| sullivan a întrebat:

In Biblie atat Isus cat si Apostolul Pavel isi anunta credinciosii ca va un veac nou in care cel care va fi slavit in biserici da fiind Dumnezeu este de fapt Diavolul numit si "Dumnezeul veacului acesta"!
Oare voi credinciosii din acest veac, carui Dumnezeu va inchinati?
Nu cumva Dumnezeului veacului acesta?
Nu cumva voi va inchinati unui Dumnezeu pe care nici rabinul Isus nu l-a cunoscut si nu i s-a inchinat?
Sau scrie cumva in Biblie ca va veni un alt Dumnezeu decat Dumnezeul lui Moise si bineinteles al lui Isus?
Nu v-ar fi frica sa va inchinati Diavolului crezand ca e Dumnezeu?

13 răspunsuri:
| sullivan explică:

Atata te-a dus mintea sa intelegi din intrebarea mea?
Ce ar fi sa incerci sa ne raspunzi sa ne minunam cu toti de "lumina" (neagra) care izvoreste din tine!
Hai sa vedem ce si cum stii sa raspunzi!
astept!

| Maxim96 a răspuns:

Hristos este Dumnezeu Adevarat, Unul Nascut din Tatal.Se vede clar in Biblie acest lucru.

| xDavidx a răspuns (pentru Maxim96):

Da ma da, si Mos Craciun impreuna cu Ileana Cosanzeana impart cadouri copiiilor. Sunt sigur ca ai raspuns la acesta intrebare doar pentru a avea rang-ul de "CAMPIONUL ZILEI ". Practic ai raspuns fara sa gandesti.

| Ben00 a răspuns:

A avut Iisus vreo scoala rabinica, cum era cea a lui Gamaliel?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei tu sa intorci si sa semeni cobfuzie dar rodul ostenelii tale pute de la o posta a prostie si necredinta.deci cine-i prost sa moara.

| sullivan explică (pentru Ben00):

Nici macar atat! El era un rabin amator si liber profesionist, adica un derbedeu care a crescut pe treptele templului si a prims "melodia" asa cum o fac toti manelistii!
Eu ii spun rabin pentru ca asa i-l denumeau absolut toti apostolii si ucenicii sai!

| sullivan explică (pentru Maxim96):

Hristos este Dumnezeu adevarat?
Hahahahaha!
Poi eu stiam ca a fost un tamplar sau dulgher care a murit fiind condamnat ca un talhar de rand!
Cand o fi ajuns Dumnezeu?
Dupa ce a murit?
Hahahahhahahaha!
Ce tare!
Unde se vede asta?
In Biblie?
Adica intro carte pe care nici Dumnezeu si nici Isus nu o recomanda nimanui?
Hahahaha ...hai ca si asta e tare!
Dar ce-a mai tare este totusi aia cu Biblia este adevarata pentru ca asa scrie in Biblie!
Hahahahaha! Ce ma distrezi!

| Maxim96 a răspuns (pentru sullivan):

Ma sincer ma dezgusti!
Nu cred ca mai face sa pierd timpul cu tine.

| Ben00 a răspuns (pentru sullivan):

Din raspunsul tau se vede ca esti intr-o lupta acerba cu El, desi, tot din raspunsurile tale se vede ca stii bine ca a primit pedeapsa maxima pentru acele timpuri. Si atunci se ridica o intrebare: ce ai vrea mai mult de la El? Sa Il mai rastignesti odata sau ce?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

| sullivan explică (pentru anonim_4396):

Stii sa folosesti si cuvantul NU?
Eu credeam ca stii sa spui doar DA!

| Miauti a răspuns:

Exita o legenda asemanatoare. Ceva de genu ca Dumnezeu inainte de a crea pamantul si altele a creat un ajutor numit Dracu. Dupa ce a creat ce spune in geneza, a inceput razboiul pentru putere. Fiind milostiv Dumnezeu a pierdut in fata lui Dracu, nu a putut sa l distruga. Asa ca dracu a luat stapanire Raiul si numele lui Dumnezeu, iar god se retrage in subteran...

si cica de fapt dumnezeu e dracu, iar dracu e dumnezeu. iar tot ce e prezentat in biblie e creatia lui dracu pentru a-l face pe om slab in fortele lui...

| sempreinvolo30 a răspuns:

Stii tu e styy, deoarece in Biblie scrie ca lumea este condusa de Satan diavolul deoarece acesta la provocat in cazul lui IOV si al lui ADAM, EVA ca oamenii il slujesc pe Dumnezeu din interes, asadar i s-a dat un timp pentru ca lumea sa aleaga de cine sa fie condusa.
(1 Ioan 5:19) Ştim că provenim de la Dumnezeu, dar întreaga lume zace în puterea celui rău.
(2 Corinteni 4:4) printre cei necredincioşi, cărora dumnezeul acestui sistem le-a orbit mintea, ca să nu poată pătrunde în ea lumina glorioasei veşti bune despre Cristos, care este chipul lui Dumnezeu.
REVELATIA12:7/12 Şi în cer a izbucnit un război: Mihael şi îngerii lui s-au luptat cu balaurul, iar balaurul şi îngerii lui au luptat şi ei, 8 dar acesta n-a biruit, nici nu s-a mai găsit loc pentru ei în cer. 9 Astfel, balaurul cel mare, şarpele cel vechi, cel numit Diavol şi Satan, care induce în eroare întregul pământ locuit, a fost aruncat jos. A fost aruncat pe pământ, iar îngerii lui au fost aruncaţi împreună cu el. 10 Şi am auzit un glas puternic în cer care zicea: „Acum au venit salvarea, puterea, regatul Dumnezeului nostru şi autoritatea Cristosului său, pentru că acuzatorul fraţilor noştri, care îi acuza zi şi noapte înaintea Dumnezeului nostru, a fost aruncat jos! 11 Şi ei l-au învins datorită sângelui Mielului şi datorită cuvântului mărturiei lor şi nu şi-au iubit sufletul nici chiar în faţa morţii. 12 De aceea, bucuraţi-vă, ceruri şi voi, care locuiţi în ele! Dar vai de voi, pământ şi mare, pentru că Diavolul a coborât la voi cuprins de o mânie mare, ştiind că nu mai are decât puţin timp
Chiar daca lulea nu crede, majoritatea se lasa condusa de aceasta forta malefica deoarece este mai usor sa faci ce vrei urmandul pe satan si apoi sa fii judecat, decat sa urmezi principiile lui Dumnezeu si sa primesti viata vesnica pe acest pamant.