| Christel a întrebat:

'În, Alexandrian relatează faptul că, una dintre cele mai celebre vrăjitoare din Franţa, care omora copii şi făcea şi alte nenorociri, Duminica, mergea la Biserică.
Cum să creadă oamenii că era unealtă a diavolului, când o vedeau la Slujbă?
Cum să creadă, oamenii, că, vrăjitoarele de astăzi, sunt unelte ale diavolului, când au casa plină de icoane?
[...]
Cu toate astea, Biserica vine şi spune:
Am văzut, la televizor, o secvenţă: în casa unei vrăjitoare s-a găsit, într-un depozit, o mare cantitate de materiale furate. Un reporter a venit şi a filmat.
Cu multă, vrăjitoarea a început cu ameninţările:,. Reporterul era bucuros că a prins o secvenţă rară. Să imortalizezi o vrăjitoare, care face magie albă, ameninţându-te cu de care au parte cei asupra cărora lucrează magia neagră, nu este un lucru obişnuit.
Filmarea respectivă a dat la iveală cât de erau metodele de lucru ale vrăjitoarei.'(Danion Vasile,, Ediţia a III-a, Editura Egumeniţa, Galaţi, 2004, pp. 134-137)

Întrebare: Ţinând cont de fragmentul de mai sus, (mai) consideraţi că există două feluri de magie: 'albă' şi neagră?

Răspuns Câştigător
| YesViRginia a răspuns:

Exista diavol si om cu suflet curat.Atata timp cat nu mai ai sufletul curat, ai parte de magie.Atata timp cat ai sufletul curat ai parte de fericire Dumnezeiasca si de incercari diavolesti.

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Magie, vrăjitoare... Serios?
Văd că unii dintre voi vă luaţi basmele mult prea în serios.

Din cauza gândirii ca a ta au fost arse pe rug mii de femei nevinovate.

| thealchemist a răspuns:

Sigur ca da

| danay72 a răspuns:

Fie ca e magie alba, fie neagra, fie ca e facuta de vrajitoare, fie de preot, Dumnezeu uraste aceste practici.Deuteronom18:10-12,Matei7:21-23

| Mădă0611 a răspuns:

Magia alba, magia neagra, aceeasi vrajeala, amuzant e ca oamenii care se ocupa cu asa ceva sunt teisti, crestini in Romania.

| sublime89 a răspuns:

Eu consider ca exista doua feluri de oameni: cei care au iesit din evul mediu, si cei care inca n-au iesit. Din pacate, tu faci parte din a doua categorie.

| DarkAndDreary a răspuns:

Eu consider ca nu exista magie.

| Blamely a răspuns:

Asta nu-i nimic, câți oameni n-au fost uciși "în numele" lui Dumnezeu? Nu mă surprinde. Dar trecând peste răspunsul la întrebarea ta este da.