| IceRope a întrebat:

Unde scrie în Biblie că a șaptea zi de odihnă este duminică sau sâmbătă, sau oricare altă zi? E ceva cifrat, ca la mașina Enigma sau care-i faza?

17 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Eu nu tin nici sambata, nici duminica, dar in Biblie ziua de odihna este sambata (si incepe de vineri de la apus pana sambata la apus). Dap, exista traduceri ortodoxe ale Bibliei la care la Cele Zece Porunci scrie "ziua sambetei".

Ca sa vezi la ce duce asta: https://en.wikipedia.org/wiki/Seventh-day_Adventist_Church_in_Tonga

Ce sa mai vorbim despre cercul polar, in care ziua tine sase luni sau asa ceva.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru doctorandus):

Interesant :
. ‚. "Tonga se află la est de meridianul de 180 de grade, dar la vest de Linia internațională a datei (IDL), în fusul orar UTC+13:00. Adventiştii de ziua a şaptea respectă de obicei Sabatul sâmbătă. Biserica SDA stabilește că în Tonga Sabatul este respectat ca și cum IDL-ul mergea de-a lungul meridianului de 180°, iar fusul orar ar fi UTC−12:00, așa că respectă Sabatul duminică".

| anonimg a răspuns:

Nu există o explicație concretă în privința aceasta, deoarece timpul și implicit Sabatul a fost creat mai înainte de existenta evreilor sau chiar a lui Adam.
Evreii își știau zilele săptămânii de la predecesorii lor.
Dumnezeu a făcut timpul și toate lucrurile, iar omul a pus nume la toate acestea.
După Scripturi, sărbătorile evreilor erau toate religioase. Și acestea erau stabilite de Dumnezeu sub forma "Să numărați" (Levitic.23:15,16)
Sunt mai multe lucruri pe care Biblia nu le explică, dar care se pot lua prin deducție și prin inspirație divină, așa cum au procedat și apostolii ("Căci s-a părut nimerit Duhului Sfânt şi nouă.") Faptele apostolilor 15:28.
Adam nu a știut să scrie sau să citească și totuși în cei peste 900 de ani el nu a uitat care este ziua a șaptea. Dumnezeu i-a spus care este ziua a șaptea, și Adam a numărat mereu a șaptea zi.
Un răspuns concret la întrebarea ta era ca Dumnezeu sau Adam să ne facă în scris un calendar; dar nu ne-a făcut. Ci ne-a lăsat Duhul Sfânt care să ne inspire. Căci cine vrea să facă voia lui Dumnezeu va ajunge să cunoască care este ziua Lui pe care a binecuvântat-o cu odihna Sa.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Povestea bibliei s-a invechit atat de mult încat am ajuns s-o compar cu originalul Windows 1 din Noiembrie 1985.
Cand te gandești că nimeni nu mai vorbeste de primul windows care are doar 40 de ani, Dar ne irosim timp prețios și limitat pe o poveste exagerată și ireală despre un om invizibil ce trăiește in cer.

| IceRope explică (pentru DeMicUnCălător):

Eu nu vorbesc despre un OS aici. Dacă nu ai realizat asta citind postarea mea, înseamnă că ai RAM puțin și, mai grav, te bazezi pe un hârb HDD scos de la naftalină.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru IceRope):

Te rog să vorbești frumos. Nu trebuie să fi nesimțit. Nu ti-am Violat Mama, Sora sau Nevasta.

| IceRope explică (pentru DeMicUnCălător):

Păi, dacă tot o dăm în analogii, eu zic să o dăm până la capăt, nu? Nu-mi jigni inteligența cu postări de doi lei. Vezi că la tine doar impresia artistică e virtute, nu logica și bunul simț. Vezi ce faci cu pianul ăla!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totul e o taină. Parcă un filozof spunea:voiai ca Dumnezeu să se arate ca un papagal roșu in mijlocul pietei si sa spună:inchinati-vă?
Așa că asta nu e pentru proști. Dacă ți-e lene să citești sau nu accepți pentru indiferent ce motive iți trădezi singur existența in veșnicie. Spui că Dumnezeu nu există, dar dacă totuși există?

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca exista s-ar putea sa n-aibe nici in clin, nici in maneca cu Kim Jong Un-ul cosmic descris in Biblie (Big Brother daca l-ai citit pe Orwell).

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta-i pariul ortodoxului: daca esti cuprins de 0. 0001% erezie vei arde o vesnicie in iad. Puritate ideologica mai ceva decat in 1984 de Orwell.

O singura crimentala la care nu ai facut pe loc crimestop te costa o eternitate de chinuri.

Erezia este crimentala: se refera la ce crezi in mod subiectiv, in sinea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ziua de Duminica in calitate de zi de inchinare a fost stabilita din cauza ca intr-o zi de duminica a inviat Christos dar Isus care era evreu tinea Sabatul, deci Sambata ca zi de odihna.

| BBJHHRUGs a răspuns:

Nu scrie asta in biblie dar daca ar fi dupa ei fiecare zi e sarbatoare.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

În NoulTestament (Creștinismul) nu scrie cã țineau sabatul nici sâmbata nici duminica, dar participau la adunãrile religioase ale evreilor (sabate și sarbãtori) pentru ca atunci puteau face evanghelizare cu mai mulți la unloc.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Dacã Creștinismul ar fi conditionat de sabat sau alte ritualuri/ practici religioase, ar fi fost foarte ușor de suprimat, de orice religie sau Regim dictatorial, (inclusiv de Iudei sau Biserica Romanã).

| andreisergiu123456789 a răspuns:

Aici e o eroare cat casa in discursul biblic.
Termenul de "odihna" e folosit strict pentru divinitate, caci acesta e doar cu intelesul"a schimba treaba, a nu se mai ocupa de treaba initiala si a merge sa faca alta".
Asta inseamna ca noi oamenii daca trebuie sa ne "odihnim", ar trebui de fapt sa muncim duminica, dar alta treaba fata de primele 6 zile din saptamana sau cum?

| AVAAVA a răspuns:

Nu are importanta care este prima sau ultima, pentru noi Creștinii, Iisus a spus ca fiecare zi sa fie un Sabat pentru voi închinat Domnului, deoarece Tatal, Ful și Sf Duh sunt într-o continuă lucrare. Noi Ortodoxi, cinstim Duminica în semn de respect fata de Hristos care a înviat Duminica și care a inviintata la cinzecime într-o Duminica Biserica. Duminica săvârșim Sf Liturghie, si în zilele de sărbătoare. La mănăstiri se săvârșește aproape zilnic.

| C0STEL22 a răspuns:

Scrie destul de clar ca este sambata.
Alegerea duminicii ca zi de odihnă a fost o mișcare politică a imparatului Constantin.
A unit o sarbatoare pagana Sol Invictus cu sarbatoarea crestinilor.