| bluebios a întrebat:

Fecioara Maria dupa ce la nascut pe Iisus, la "cunoscut" pe Iosif sau a murit fecioara? Ca ea sa ramana insarcinata a trebuit sa-l "cunoasca" pe Duhul Sfant?

AH! Era sa uit! In cazul in care la "cunoscut" pe Duhul Sfant ca sa ramana insarcinata cu Iisus, dar nu la mai "cunoscut" niciodata pe Iosiv se poate spune ca Fecioara Maria este un presonaj biblic irefutabil?

Răspuns Câştigător
| Hombre a răspuns:

@bluebios, să stii ca nasterea lui Isus nu s-a efectuat irefutabil ci cat se poate de futabil pentru ca si noi tot asa ne-am nascut. Acum vreo 10 ani staiful unsilor de la Vatican a talmacit chestiunea cu posibilitatea nasterii lui Isus din Duhul Sfant si in unanimitate au aprobat cu certitudine ca fiind adevarata aceasta sarcina. Nu a comunicat nimic in legatura cu studiile si cercetarile facuta asupra chestiuni, considerand aceasta ca nefiind necesara si hotararea lor e irefutabila din moment ce ei sunt cu totii labagii si nu are treaba cu futabilu'.

24 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Mihaidavidoglu1954, fara suparare amice, mai bine da un raspus la misto sau cum vrei, dar da-le dracu de copy-paste ca prea mult uzezi de ele, mai putine, cine e interesat cauta, intreaba si cere.

| Hombre a răspuns:

@georgiana mai pune 1 an de cand m-am nascut iubit-o si asa e cum spui cu Fecioara Maria, dar eu ti-am spus ce a talmacit staiful de la Vatican acum 10-15 ani si e pe bune si tin minte bine momentul acela. A facut chestia asta sa mai arunce inca o data in gura gredinciosilor, spre a convinge ca intr-adevar Fecioara Maria a nascut din Duh Sfant. Cat de mult a convins asta nu mai stiu, dar vad ca pe voi da, pe mine nu deja nu mai credam de mult asta.

| harciog a răspuns:

In momentul cind drumul pe care mergi si pe care in mod normal il vezi,in momentul in care face o curba si, in mod normal, n-ai sa-l mai vezi, opreste-te din mers pentru ca daca continui sa mergi vei muri in mod sigur de scalimbaiala postraumatica interpretativa.

| wales a răspuns:

Acolo a avut loc o minune, iar știința nu poate explica minunile Lui Dumnezeu, El spune și se face. Dumnezeu e duh, dpdv logic, nu a existat contact fizic dacă asta vrei să scoți în evidență.
Maria nu a murit fecioară, după nașterea Lui Isus Biblia afirmă că El a avut 4 frați:

" Oare nu este El fiul tâmplarului? Nu este Maria mama Lui? Şi Iacov, Iosif, Simon şi Iuda, nu sunt ei fraţii Lui?" Matei 13:55.

| KlaraWeiss a răspuns (pentru wales):

Asta in viziunea ta. NU erau fratii lui de sange.
Asa zisii frati erau copiii Mariei lui Cleopa, ruda Maicii Domnului. Si erau mai mari ca varsta decat El. Ori Iisus Hristos a fost intaiul (si singurul) nascut al Preasfintei Fecioare.
Niciodată Sfanta Fecioara nu este numita mama altcuiva decat a lui Iisus. "Fratii" Domnului nu sunt niciodata numiti "fiii Mariei" si nu aflam nici cel mai mic indiciu ca ar fi numiti sau socotiti astfel.

| wales a răspuns (pentru KlaraWeiss):

Dacă aduci în discuție un exemplu biblic, vino cu exemple biblice.

" Asa zisii frati erau copiii Mariei lui Cleopa, ruda Maicii Domnului."

