| Moisie a întrebat:

O intrebare logica pentru crestinii care se cred tari la temele de religie:
Tinand cont de faptul ca in crestinism exista doi Dumnezei, la fel cum exista si doua Testamente, (adica doua Legi) tot asa in bisericile crestine sunt slaviti doi Dumnezei, adica Dumnezeu Tatal si Dumnezeu Fiul!
In Biblie ni se spune ca Diavolul este "Dumnezeul veacului acesta"!
Legat de acesta in Biblie la 2 Tesaloniceni 2:4 ni se spune ca Diavolul si-a facut cuibul in biserici unde se lasa slavit ca Dumnezeu!
In acest context, oare cine credeti ca ar fi "dumnezeul" veacului acesta, adica Diavolul, care se lasa slavit in biserici ca Dumnezeu, O fi cumva Dumnezeu Tatal sau o fi Fiul Sau care i s-a impotrivit?

24 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Intreaba-ti "seful".

| oprescudorin11 a răspuns:

Gresita formularea. E un singur Dumnezeu, cum scrie in Crezul. Dumnezeu Tatal, Fiul si Sfantul Duh sunt componentele Dumnezeului Crestin.
Adevarat, restul e dual, femeie-barbat, rau -bine, etc.Raul si binele convietuiesc in fiecare din noi. In asta consta explicatia ce zice ca in citatul pe care l-ai dat

| Moisie explică (pentru oprescudorin11):

Creszul tau nu are nicio legatura cu Biblia tot asa cum porcaria cu nasterea dulgherului Isus din Treimea "sfanta"cnu se gaseste in Biblie!
Si daca acesta blasfemie la adresa lui Dumnezeu, nu se gaseste in scriptura lui Dumnezeu, atunci tu de unde ai luat-o?
Cumva din cartea Dracului?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Moisie):

Toate exista in Biblie, doar trebuie sa o citesti, dar nu numai, ca nu oricine stie si citeasca, si intelege! Pentru asta poti fi pregatit.Degeaba te uiti, ca sa fiu pe intelesul tau frust, in, sa zicem Mecanica Cuantica, daca nu stii matematica la modul serios ( nu numai aritmetica, la nivelul la care constat ca esti tu!). Nu-ti face griji! Are Dumnezeu grija si de alde tine!

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Bun, tu faci parte din cei care o ard cu "cei 3 sunt acelasi personaj".

raspunde-mi si mie la niste intrebari simple :

1 - cui s-a rugat isus pe cruce? conform tie, el s-a rugat... LUI insusi.
2 - la cine se refera isus cand zice "doar prin mine ajungeti la tata"? Cine este acel "tata" din moment ce conform tie, cele 3 pesonaje sunt de fapt acelasi?
3 - isus s-a ofierit ca sacrificiu lui insusi pe modelul "trebuie sa-i iert, dar cum fac? gata stiu, o sa iau forma umana si ma voi lasa rastignit"?
4 - daca este vorba de acelasi personaj, de-a dreapta cui sta isus din moment ce "tatal" este de fapt tot el?

Bonus : daca este vorba de acelasi personaj dar in 3 "stari" diferite, atunci NU exista "tatal", "fiul" si "sfanta fantoma". Este absurd sa zici de un tata si un fiu cand de fapt, cele 3 personaje sunt acelasi individ. Tu nu poti fi propriul tau parinte (intr-un fel ar exista o posibilitate dar e mai greu DE DEzbatut deoarece (inca) nu avem toate "detaliile" ca sa dam un verdict final).

Ofera mai multe detalii legate de aceste 3 "componente " ale zeului tau. Nu de alta dar presimt ca o sa te inchizi singur. Apropo, stii ca majoritatea RAMURILOR (ai invatat cum e cu ramurile unei religii nu?) din crestinism te contrazic nu?

