| Octavian199 a întrebat:

Imi veni fisa.Iosif a inventat aceasta poveste ca sa nu fie omorata Maria cu pietre pentru adulter.Si asa a inventat povestea cu aparitia unui inger care i-a zis ca Maria e insarcinata cu duhul sfant(Dumnezeu) https://www.qhhtromania.ro/2016/07/28/iosif-tatal-lui-ii sus-din-nazaret/

36 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Cel care a creat universul din nimic, doar prin cuvant, nu are probleme cu apariția unei ființe umane dintr-un ovul.

ț

| Octavian199 explică (pentru ania):

De ce nu a facut asta cu Adam si Eva daca nu avea nici o problema.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Iosif era un om bun. L-a învățat pe Isus să beie și să facă mobilă.
Dar băiatul era cam leneș. Și-a dat seama că are papagal și a început să predice. Și-a dat seama că are biocâmp și a început să vindece. Apoi i s-a pus pata să meargă în Ierusalim, dar acolo a încurcat-o, că s-a legat de popi. Concluzia, stați departe de capitală și nu vă luați în gură cu popii.

| Octavian199 explică (pentru sadrian46):

Ca Mahomed.A inventat ditamai religia, scuze, ditamai secta iudaica.

| milan9 a răspuns:

De ce te chinui tu sa blasfemiezi in stanga si in dreapta asumandu-ti pacate crancene pentru sufletul tau amarat de necunoastere, DACA mai simplu ti-ar fi sa fii un agnostic sincer si sa spui ca nu crezi sau ca nu ai dovezi?
Pariul lui Pascal iti confirma ca decat sa pierzi ca prostul TOTUL (eternitatea) in contextul in care vei realiza ca te afli complet nepregatit si descoperit in fata unei eternitati constiente si a unui Dumnezeu viu, mai bine... fii un om sincer.

| Octavian199 explică (pentru milan9):

Ce e pacatul?

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Incalcarea LEGI Lui Dumnezeu se numeste pacat.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Si arzi in iad, nu?

| Octavian199 explică (pentru danut):

De ce nu mai vorbeste Dumnezeu cu oamenii? Sunt unii extrem de credincisi.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Vorbeste, vorbeste dar cei mai multi NU au urechi sa auda, totul tine de credinta.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Daca NU te pocaiesti sigur vei arde candva, undeva.

| Octavian199 explică (pentru danut):

'Liber arbitru, dar te ard cand o sa mori'

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Plata pacatului ESTE moartea asa ca ai Liberul Albitru sa alegi acest drum.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Liber arbitru este cand alegi singur, fara sa se bage altul dupa alegere.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Nu ai inteles, cand alegi SINGUR, suferi si CONSECINTELE alegerii TALE. Nu se baga nimeni, nu Dumnezeu te arde ci TU te arzi deoarece efectul faptelor tale DUC direct la gratar. rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru danut):

Daca nu afecteaza pe careva aceste decizii, ai de ce sa suferi.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Te afecteaza pe tine.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Eu iau decizii sa ma afecteze pe mine? Sau tu iei?

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Tu iei decizile gicutule, eu nu ma bag decat la mine dar iti spun si tie ce te asteapta, IN CURAND. laughing

| Octavian199 explică (pentru danut):

Era un exemplu, dar na rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Exemplu, exemplu dar ti-o iei.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Ce sa o iau? Cand o sa mor nu mai stiu nimic, la fel si tu

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

O, dar nu pui la socoteala ce vine DUPA. laughing

| Octavian199 explică (pentru danut):

Daca nu mai stii, ce sa vina.De fapt nu mai existi, nici dupa moarte.De aia crezi si faci lucruri bune, cu gandul la viata de apoi? rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

"Daca nu mai stii, ce sa vina."
Vine, vine si atunci vei raspunde pentru ce spui acum.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Tu cand adormi, stii? Spune-mi la ce ora ai adormit aseara. rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

04 am

| Octavian199 explică (pentru danut):

Si pana cand te-ai trezit, ai stiut ce se intampla in jur? Oricum. Omul nu simnte durere fara sistemul nervos, automat nu o sa simta 'in viata de apoi' rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

"Omul nu simnte durere fara sistemul nervos"
Omul la Judecata va fi ca acum sau mai bine spus ca inainte de a muri. Deci si cu sistem nervos si cu toate celelalte.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Amuzant ca intotdeauna rolling on the floor

| SG1995 a răspuns:

Una peste alta sunt personaje istorice? Nici unul din personajele nou-testamentare cu excepția lui Ioan Botezătorul nu e documentat. Nema, nimic.

| Steregoi a răspuns:

Poate scrii tu alta Biblie.

| Octavian199 explică (pentru Steregoi):

Asta e cel mai plauzibil, in sensul visului lui Iosif.Sau mai e o varianta.Sa il fi drogat pe Iosif si in somn sa fi auzit vocea altuia care zicea asta, ca sa nu se prinda Iosif ca a ramas gravida cu altul.

| Panamax a răspuns:

Oricine poate inventa viziuni cu ingeri Iisusi sau Marii.
Pavel a inventat ditamai religia cu viziunea lui.

| Octavian199 explică (pentru Panamax):

Deci Pavel a inventat crestinismul.

| SG1995 a răspuns (pentru Panamax):

Doar o chestie, și Pavel e fictiv.