Ceea ce spui tu, nu este decât o pură speculație, iar acest lucru nu este acceptat în interpretarea corectă a Sfintelor Scripturi. Dacă vrei să faci o supă, consulți cartea de bucate, nicidecum nu citești reviste despre modă, ai prins ideea?
Este normal ca Biblia să se exprime astfel, când vine vorba despre Isus " frații Lui și nu fiii Mariei - Matei 13:55 ", pentru simplu motiv, că Isus este personajul principal, nu Maria, slava trebuie adusă Lui Isus nu Mariei, iar scriitorii au găsit cu cale, că este mai înțelept o astfel de exprimare. Special au scris așa, să nu se subînțeleagă că Maria mama Lui Isus, ar fi mai sus decât Fiul Lui Dumnezeu. Isus nu suportă comparație și nu poate fi pus pe același " piedestal " cu nimeni. Am folosit o figură de stil.

| MMihai a răspuns:

În evanghelia după Ioan, în cea adevărată, Iisus apare ca divinitate anterioară genezei :
Evanghelia dupa Ioan 1‏ - YouTube
http://www.youtube.com/watch?v=J4oe8FYj9lk

| MMihai a răspuns:

Http://www.starbacks.ca/erdelyilobby/foreign/evang1.htm
Evanghelia după Ioan

1. Întruparea Cuvântului

La început era Cuvântul şi Cuvântul era cu Dumnezeu şi Cuvântul era Dumnezeu.
El era la început cu Dumnezeu.
Toate au fost făcute prin El şi nimic din ce a fost făcut, n-a fost făcut fără El.
În El era viaţa şi viaţa era lumina oamenilor.
Lumina luminează în întuneric şi întunericul n-a biruit-o.
Era un bărbat trimis de la Dumnezeu; numele lui era Ioan.
El a venit ca martor, ca să mărturisească despre Lumină, pentru ca toţi să creadă prin el.
Nu era el Lumina, ci el a venit ca să mărturisească despre Lumină.
Adevărata lumină era aceea care, venind în lume, luminează pe orice om.
El era în lume şi lumea a fost făcută prin El, dar lumea nu L-a cunoscut.
A venit la ai Săi şi ai Săi nu L-au primit.
Dar tuturor celor ce L-au primit, adică celor ce cred în Numele Lui, le-a dat dreptul să fie copii ai lui Dumnezeu,
Care au fost născuţi nu din sânge, nici din voia firii lor, nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu.
Şi Cuvântul a devenit trup şi a locuit printre noi (şi noi am privit slava Lui, slavă ca a unicului Fiu din partea Tatălui), plin de har şi de adevăr.
Ioan a mărturisit despre El şi a strigat, zicând: "El era acela despre care ziceam eu: «Cel care vine după mine este înaintea mea, pentru că era înainte de mine.»"
Şi noi toţi am primit din plinătatea Lui şi har după har,
căci legea a fost dată prin Moise, dar harul şi adevărul au venit prin Isus Hristos.
Nimeni n-a văzut vreodată pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este în sânul Tatălui, Acela L-a făcut cunoscut.

Mărturia lui Ioan Botezătorul

Şi aceasta este mărturia lui Ioan. Când iudeii au trimis din Ierusalim pe nişte preoţi şi leviţi să-l întrebe: "Tu cine eşti?",
el a recunoscut şi n-a tăgăduit, şi a mărturisit: "Eu nu sunt Hristosul."
Şi ei l-au întrebat: "Dar cine eşti? Eşti Ilie?" Şi el a zis: "Nu sunt." "Eşti prorocul?" Şi el a răspuns: "Nu."
Atunci i-au zis: "Cine eşti tu? Ca să dăm răspuns celor care ne-au trimis. Ce zici tu despre tine însuţi?"
"Eu - a zis el - sunt glasul celui care strigă în pustie: Neteziţi calea Domnului, cum a zis prorocul Isaia."
Trimişii erau din partea fariseilor.
Ei l-au întrebat şi i-au zis: "Atunci de ce botezi, dacă nu eşti Hristosul, nici Ilie, nici prorocul?"
Şi răspunzând Ioan le-a zis: "Eu botez cu apă; dar în mijlocul vostru stă Unul, pe care voi nu-L cunoaşteţi.
El este Acela care vine după mine şi care este înaintea mea; eu nu sunt vrednic să-I dezleg cureaua încălţămintelor."
Acestea s-au petrecut în Betania, dincolo de Iordan, unde boteza Ioan.

