| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti oferi mai multe informatii cu privire la religia baptista si relatiile sentimentale dintre tinerii necasatoriti?

8 răspunsuri:
| Moisie a răspuns:

Lasa religia baptista de o parte, ca doar nu cred ca vrei sa ajungi sa te aberezi ca ei rupandu-te total de realitate si normalitate, si nici sa lasi viata adevarata asa cum a lasat-o Creatorul ca sa te alaturi unor baptistii care nici nu stiu cui se roaga la fel ca toti ceilalti crestini care nu stiu ca i se inchina falsului Christos care singur se recunoaste ca fiind Lucifer si Seful Iadului.
Cat despre relatiile sentimentale dintre doi tineri necasatoriti, ele sunt naturale si trebuie sa mearga pina acolo unde totul se face in comun acord bazat pe sentimente reciproce de iubire.
Grija ta cea mare trebuie sa fie aceea de a nu te lasa folosita de un excroc sentimental care stie sa ti manipuleze sentimentele pentru ca el sa aiba o distractie ieftina, asa ca trebuie sa fi cu ochii MINTII larg deschisi!

| blackhawks a răspuns (pentru Moisie):

Tu de unde ai atatea cunostinte despre baptisti? de unde ai scos "aberatile" astea cu "falsului Chirstos care singur se recunoaste ca fiind Lucifer si Seful Iadului" ce sti tu despre "realitate" si "normalitate"? Omule, daca nu te priveste intrebarea, de ce postezi ciudatenii?!

| Moisie a răspuns (pentru blackhawks):

Evident ca din Biblie!
de ex in Biblie nu vei vasi nici macar o propozitie despre faptul ca Isus a fost UNS in vreo functie, astfel ca sa devina Christosul!
Si tot in Biblie vei gasi in Apoc.22.16 ca el singur se recunoaste ca Luceafar(in limba latina Lucifer) si tot in Apoc.1:18 vei gasi ca se lauda singur ca detine cheile Mortii si ale Iadului, nu si ale viatii si raiului!
Asa ca mai bine documenteza-te decat sa te iei de mine asa a proasta!

| blackhawks a răspuns (pentru Moisie):

laughing)) ti'am spus ca tu intelegi ce vrei si nu ce trebuie. Luceafarul este o stea, El se refere la o lumina acolo.laughing de ce esti asa de paranoic omule? Uite'te in DEX ca si acolo iti explica ce este luceafarul!

| Moisie a răspuns (pentru blackhawks):

Nu stiu care din noi e mai paranoic, dar stiu care din noi este mai incult!
Isaia il vede pe Stana aca pe o stea adica Luceafar, vezi Isia 14, 12, nu de alta dar si Apostolul Petru in 2 Petru 1. 19 se refera la Christos ca la un Luceafar care straluceste in intuneric iar Luca zice ca l-a vazut pe Satana cazand ca o stea. Asa ca unde este problema ta?
O fi aia ca nu-ti convine sa accepti adevarul din cauza ca realizezi ca ti-ai daruit viata lui Lucifer pe care-l numesti Dumnezeu si nu lui Dumnezeu Creatorul?

| Adikis a răspuns:

Pai ce as putea sa iti spun... Este o religie care ia lucrurile foarte in serios si implicit are nevoie ca din ea sa faca parte numai oameni seriosi. Este foarte foarte asemanatoare cu cea Penticostala, oricum aceste doua religii difera cu mult fata de catolicism sau ortodoxism. In ceea-ce priveste relatiile dintre tineri. Relatii sexuale sunt acceptate doar DUPA casatorie, la fel ca si in oricare religie pe care o gasesti in tara noastra, doar ca in cazul in care faci parte dintr-o religie gen baptista, nu iti permiti sa nu respecti aceasta regula, adica tu daca esti impreuna cu cineva si dormiti intr-o casa sau din astea, cei din religia din care fac parte o sa te distruga psihologic si nu exagerez cand ti-o spun laughing. Dar bineinteles ca nu au cum sa te controleze daca esti virgin/a la casatorie, dar oricum, odata cu o astfel de religie vine si o strictete impusa de aceasta.

| Somebodyღ a răspuns (pentru Adikis):

Multumesc frumos pentru raspuns! happy

| spacewalker a răspuns:

Baptiștii sunt creștini ce cuprind un grup de culte și biserici ce urmează o doctrină în care botezul este realizat numai persoanelor care au avut o mărturisire de credință și care trebuie realizat prin imersiune. Confesiunea baptistă pune accentul pe botezul adulților, ce trebuie să aibă loc prin scufundare completă după mărturisirea credinței în Iisus ca Mântuitor și Domn. Alte credințe ale baptiștilor sunt libertatea sufletului, mântuirea numai prin credință, Biblia ca singura autoritate și autonomia bisericii locale. Mulți cred în protestantismul baptiștilor, dar exista dovezi istorice care contrazic acest lucru. Baptist World Alliance dă un număr de mai mult de 44 de milioane de membri în aproximativ 150.000 de congregații. În 2002, erau mai mult de 100 milioane de baptiști pe întreg globul și mai mult de 33 de milioane în America de Nord. După numărul membrilor din întreaga lume, baptiștii sunt cea mai largă denominație creștina în comparație cu celelalte culte protestante. Baptiștii cred în libertatea religioasă, în Biblie ca singura autoritate și carte de doctrine, mântuirea numai prin credință și în autonomia bisericii.