| Nilsson a întrebat:

In Apocalipsa 4:3 tronul lui Dumnezeu este descris ca fiind inconjurat de un curcubeu.
In Faptele Apostolilor 26:13 lumina lui Hristos cand i s-a aratat apostolui Pavel era descrisa ca fiind mai puternica decat cea a soarelui.

Acum o urmeaza o observatie interesanta: cand e intuneric si aprindeti LED-ul unui telefon veti vedea un cerc in jurului luminii care aduce a curcubeu (nu privinti prea mult lumina sa nu va afecteze ochii).
Acelasi fenomen se poate observa uneori noaptea si la farurile masinilor cu lumina alba, la nocturnele mai puternice sau cand sunt conditii atmosferice optime in jurul lunii pline.

Intrebarea mea este: putea apostului Ioan sa inventeze o viziune ca cea descrisa in Apocalipsa 4:3 si sa dea detalii de o asemenea acuratete a unui fenomen fizic (ma refer la curcubeul format in jurul luminii Lui Dumnezeu) sau chiar a descris ce a vazut?
Ganditi-va ca pe atunci nu s-au inventat LED-urile ca apostolul Ioan sa poata face o asemenea paralela. happy

19 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Dar puteau să aibă haluginații vizuale și să vadă lumini incandescende?
Da.
De unde știm?
Un consumator de droguri are experiențe
vizuale profunde.
Vei protestat:
Ioan de Patmos n-a fost drogat.
Doar că drogurile nu sunt singura cauză a haluginațiile, omul poate delira din diverse vari motive, dar cauza principală a haluginațiilor de orice tip e aceeași:
Neurotransmițători din creier emană necotrolat anumite substante de parcă ai fi sub influența droguriilor.

| Superior a răspuns (pentru SG1995):

Ce legatura au "haluginatiile"?
Ce ai zis tu nici gandire pseduoscepticista nu o pot numi.

| SG1995 a răspuns (pentru Superior):

Dacă tu ai vedeni și vezi inorogi roz pe pereți curcubeu cu numești ceea ce vezi?
Apropo știi ce efect su drogurile asupra creierului? Știi cum afeactează percepția?
Studează un pic efectul droguriilor vs "revelațiile" religioase vezi dacă nu există un tipar.

| Kron5tadt a răspuns (pentru SG1995):

1) Nu exista tipar.
2) Nu esti capabil sa diferentiezi substantele care influenteaza perceptia realitatii fata de cele care o amplifica.
3) Esti total agramat (semn rau!).
4) Las-o asa!

| SG1995 a răspuns (pentru Kron5tadt):

Dacă ești în incapacitate mintală de-a analiza ce-am zis, nu te face cacao, mai bine taie iarbă la câini, e mai util.
Ps. Boss cu îți amplifică drogurile percepția?

| Kron5tadt a răspuns (pentru SG1995):

Ce inseamna "boss"? Alta intrebare: stiai ca diareea verbala este tratabila? P.S. Hai, ca ti-am dat prea multa atentie. Du-te-n... alta treaba. [facepalm]

| SG1995 a răspuns (pentru Kron5tadt):

Prietenaș te crezi cult dar văd că ești incapabil să înțelegi topicul. Așa că: sictir!

| Nilsson explică (pentru SG1995):

Autorul cartii Apocalipsa nu a avut nicio halucinatie, era destul de lucid daca a putut sa consemneze in detaliu viziunile pe care le-a avut, cei care au halucinatii nu isi amintesc mare lucru.

Aspectul pe care am vrut sa il subliniez este acuratetea in detalii a viziunii, si anume difractia luminii provenite de la Dumnezeu, daca era o inventie aceasta relatare era foarte usor sa ii scape acest detaliu.
Baga-ti in ochi lanterna unui telefon daca nu ma crezi laughing

| SG1995 a răspuns (pentru Nilsson):

Conform tradiție ar fi avut 90 de ani (halal luciditate) și i-ar fi dictat altuia să scrie în numele său.
Și de ce era musai să aibă loc acel fenom? Și de unde se știe că Doamne-Doamne emană lumină și culori? Parcă era nevăzut și amorf.

| Kron5tadt a răspuns (pentru SG1995):

"Prietenas"?
Bai, muci in freza, adica, cocalar juvenil cu pretentii de hyper-doct, observ cu deosebita placere ca nu prea ai cu ce contraargument viabil sa vii la topic, dar jignesti gratuit. Stii cine face asta? Eh, asta o face prostul care nu intelege ce se intampla in jurul lui. Singurul lucru care sta intre o discutie ADEVARATA intre noi doi este acest site de **** si implicit Internetul. Dar... teee vaaaaaaad, mielule!winking

| SG1995 a răspuns (pentru Kron5tadt):

Tataie nu te-am jignit, dar nu pari că ai coeficientul IQ suficient cât să înțelegi ce-am zis. Așa că explic pe limba ta:
Creierul comunică cu spațiu fizic prin receptori. Psihicul receptează și preluază informația. Adică legătura dintre noi doi sunt două telefoane, legătura dintre tine și realitate e creierul tău. Acum ce crezi că se întâmplă când cedează creierul Einstein?