In cazul crestinismului, daca pretinzi ca este o religie monoteista, atunci ea este absurda si ilogica. Daca chiar vrei sa complici treaba pentru monotheism, bagi "raul" in ecuatie.

| Maxim96 a răspuns (pentru anonim_4396):

Crezi gresit!
Nu sunt 3 stari diferite, ci 3 persoane diferite si distincte, dar de aceeasi fiinta.E gresit cum crezi ca cica e o singura persoana si e in stari diferite.

| Dumniezău a răspuns (pentru Maxim96):

Adica sunt 3 in 1 dar totusi nu sunt.Cum naiba poti crede asa ceva?

| milan9 a răspuns (pentru Maxim96):

Asa este, si o alta problema nelamurita pe aici, "omul nelegiuirii" nu este altcineva decat Antihristul, contextul in care este folosita aceasta expresie se refera clar la timpul din urma, cel referitor la sfarsitul lumii.

| amuzanta a răspuns (pentru milan9):

Da antihristul este satana inseamna anti hristos

| Moisie explică (pentru milan9):

Asa este cum zici! Omul nelegiuirii este intr-adevar Antichristul, adica acel Isus care a adus cu sine "Sfarsitul Legii", adica tot acela care doar se da drept Christos dar nu a fost UNS NICIODATA, ca sa merite aceasta denumire de Christos=UNSUL!

| Moisie explică (pentru amuzanta):

Si ce alt anti-hristos mai stii tu decat acel Isus care nu a fost niciodata Christos?

| iurii75 a răspuns:

Omul nelegiuirii despre care se vorbeşte nu e Satan, : „Prezenţa celui nelegiuit este conform cu operaţiunea lui Satan, cu orice fel de lucrare puternică şi semne şi preziceri mincinoase şi cu toate înşelăciunile nedreptăţii pentru cei care pier, ca plată fiindcă nu au acceptat iubirea adevărului, ca să fie salvaţi" (2 Tesaloniceni 2:9, 10)
Omul nelegiuirii este clerul creştinătăţii

| amuzanta a răspuns (pentru iurii75):

Nu nu nu GRESESTI! Dumezeu este intruchiparea binelui

| iurii75 a răspuns (pentru amuzanta):

?

| Moisie explică (pentru amuzanta):

Asa este! Acest "bine" l-au simtit pe pielea lor milioanele de oameni ucisi de biserica crestina, in cele mai cumplite chinuri. unii si unele au sfarsit arzand pe rug iar altii sfartecati de cele mai diabolice aparate de tortura!
Daca este aceast lucru atat de bine, atunci de ce nu ti-l doresti familei tale?

| amuzanta a răspuns (pentru Moisie):

Nu. intelegi gresit iisus cu doi de i, este filul lui Dumezeu intruchiparea binelui

| Moisie explică (pentru amuzanta):

Tu nu vrei sa intelegi ca FII lui Dumnezeu este tot poporul lui Israel si nu numai Isus!
Sau poate vrei sa crezi ca Dumnezeu le-a fecundat pe toate femeile din neamul lui Israel?

| fuzzer a răspuns:

Eu cred ca este vorba de Dumnezeu unchiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai dupa cum numesti tu; PORCARIA cu nasterea mantuitorului, ne poti lasa pe noi porcii, sa ne vedem de ale noastre si tu sa te intorci la origine pe aceeasi cale, sa vezi de unde venit-ai? ca om teligent si ganditor si rational? s-ar parea ca la tine rasa umana incepe de la bleg in sus, iar tu esti primul bleg din lume? ori al mai mare? mai ceteste blegule.mai ceteste.dar nu trebuie sa porcaiesti pe nimeni.doar esti OM nu-i asa?

| amuzanta a răspuns:

M-am saturat de acsti necredinciosi lasa-i vor fi pedepsiti dupa ce ca le dau si explicat mai si comenteaza credeti odata exista un singur Dumnezeu! tatal si Iisus Hristos e fiul! si diavolul a fost un inger care si-a dorit sa fie mai presus de Dumezeu si El la pedepsit facandu-l intruchiparea raului. inteles?

| Moisie explică (pentru amuzanta):

Nu!
Se pare ca tu nu ai puterea de a sintetiza informatiile.
Isus Hristos este exact FIUL(ingerul) care a vrut sa fie mai presus de Dumnezeu si pe care Dumnezeu l-a pedepsit azvarlindu-l in iad unde este acum seful Dracilor!

| amuzanta a răspuns (pentru Moisie):

Nuuuuu nu e adevarat ingerul acela se numea Lucifer Iisus Hristos a venit pe pamant pentru ca avea misiunea de a se rastigni pentru pacatele noastre!

| Moisie explică (pentru amuzanta):

Vad ca incepi sa te apropii de adevarm in faptul ca ai acceptat ca Isus = lucifer!
Acum mai trebuie sa stii ca nu avea rostul sa se sacrifice pentru pacatele nimanui pentru ca acestea puteau fi spalate cu sangele animalelor sacrificate asa cum vedem in Biblie la Evrei 9.13