| IoanieCriminalul a întrebat:

In biblie scrie ca totul a pornit de la 2 oameni adica Adam si Eva.Atunci imi explica si mie cineva de ce pe pamant exista mai multe rase de oameni? De exemplu:negri,chinezi,albi, asiatici.
Daca totul a pornit de la 2 oameni logic ar fi ca toti sa fim de aceiasi rasa.

23 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

Sunt ateu, nu ma pricep la biologie, dar presupun ca din perspectiva crestinilor, dupa ce oamenii au ajuns la o anumita populatie(sa zicem 500 000), s-au impartit in mai multe zone geografice, unii ajungand in clime calde, cu mult soare (aici intervenind evolutia, adaptarea la mediu), oamenii au devenit din ce in ce mai inchisi la culoare(cei care s-au mutat in partile cu mult soare).Cat despre asiatici, cred ca te referi la ochii lor specifici... Posibil sa fi intervenit o anumita mutatie genetica care a determinat lasarea ploapelor, iar aceasta a fost transmisa mai departe. Concluzia e ca nu ai cum sa accepti ca totul a pornit de la 2 oameni, iar evolutia este falsa complet.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Asiaticii au ochii asa din cauza vanturilor de pe acolo, s-a format o cuta care le protejeaza ochii mai bine. Rasa mongoloida.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Mădă0611):

Habar n-aveam, oricum, si in cazul asta, se aplica adaptarea la mediu.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Thunderstruck):

Si totusi chinezii din america, au ramas tot chinezi laughing ca sa vezi

| Mădă0611 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Da, vorba unuia, am un caine de 10 ani, si ghici ce? e tot caine, deci, evolutia nu exista.

| M25M a răspuns:

A mai fost intrebarea asta de o mie de ori...

| IoanieCriminalul explică (pentru M25M):

Chiar nu stiam! Ori cum vreau sa vad ce raspunsuri primesc

| M25M a răspuns (pentru IoanieCriminalul):

Nu o sa fii surprins deloc!

| Mădă0611 a răspuns (pentru IoanieCriminalul):

Un crestin putin mai citit (adica a citit pe net niste contraargumente crestine laughing), o sa iti spuna ca e vorba de microevolutie, adica microevolutia exista, aici fiind vorba doar de rase, dar macroevolutia (aparitia speciilor prin adaptare la mediu) e inselaciune diavoleasca devil, asa explica basmul cu Noe, a luat doar 2 caini, si apoi au aparut n rase. In fine, de obicei nu prea raspund (ei) la intrebari care cer niste creier.

| IoanieCriminalul explică (pentru M25M):

Ai deptate nu m-au surprins deloc!

| M25M a răspuns (pentru IoanieCriminalul):

Eu cand ti-am zis laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru SaveOurSouls):

1. Daca vechiul testament e plin de minciuni, de ce povestea cu venirea unui "mantuitor" sa fie adevarata?
2. Ce treaba au ateii aici? laughing Si apoi, acei atei nu au omorat pentru prietenul lor imaginar, ci pentru putere. Coreea de nord e o tara comunista, du-te in Suedia sa vezi ce inseamna educatia, si doar ateii pun pret pe ea. Parca in decembrie '89 niste romani au luptat si murit, nu americani. Observ ca vorbesti doar sa nu taci, am inteles ca esti "ex atee", ei, afla de la mine ca ex atei nu exista, acei oameni erau crestini anti teisti, asa ca varsa-ti veninul pe ei.

| martzian a răspuns:

Daca te referi la culoarea pielii, lucrul acesta este absolut posibil dpv genetic, daca cei doi au fost heterozigoti (AaBb - doua gene dominante si doua recesive). Dumnezeu le-a cerut oamenilor sa populeze pamantul, prin urmare i-a si echipat genetic pentru aceasta.

Daca te referi la morfologia fetei, iarasi, nu evolutia diferita este explicatia, ci factorii ce tin de zona in care oamenii au locuit (clima, alimentatie, etc.). Exista studii serioase care releva acest lucru. De ex.: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19055678

| greyhound a răspuns:

De unde stii ca Adam n-a fost un negru asiatic si Eva, caucaziana

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Orice explicaţie cred că ar constitui o pierdere de timp deoarece nu crezi în lucrurile ce stau la baza întrebării tale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.si logic ar fi sa stai la soare si sa ramai alb sa nu te bronzezi si sa nu te innegresti.ai vreo explicatie ma teligentule? ori stiinta voastra nu v-a spus despre adaptarea oamenilor la conditiile de mediu? ca eu am stat cateva zile in spital si mi se dadea numa orez sa mananc.si in 5 zile ochii mei s-au alungit si aratam ca un chinez, palid de la boala si cu ochii oblici.deeeci?

| Jackul336 a răspuns:

Se pot face studii pe genomurile fiecarei rase umane; insa problema e cum ne am inmultit daca nu prin incest?

| Andrei_Stefan_1996 a răspuns:

E foarte simplu.In Biblie este relatat un exemplu, Adam si Eva, pentru a se face cunoscut cum a luat fiinta barbatul si femeia, dar si de ce omul este muritor.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Andrei_Stefan_1996):

Sa mor de-am inteles ceva din raspunsul tau.

| Dumniezău a răspuns (pentru Thunderstruck):

Nuci eu nu am inteles ce a vrut sa spuna.