Răspuns utilizator avertizat
| Mclaren12 a răspuns:

Ce zici tu cu lumina din jurul lunii se numeste halou si are o explicatie care fii sigur ca nu este nicidecum religioasa, poate si de asta te-ai ferit sa zici cum se numeste ca de, crestinii trag cu dogmele lor nu cu lumea reala.

Si de unde stii ca fenomenul asta nu era deja cunoscut printre pagani si autorii bibliei doar au furat aceste cunostinte? Eu cred ca egiptenii sau grecii antici erau mult mai inteligenti decat oricare crestin din prezent. Stiinta si matematica erau si ele destul de cunoscute printre pagani iar crestinismul a pus capac dezvoltarii stiintei timp de secole pana la Renastere cand biserica catolica a intrat in colaps si-a pierdut serios din putere. Crestinismul te vea oaie spalata pe creier si usor de condus nicidecum om de stiinta. Este foarte posibil ca fenomenul mentlonat de tine sa fi fost deja descoperit si dovedit de pagani cu mult inainte sa fi fost scris NT. Apropo, Ioan, Pavel, Luca, Cristos etc, aceste personaje biblice nu au existat in istoria documentata. NT a fost scris de familia Piso, niste aristocrati evrei din imperiul Roman. Stiau greaca si de asta NT a fost scris in greaca si VT a fost scris in ebraica.

| Nilsson explică (pentru Mclaren12):

Ai scris atatea tampenii ca nici nu stiu pe care sa o iau mai intai.
O comentez doar pe ce mai mare:

"NT a fost scris de familia Piso, niste aristocrati evrei din imperiul Roman."

Cartile Noului Testament au stiluri diferite, plus ca cele evangheliile reiau cam acelasi lucru nici n-ar avea sens sa scrie de 4 ori aceeasi istorie.
Apocalipsa nu mai zic ca se diferentiaza total de episole ca aproape ca era sa fie scoasa din cartile canonice.

Si in ultimul rand, o religie atat de influenta cum s-a dovedit a fi crestinismul nu poate fi fondata pe baza unor carti de fictiune, nimeni nu si-ar fi schimbat credinta pe baza a cea a citit, mai ales ca majoritatea crestinilor proveneau din paturile sarace.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Nilsson):

Ce aceeasi istorie cumetre, nici acum nu realizezi ca evangheliile se contrazic intre ele? Si nu exista dovezi cum ca personajele NT ar fi existat vreodata deci probabil ar trebui sa arunci o privire in oglinda ca sa realizezi ca ai in fata un individ care crede in carti fictive dar zice de altii ca vorbesc tampenii :))
Legat de familia Piso, in momentul de fata ei sunt singurii oameni documentati istoric care s-a dovedit ca au fost implicati in scrierea NT. Pana sa apara o alta teorie, stai parcat ca nimeni n-o sa caute dovezi ca Luca chiar a scris Evanghelia dupa Luca de vreme ce deja este evident ca Luca nu a existat ca personaj istoric. Familia Piso era descendenta a irodienilor deci faceau parte din patura superioara a imperiului. Cum exact au ajuns evreii in patura superioara a imperiului? Naiba stie, ce se stie este ca odata cu trecerea timpului aveau statute tot mai privilegiate in imperiu. Irodienii care erau rude ale familiei Piso au fost mentionati de acestia in NT.
https://www.bibliotecapleyades.net/sociopolitica/esp_sociopol_piso02b.htm

Ce aveau in cap acei oameni cand au scris cartile din NT? Nu stiu, nu stiu daca aveau de gand sa spele pe creier populatia cu acestea dar cine a facut-o a facut-o bine de tot. Ca drept dovada dupa vreo 1900 de ani de atunci oamenii inca sunt indoctrinati de la nastere cu doctrine crestine si inca mai cred ca niste carti de povesti au fost scrise de niste oameni care nu sunt atestati istoric. Mai au si tupeul sa zica de altii ca vorbesc tampenii cand ei sunt atat de ipocriti ca interpreteaza din biblie doar ce se identifica cu nivelul lor de indoctrinare.

| 6684464 a răspuns:

Curcubeul(haloul) este verde, ca o piatra de smarald, ESTE angajamentul pe care si l-a luat Dumnezeu ca isi va respecta legamintele, in pofida judecatilor care vor veni. [Hab. 3.2]
Un exemplu bun ar fi ca nu va incheia "socotelile" cu un potop.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Sau apostolul Ioan avea vreun Samsung S9 adus de extraterestri?

| Alexandru1493 a răspuns:

Orice persoana care se loveste mai serios la cap vede un curcubeu pentru cateva minute.
Tu cred ca ai vazut multe la viata ta.
Dupa fiecare curcubeu uitai parola la contul TPU si te logai ca Shuriken superior sau Steregoi.
Pavel a cazut de pe cal si suferea de aceleasi boli de care suferi si tu.Schizofrenie,personalitate multipla epilepsie etc

| SG1995 a răspuns (pentru Alexandru1493):

Pavel în cel mai rău caz avea o contuzie, în schimb Iisus dă dovezi de schizofrenie și tulburare bipolară.