| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a întrebat:

În Biblie scrie de două ori :„Dumnezeu a creat omul și femeia după chipul și asemănarea Sa." Au existat oameni înaintea lui Adam, ori Adam a avut doua soții?

Răspuns Câştigător
| AnicaiAlin a răspuns:

Coranul e a islamului, torah a evreilor.
Tu faci referire la torah.

atasez si un link(din pacate in engleza dar cine intelege il poate citi).
e o poveste frumoasa, dar e doar o poveste cu putina mitologie si unpic de istorie.

10 răspunsuri:
| Dorugar a răspuns:

Da! Prima lui sotie a fost Lilith!
Eva, sotia a doua nu a fost creata din lut ci dintr-o coasta a lui Adam!

| RAY a răspuns:

In coran, biblia evreilor adam are o femeie care nu poate imparti patul cu ea dumnezeu o izgoneste si o face pe eva din coasta lui adam care apropo nu e barbat nici femeie si ceva intre b si f, dumnezeu are chipul unui om si asemanarea lui dar de fapt are 2 chipuri asa ca la judecata ai grija cu care vb

| AnicaiAlin a răspuns (pentru AnicaiAlin):

Linkul pe care am uitat sa il atasez

http://witcombe.sbc.edu/eve-women/7evelilith.html

| EllaBella22 a răspuns:

Adam a fost primul barbat creat de Dumnezeu iar Eva a fost prima femeie creata de Dumnezeu. si a fost si prima sotie al lui Adam. Funda?

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman explică (pentru AnicaiAlin):

Mulţumesc.
Ps ( un pic*)

NOname
| NOname a răspuns:

Http://youtu.be/Nb2hjxPFRlo :))

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman explică (pentru NOname):

Mare e grădina zoologică a lui Dumnezeu... laughing)

| DeliaDaniela a răspuns (pentru Dorugar):

Cu tot respectul, ma poate lamuri si pe mine cineva care e treaba cu Lilith? am cautat pe internet si am gasit asta : Conform LEGENDEI Cabala, Dumnezeu ar fi creat pe Adam și pe Lilith din țărână".
si din cate stiu eu, o legenda se bazeaza pe miraculos si pe fantastic.

| 7eleven a răspuns (pentru YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman):

Intr-adevar mare rolling on the floor. ai grija caci stii ce se intampla cu cei prea curiosi!