| Moisie a întrebat:

In Biblie la capitolul 2 Tesaloniceni 2:4 ni se spune ca "potrivnicu" (lui Dumnezeu) adica Diavolul, s-a asezat in biserici si se lasa slavit ca Dumnezeu.
Inj aceste conditii va mai vine sa va duceti la biserici si sa-l slaviti pe Dumnezeul veacului acesta care este Diavolul?
Daca lucrurile chiar ar sta asa, atunci n va este frica de mania Creatorului care va va judeca pentru aceasta greseala fundamentala la Judecata de Apoi?

7 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Toti cei implicati in razboaiele fratricide sunt victime ale celor câţiva oameni care au provocat acele războaie. Cei care le-au provocat nu cred să aibă vreun Dumnezeu. Ei nu se roagă.

| oprescudorin11 a răspuns:

Diavolul, (Raul), este in noi. Dar prin rugacuni repetate mai alungam de el.Prin noi se roaga si diavolul, cata vreme nu alungam raul din noi.Nu putem toti definitiv, doar sfintii. Dar putem incerca.

| Moisie explică (pentru oprescudorin11):

Zau?
De unde ai mai luat-o si pe asta?
Nu de alta dar Isus in Corinteni ne invata ca in fiecare din noi insine salasluieste NU Diavolul... ci Duhul Sfant al lui Dumnezeu.
Sau si pe asta tot prin rugaciuni il alungam din noi?

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Da, gandesti tu bine ceea ce zici, dar versetul nu se refera la situatia prezentata asa. De ce? daca citesti cu atentie chiar de la inceput cu versetul 1, este vorba ca nu va veni ziua Domnului, pana nu se v-a arata omul nelegiuirii si apostazia, - iata ce ne spune Pavel cu argumente ca:el se impotriveste si se inalta mai presus de orce se numeste dumnezeu, dar daca citesti in Ezechiel 28:2-9. Daca ai putina rabdare pentru cateva argumente? Sper sa ai, deci : in adunarea sau congregatia (Biserica ) crestina (NU se refera la bisericile -cladiri de azi )din secolul 1 e. n. dupa moartea apostolilor s-au strecurat eretici, fiecare cu ideea lor, cu scopul de-a destrama adunareasi de-a aduce hula impotriva lui Isus si-a apostolilor, si astfel a u inceput sa colaboreze cu fiul nelegiuit cu profetul fals, adica cu puterea politica, citeste daca doresti inMatei 7:15; Matei 13:21; Matei 24:24; 2Petru 2:3 Iar daca venim in zilele noastre, gandeste in cine isi pun oamenii azi increderea si speranta de pace? in ONU, Iata aici este partea de colaborare intre politica, religie si comert (in cazul acesta cu arme, si oameni ) Ei cica promoveaza pacea, dar, pacea se face, cu arme in spate si arsenale cat mai precise de distrugere. Cei care spun ca fac pace, iata cum o fac, desi ei stau pe cea mai inalta treapta de coordonare politica si militara, Onu, Nato, puteri care se pretind a fi mai presus decat Dumnezeu,, dar vezi ca pe Dumnezeu nu il implica in actiunile lor, dar colaboreaza cu bisericile cu popii sa le sfinteasca cica armele, si pe ei sa aiba reusita (Imagineaza-ti doua tabere rivale, care inainte de-a pleca la lupta cer ajutor de la dumnezeu prin preoti cica, cei din tabara 1, cu popa lor se roaga sa-i invinga pe cei din tabara 2, iar cei din tabara 2 cu al lor preainalt prelat, se roaga sa-i poata invinge pe cei din tabara 1, merge ruga popilor catre varful unui triunghi isoscel [deci ti-am spus sa-ti imaginezi situatia reala], asadar cine va asculta rugaciunea si cui i se va da favoare? Iata fiecare pr v-a exprima incredere Oare ce fel de dumnezeu trebuie sa fie cel ce le asculta cererile de-a ucide, de-a distruge,?; nicidecum Dumnezeu care ne-a creat si care in porunca spune sa nu ucizi. Deci Satan cauta cu disperare sa-l invinuiasca pe Dumnezeu in tot si sa-l distraga pe om de catre adevar.Omul nelegiuit supus lui Satan, va fi in curand distrus.

| Moisie explică (pentru PorumbRodica1965):

Desi ai intuit bine problema totusi vad ca nu ai puterea sa analizezi realitatea!
Oomul nelegiuirii a venit in persoana celui care ii indeamna pe oameni sa nu urmeze Legea lui Dumnezeu ca are el una mai noua si mai buna decat Legea lui Dumnezeu care este veche!
Si exact acest "om al nelegiuirii" este slavit astazi in biserica ca Dumnezeu!
Apreciez totusi ca ai inteles acel text dar totusi este pacat ca nu ai putut sa faci cea mai simpla legatura logica sa-ti dai seama despre cine e vorba in acel text!

| meravilla a răspuns:

Acolo e vorba doar despre antihristul si despre sfarsitul lumii.

| Moisie explică (pentru meravilla):

EXACT!
Doar ca crestinii se roaga in acele biserici in care Antichristul este slavit ca Dumnezeu!