| Iuliana94 a întrebat:

In biserica, fiind nemaritata, ai capul acoperit sau nu?

47 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru fecioare nu este nici o porunca.

| MMihai a răspuns:

Dacă ninge în biserică, ar fi indicat să ai o căciulă cu clape.

In biserica, fiind nemaritata, ai capul acoperit sau nu?== asta este întrebare de bigot habotnic, nu de om tânăr.

| Iuliana94 explică (pentru MMihai):

Am 19 ani. nu am intrebat aiurea. voiam un raspuns concret.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Iuliana94):

E bine ca macar o esarfa sa pui pe cap, mai ales cand te apropii de Sfantul Altar.

| HueyFreeman a răspuns (pentru Fatamuntilor):

E bine...de ce e bine? Ce se intampla daca nu o face?

| Lizzu a răspuns (pentru Fatamuntilor):

"Sfantul Altar" numai sfant nu mai e...

| Fatamuntilor a răspuns (pentru HueyFreeman):

Am raspuns la intrebarea fetei...eu asa stiu de la mama, eu de la mama ei si tot asa. Probabil scrie undeva si in cartile sfinte.
PS; chiar nu vreau sa ajung la controverse sau conflite cu tine pe acesta tema.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Lizzu):

Nu generaliza!

| HueyFreeman a răspuns (pentru Fatamuntilor):

"E bine" nu este o justificare. Scuza-ma ca imi permit sa ma indoiesc de obiceiurile prostesti.

| Lizzu a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Nu stiu.

| dragos9234 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

"eu asa stiu de la mama, eu de la mama ei si tot asa"
Asta nu suna a indoctrinare?

| MMihai a răspuns (pentru Iuliana94):

Răspunsul corect, este că nu există un răspuns clar.
De exemplu la bărbați este cerință obligatorie să nu stea cu căciulă pălărie, etc.pe cap, că la ei se consideră asta nesimțire.
Prin generalizare, multe femei românce, consideră, că este nesimțire să stai în biserică, cu capul acoperit.
În sfânta tradiție, la români, dar nu la greci se recomandă basma sau broboadă, sau șal pe cap, deci să fie cu capul acoperit. Se acceptă și basc, pălărie foarte decentă sau căciulă în idea de a avea capul acoperit. Pentru că la bărbați este considerată nesimțire să stai cu capul acoperit în biserică, foarte multe când intră în biserică își scot broboada, șalul, basmaua, bascul, pălăria, căciula, că ele înțeleg că este nesimțire să stai cu capul acoperit în biserică.
Am vorbit chiar în seara asta cu un popă, pe care l-am văzut pe stradă, că am coborât să îmi cumpăr țigări, și nu știam ce răspuns să îți dau, privitor la bisericile de cimitir, unde sunt depuși morți.
Și atunci trebuie să fie tot cu capul acoperit.
Nu are importanță dacă este măritată sau nu femeia, regula este aceiași, dar aplicarea depinde și de cum gândesc credincioșii.
El îmi explica că sunt cazuri în care bărbații fac scandal, dacă văd femeile cu capul acoperit în biserică, considerând asta drept o nesimțire din partea acelor femei.
Că el a văzut multe femei care intrând în biserică, își scoteau șalul sau broboada și o puneau pe umeri, că țineau baticul, basca, pălăria sau căciula în mână ca și bărbații.
Că fiind la începutul carierei de popă, a încercat să le zică că ar trebui să fie cu capul acoperit în biserică și au sărit alea cu gura pe el, „ că numai nesimțiții stau cu capul acoperit în biserică".
Că dacă stă cu capul acoperit sau nu în biserică, nu este ceva important, și că el acum le lasă oricum vor ele, să fie.
Că recomandarea din Sfânta tradiție, este că femeile să fie cu capul acoperit, în biserică, în cazul româncelor, dar că la greci este invers.
La greci care sunt și ei ortodocși, obligatoriu femeile în Biserică, trebuie să fie cu capul descoperit.

La evrei și la cazahi trebuie să pui tichiuță pe cap dacă ești bărbat și intri în biserică sau în sinagogă.

Răspuns utilizator avertizat
| Angel0 a răspuns:

Parul apare intotdeauna in asociere cu sexualitatea. Este perceput ca un simbol sexual, un semnal de comunicare erotica.
Doar nu vrei sa ispitesti credinciosii care merg la biserica.
rolling on the floor

| Jackul336 a răspuns (pentru Angel0):

Eu sunt mult mai impresionat de parul unei femei decat de "limbajele de programare cantate"

| Angel0 a răspuns (pentru Jackul336):

Nu ești singurul. Probabil ca si" programatorii" își pierdeau ideile când în primele rânduri o femeie frumoasa își etala podoaba capilara.

| danay72 a răspuns:

