| CristiB93 a întrebat:

Imi dati cateva carti de religie interesante pe care as putea sa le citesc despre sfintii parinti sau despre ortodoxie ceva orice e interesant :d

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Doua milioane de kilometri in cautarea adevarului - Klaus Kenneth;

Rugăciuni către tineri- Monahul Paulin;

Dragostea adevarata - Taina dragostei înainte şi după căsătorie - Dmitry Semenik;

Iisus Hristos sau restaurarea omului - Dumitru Stăniloae;

Cartea nunţii - Danion Vasile;

Omul, animal indumnezeit - Panayotis Nellas;

Teologia mistică a bisericii de răsărit - Losski Vladimir;

Jonathan Jackson - Un actor american alege ortodoxia - Pr. Andrew Stephen Damick;

Sfântul Nectarie – Minuni în Romania - Ciprian Voicila;

Revista Orthograffiti

15 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns:

Pr. Dr. Vasile Sorescu – Vederea lui Dumnezeu în primele trei veacuri creştine

Petre Ţuţea – Între Dumnezeu şi neamul meu

Nicolae Steinhardt – Jurnalul fericirii

Nicolae Steinhardt – Dăruind vei dobândi

Søren Kierkegaard – Opere III

Ioan Mosu – Limonariu sau livada duhovnicească

| Inferno a răspuns:

Orice interesant, sau numai din domeniile enumerate de tine?

| Inferno a răspuns:

Iti recomand : Polarizarea si orientarea in fizica nucleara, volumul 1. Volumul 1 pune bazele, daca-ti place poti sa treci la urmatorul.
"Elemente de energetica nucleara" scrisa de Gheorghe Vasaru.
Vointa de putere de Friedrich Nietzsche.
Misterul Graalului de Julius Evola.

| costis a răspuns:

"Cele patru asezaminte ale Sfantului Naum al Ohridei" (are doar 28 pag); Ca aurul in topitoare (despre Anastasie Malamas); Iannis cel nebun pentru Hristos.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Si cartea lui Enoh.O carte scoasa din Biblie in vechime, regasita, tradusa si publicata.Ar fi de pe vremea lui Noe cred si acolo cred ca reveleaza existenta lui Christos(! in acel timp!).
Pace.

| martzian a răspuns:

Incepe cu Noul Testament din Biblie. Se gaseste pe internet.

| 1Mihai1 a răspuns:

Ce anume ai vrea să ştii?happy

| pisicutzamik a răspuns:

Buna te sfatuiesc sa cauti si pe net "Marturii despre Parintele Arsenie Boca"daca poti cumpara cartile este foarte bine!

| AlbaAura a răspuns:

Daca vrei sa citesti despre sfintii parinti iti recomand cu tot dragul patericele.Sunt fascinante.