoctrinati copii sa gaseasca resurse noi de energie, sa caute noi metode deea obtine ceva nu faceti asta.De ce? Pt ca se pare chestiile astea va depasesc, astea vi le da dzeu dar prin altii nu prin voi, vi le da dzeu prin atei prin aia care se chinuie sa va care pe voi astia crestinii in circa, ca pe niste handicapati, desi sinteti intregi la trup dar saraci cu duhul.De ce nu faceti ceva in sensul asta? Sa fabricati nu roboti donatori catre biserica i oameni care sa va duca mai departe, oameni care sa va ofere o viata mi buna, o planeta mai curata si asa mai departe.Dar e mai usor sa lasati totul pe dzeu ca face el, lasa ca are ala grija de mine.Pai aia e ca nu are ala grija de voi are grija de voi ateii, astia care fabrica, care inventeaza tot felul de chestii pe care voi le folositi si pe care apooi i le atribuiti unui personaj.Dar de ce dze asta nu face ceva prin voi? Sa vad un crestin ca descopera mai stiu eu ce chestie majora pentru umanitate.De ce nu va ajuta dzeu pe voi astia crestinii, sa va ia la el si sa va dea de toate.Nu ar fi mai simplu asa? O sa spui ca nu asa lucreaza el.Ok dar sa lucreze pe ascuns si sa faca prin voi chestiile ce le fac acum astilantii ce nu cred in el.De ce nu procedeaza asa? De ce lasa pe copii lui, pe creatiaii; le lui la un nivel scazut? OOO am uitat probabil ii foloseste pe stia ca scalvi, o fi mai stii, ca voba aia asta a facut dzeu asta mai tot timpul.Ba iindemna sa ia femeile altora, averile, ba indemna la omor si alte chestii.De ce ar face astazi altfel nu vad.Cam asta e seria asta mileniul asta al indoctrinarii.

| ada92 a răspuns:

Nu-l confunda pe Dumnezeu cu Mos Craciun, mosu nu exista este un obicei necrestin. În timp ce Dumnezeu a creat totul

| capito a răspuns:

Avem dovezi clare ca microorganismele exista in schimb de partea cealalta sunt doar dovezi scrise.Un Dumnezeu exista sau un creator dar nu putem crede ca e asa cum e cel descris in biblie. poti traii si fara sa crezi in basme