1 Cor. 11:3–10: „Capul oricărui bărbat este Cristos, capul femeii este bărbatul şi capul lui Cristos este Dumnezeu... Orice femeie care se roagă sau profeţeşte cu capul descoperit îi aduce ruşine capului ei... Fiindcă bărbatul nu trebuie să aibă capul acoperit, deoarece el este chipul şi gloria lui Dumnezeu, dar femeia este gloria bărbatului. Căci nu bărbatul este din femeie, ci femeia din bărbat şi, mai mult decât atât, nu bărbatul a fost creat pentru femeie, ci femeia pentru bărbat. Din această cauză şi din cauza îngerilor, femeia trebuie să aibă pe cap un semn al autorităţii asupra ei". (O femeie creştină care îşi acoperă capul când împrejurările o cer dovedeşte respect faţă de principiul autorităţii stabilit de Dumnezeu. Cristos respectă autoritatea teocratică; bărbatul şi femeia au obligaţia să facă la fel. Adam, primul bărbat, nu a fost născut de o femeie, ci a fost creat de Dumnezeu. Apoi, folosind o coastă luată din Adam, Dumnezeu a format-o pe Eva şi a declarat că ea va fi un ajutor pentru Adam. Astfel, bărbatului, care a fost creat primul, i s-a încredinţat poziţia de cap. Bărbatul nu îşi acoperă capul când „se roagă sau profeţeşte", fiindcă, în ce priveşte autoritatea, el este ‘chipul lui Dumnezeu’, adică nu are un superior pământesc în chestiunile legate de familia sa. Dar o femeie care ‘s-ar ruga sau ar profeţi’ fără să-şi acopere capul ar dovedi lipsă de respect faţă de poziţia acordată de Dumnezeu bărbatului şi i-ar aduce ruşine capului ei. Chiar îngerii, care sunt membri ai organizaţiei cereşti a lui Iehova comparată cu o femeie, observă ‘semnul autorităţii’ pe care îl poartă femeile creştine fidele şi îşi amintesc de propria lor supunere faţă de Iehova).

| Lizzu a răspuns:

Nu are importanta ca esti sau nu casatorita.Nu suntem la musulmani ca sa faci diferenta intre femei casatorite si necasatorite si nu stiu de ce vad toti treaba cu casatoria ca un capat de lume, gata esti luat, se schimba totul in viata, devii alta fiinta cu alt suflet mai bun sau mai rau, te transfigurezi si cate si mai cate; nu.Ramai tot tu ori ca ai sot ori ca nu.
Parerea mea este ca faci cum simti acum,numai sa nu te iei dupa gloata,cum face gloata sa faci si tu.

Si de ce ai avea capul acoperit? Dumnezeu ne vrea egali si suntem egali, femeile cu barbatii. Barbatii de ce nu intra cu capul acoperit in biserica?
Doar femeile da? De ce? Sunt mai prejos sau cum? Nu inteleg, sincer.
Basme...
Nu te omoara nimeni si nu se va abate asupra ta vreun necaz mare sau vreun blestem ca ai INDRAZNIT sa intri in biserica la dumnezeu cu capul descoperit. De asta ne-a dat cap, sa-l aratam si sa-l folosim, nu sa-l ascundem si sa fie un lucru rusinos. Pe Dumnezeu il poti slavi si-i poti arata respect si fara cap acoperitwinking

Numai bine.

| HueyFreeman a răspuns:

De ce ar trebui sa ai capul acoperit?

| dragos9234 a răspuns (pentru HueyFreeman):

"De ce ar trebui sa ai capul acoperit?"
Au lilieci pe tavan si se caca pe capul tau.

| RetardedRacoons a răspuns:

Capul acoperit, privirea in pamant si gura inchisa, cam tot asa ar trebui sa fii si in societate.

| angus35 a răspuns:

Trebuie sa ai capul acoperit indiferent daca esti maritata sau nu.In caz contrar, trebuie sa te razi in cap ca e rusine pentru femei sa aiba capul descoperit.

| mary4048 a răspuns:

Nu conteaza starea civila..partea femeiasca trebuie sa aiba capul acoperit!

Răspuns utilizator avertizat
| Jackul336 a răspuns:

Va temeti de capul descoperit in biserica de parca va temeti sa aveti dosul dezvelit in lume
ori noi nu gandim cu dosul

| Jackul336 a răspuns:

Ar fi o treaba sa fie cele intr-o relatie cu capul acoperit si cele single cu capul descoperit!laughing))

| Trolli a răspuns (pentru Jackul336):

Ca in club? In loc de bratari. Buna idee! laughing

| 7Dany a răspuns:

Ai un text acolo mai sus copiat din 1 Corinteni 11. Deoarece parerile sunt multe si impartite pe acest text, eu recomand sa te rogi lui Dumnezeu sa-ti arate care este calea pe care trebuie sa mergi. Ca sa iti spun parerea mea, mi s-ar parea gresit, deoarece nu consider ca am lumina de la Dumnezeu in prinvinta acestui lucru. Roaga-te si sunt convins ca o sa primesti raspuns!

