| Dorugar a întrebat:

Cum va explicati faptul ca Diavolul s-a nascut in Biblie odata cu nasterea lui Isus Christos, cel care singur se recunoaste ca fiind Lucifer in Apoc 22:16 si stapanul mortii si al Iadului in Apoc 1:17-18?
Nu cumva biserica crestina il are ca Dumnezeu exact pe acest Isus Christos?
Oare cum de nu inteleg crestinii ca acest "nou Dumnezeu" al Noului Testament este exact Dumnezeul veacului acesta (numit si Diavolul) despre care vorbeste si apostolul Pavel in Biblie?

4 răspunsuri:
| Matei23iulian a răspuns:

Citeste biblia "la trimiteri" acolo la josul fiecarei pagini, iti va lua ceva timp dar merita sa o studiezi "open mind"
Iar cat timp faci asta lasa orce urma de religie din tine deoparte, considero ca pe o lectura ...stii luumina poate sa patrunda in intuneric, dar intunericul in lumina nu. Adevarul este atotatractiv, ceva precum minciuna nu se poate lipi de el, folosindu-ti ratiunea, vei putea instinctiv sa faci deosebirea intre minciuna si adevar.
Astfel cu timpul voi vedea intrebari de alt nivel din partea ta big grin.
Sper ca am putut fi de ajutor.

| Dorugar explică (pentru Matei23iulian):

Nu nu ai fost de niciun ajutor, pentru ca ar fi culmea prostiei sa citesc Biblia dupa ce am STUDIAT-O!

| Matei23iulian a răspuns (pentru Dorugar):

My friend, de o studiai lasand orce dogma la o parte, nu mai ajungeai sa pui intrebarea pe care ai pus-o.
Sper ca am fost de ajutor.

| Dorugar explică (pentru Matei23iulian):

Tu ai vazut vreodata un dogmatic care sa afirme ceea ce afirm eu?
Pai tocmai ca pun asemenea probleme din cauza ca stiu pe de rost Biblia si o judec fara sa fiu influentat de dogma, pentru ca, scuze, nu cunosc vreo dogma crestina care sa afirme ca Isus Christos este Diavolul.