| MMihai a răspuns:

La început era Cuvântul şi Cuvântul era cu Dumnezeu şi Cuvântul era Dumnezeu.
El era la început cu Dumnezeu.
Toate au fost făcute prin El şi nimic din ce a fost făcut, n-a fost făcut fără El.
În El era viaţa şi viaţa era lumina oamenilor.
Lumina luminează în întuneric şi întunericul n-a biruit-o.
Aceste versete îl prezintă pe Iisus = Cuvântul =ca divinitate = Dumnezeu anterior genezei
Cuvântul era Dumnezeu.
Toate au fost făcute prin El şi nimic din ce a fost făcut, n-a fost făcut fără El.
deci divinitatea Cuvântul a participat la Geneză
1...Toate au fost făcute prin El
2... şi nimic din ce a fost făcut, n-a fost făcut fără El.
deci nici geneza!
Iar o citire atentă a genezei relevă că totul a fost ca o materializare de cuvinte!
El cuvântul fiind anterior genezei era anterior și Mariei și eventual el se întrupează ca fiu al Mariei!

| MMihai a răspuns:

Evanghelia dupa Ioan 1‏ - YouTube
http://www.youtube.com/watch?v=J4oe8FYj9lk
este irefutabilă, și urmărește începutul!

| MMihai a răspuns:

Http://www.bibliaortodoxa.ro/noul-testament/35/Ioan
Sfânta Evanghelie după Ioan
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

Capitolul 1
1. La început era Cuvântul şi Cuvântul era la Dumnezeu şi Dumnezeu era Cuvântul.
2. Acesta era întru început la Dumnezeu.
3. Toate prin El s-au făcut; şi fără El nimic nu s-a făcut din ce s-a făcut.
4. Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor.
5. Şi lumina luminează în întuneric şi întunericul nu a cuprins-o.

Acest text este redactat în „păsărește ", și nu în limba română, și este un text cu totul neclar, tocmai că vor să ascundă / pentru a ascunde adevărul despre Iisus!
Care nu trebuie înțeles ca fiu al Mariei, ci ca divinitate anterioară Genezei
vezi
Evanghelia dupa Ioan 1‏ - YouTube
http://www.youtube.com/watch?v=J4oe8FYj9lk

Sinodul Bisericii Ortodoxe Române, a schimbat textul traducerii în română dar nu a putut / și nu va putea modifica textul în Engleză
http://www.youtube.com/watch?v=J4oe8FYj9lk
și nici textele mai vechi, clare, în limba română:

La început era Cuvântul şi Cuvântul era cu Dumnezeu şi Cuvântul era Dumnezeu.
El era la început cu Dumnezeu.
Toate au fost făcute prin El şi nimic din ce a fost făcut, n-a fost făcut fără El.
În El era viaţa şi viaţa era lumina oamenilor.
Lumina luminează în întuneric şi întunericul n-a biruit-o.

| MMihai a răspuns:

Se poate spune ca Fecioara Maria este un presonaj biblic irefutabil?
Da!

| MMihai a răspuns:

Biblia nu este irefutabilă!

| miradoniz a răspuns:

@Mihaidavidoglu1954hee hee Tocmai ai descoperit ca Iisus este Dumnezeuhee hee Fii atent,asa începe!hee hee"El,Cuvântul fiind anterior genezei era anterior și Mariei și eventual("eventual"-vrei sa spui, în cele din urma, bănuiesc) El se întrupează ca fiu al Mariei!"

| miradoniz a răspuns:

@CaleaCeaDreaptahee hee eu când L-am cautat, El m-a găsit.Sunt om, la fel ca tinehee hee tu ai găsit ce ai vrut sa găseștihee hee și de ce nu, de fapt...hee hee

| miradoniz a răspuns:

@Hombre acum zece ani te-ai născut tu, cred, ca Preasfânta Fecioara Maria era mama Domnului-cu mult dinainte sa existe papa și biserica de la Roma

| miradoniz a răspuns:

hee hee @Hombrehee hee sa vezi tu ca pilele alea folosesc ele la cevahee hee încearcă sa afli ce ai înțeles greșithee hee dogma bisericii ortodoxe și catolice despre Prea Sfânta Fecioara Maria a fost dintotdeauna aceeași:până în 1854, când papa Pius al ix-lea a declarat ca ea însăși a avut o"Concepție imaculata",adică nu numai Iisus,dar și Fecioara Maria s-a născut fără păcat(și a fost o chestie cu miracolul de la Lourdes, în fine).În 1964, dogma asta a fost precizata, cu multe altele, în "constituția dogmatica" a consiliului Vatican 2(care a reînnoit biserica catolica-și ma rog Domnului sa trăiesc sa vad și eu asa ceva la noi)De atunci nu s-a mai schimbat nimic...Maica Domnului a purtat pe Iisus,pentru a Îl înscrie în istoria omenirii(iar virginitatea Ei,am mai spus,e importanta,pentru ca este simbolul întreruperii ciclului natural).Asa,a avut o genealogie,o origine,pe care nu ar fi putut sa o aibă dacă ar fi venit, ca și Melchisedec, din nimic.La fel ca și tine astăzi,când vezi pe cineva vorbind la televizor,și e interesant ce spune,te întrebi ce studii a făcut, din ce țară vine, asa mai departe...cine e,practichee hee de fapt este probabil ca te vei interesa mai mult de detaliile astea, decât de ce ți-a atras atenția în primul rândhee hee Ce minunat Dumnezeu avem, zău asa! Înțelepciunea Lui e fără marginihee hee și cât de umil este!

| Filip23 a răspuns:

Mi se pare ca esti doar un jegutz. Mai ai mult de parcurs si ca sa te numesti ateu.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bag sama ca de boala vorbelor sau molipsit multi.tu vrei sa dai sensului cuvantului respectiv o conotatie sexuala.probabil ai motivele tale mai mult sau mai putin oneste.gandeste-te la fecioara Maria, si la Iisus Hristos, ca fiind mama ta si tu insuti. pune in balanta sufletului tau si cantareste. dupa aia spune ce fel de suflet ai.sau daca nu crezi in suflet, spune ce fel de om esti.uita-te in oglinda ta proprie si te vezi pe tine insuti. sper sa-ti placa ce vezi. sper.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu ti-e frica sa citesti fiindca vei fi convins de adevar, da un clic pe; pururea fecioara Maria.ca explicatiile unui om sant slabe oricat de pregatit ar fi.iar pe duhul sfant fecioara nu l-a cunoscut. in murdarul sens ce vrei tu sa-l sugerezi. acesta a UMBRIT_O.e cu totul alta chestie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te uiti bine in orice icoana ortodoxa cu Maica Domnului, vei observa 3 stelute: una pe frunte (pe acoperamant) si cate una pe fiecare umar. Ele reprezinta faptul ca Maica Domnului a fost fecioasa inainte, in timpul si dupa nastere. Este o taina, o minune! Lui Iosif i s-a arata in vis ingerul Domnului care i-a spus ca Maica il va naste pe Iisus si el (Iosif) trebuie sa o ia ca sotie de ochii lumii, pentru ca altfel ar fi ucis-o poporul cu pietre. Asa erau ucise femeile care aveau copii nefiind casatorite.

Cat despre comentariul tau din ultima parte... hmmm... ai cautat cu tot dinadinsul sa fi nesimtit. Stim ca "irefutabil" inseamna "de necombatut", dar ai vrut tu neaparat sa scrii asa, sa zapacesti putin oamenii si sa iti bati joc de felul in care suna acest cuvant.