| ArinaRya a răspuns:

Nu, nu este nevoie sa porti nimic pe cap ca femeie atata timp cat ai par. In Biblie o prostituata a purtat ceva pe cap, in schimb, trebuie sa porti podoaba (parul). Călcaţi pe urmele mele, întrucât şi eu calc pe urmele lui Hristos. Vă laud că în toate privinţele vă aduceţi aminte de mine şi că ţineţi învăţăturile întocmai cum vi le-am dat. Dar vreau să ştiţi că Hristos este Capul oricărui bărbat; că bărbatul este capul femeii şi că Dumnezeu este Capul lui Hristos. Orice bărbat care se roagă sau proroceşte cu capul acoperit îşi necinsteşte capul său. Dimpotrivă, orice femeie care se roagă sau proroceşte cu capul dezvelit îşi necinsteşte capul ei, pentru că este ca una care ar fi rasă. Dacă o femeie nu se înveleşte, să se şi tundă! Iar, dacă este ruşine pentru o femeie să fie tunsă ori rasă, să se învelească. Bărbatul nu este dator să-şi acopere capul, pentru că el este chipul şi slava lui Dumnezeu, pe când femeia este slava bărbatului. În adevăr, nu bărbatul a fost luat din femeie, ci femeia din bărbat; şi nu bărbatul a fost făcut pentru femeie, ci femeia pentru bărbat. De aceea, femeia, din pricina îngerilor, trebuie să aibă pe cap un semn al stăpânirii ei. Totuşi, în Domnul, femeia nu este fără bărbat, nici bărbatul fără femeie. Căci, dacă femeia este din bărbat, tot aşa şi bărbatul prin femeie, şi toate sunt de la Dumnezeu. Judecaţi voi singuri: este cuviincios ca o femeie să se roage lui Dumnezeu dezvelită? Nu vă învaţă chiar şi firea că este ruşine pentru un bărbat să poarte părul lung, pe când pentru o femeie este o podoabă să poarte părul lung? Pentru că părul i-a fost dat ca învelitoare a capului. (1 Corinteni 11:1-15)

| angus35 a răspuns (pentru ArinaRya):

Versetele pe care le-ai citat demonstreaza tocmai contrariul.Fii Binecuvantata.

| ArinaRya a răspuns (pentru angus35):

Căci, dacă femeia este din bărbat, tot aşa şi bărbatul prin femeie, şi toate sunt de la Dumnezeu. Judecaţi voi singuri: este cuviincios ca o femeie să se roage lui Dumnezeu dezvelită? Nu vă învaţă chiar şi firea că este ruşine pentru un bărbat să poarte părul lung, pe când pentru o femeie este o podoabă să poarte părul lung? Pentru că părul i-a fost dat ca învelitoare a capului. - VERDICTUL. Dumnezeu nu are gen, femeia e din barbat, barbatul e din femeie, tot ce a fost inainte e logica stiintifica. Cum femeia e din barbat iar arbatul nu trebuie sa poarte nimic, insa femeia trebuie sa aiba un semn este de bunacredinta sa poarte parul. Oricum, in unele biserici se poarta si in altele nu. Daca esti la ortodocsi ar trebui sa porti insa stiu ca e o regula dar nu mi-o amintesc, la cei pe vechi indiferent de varsta e neaparat, la penticostali si baptisti la fel, la carismatici insa, nu este nevoie, etc.

| angus35 a răspuns (pentru ArinaRya):

Religia mi-a ruinat viata.

| ArinaRya a răspuns (pentru angus35):

Credinta ti-o poate salva.

| angus35 a răspuns (pentru ArinaRya):

Salvarea sufletului meu depinde doar de Dumnezeu care pana acum nu mi-a raspuns si a tacut.Am incercat pana acum de cateva ori sa imi incredintez sufletul si inima Domnului dar a fost in zadar.Isus Hristos nu a murit ca oamenii sa nu ajunga in Iad. Felul de interpretare a Bibliei de catre toate cultele este mai mult decat indoielnica.Citeste predica asta:
http://www.parisreidheadbibleteachingministries.org/pdf/tenshekels_ro.pdf

| Trolli a răspuns (pentru ArinaRya):

"nu bărbatul a fost luat din femeie, ci femeia din bărbat; şi nu bărbatul a fost făcut pentru femeie, ci femeia pentru bărbat."
Mi se pare mie sau e cam misogin citatul asta? Nu ca as fi eu feminista, dar nu toti ar trebui sa fim egali in fata lui Doamne-doamne?

| ArinaRya a răspuns (pentru Trolli):

Corinteni.

| Cocodrilo a răspuns:

Eu port de obicei casca de protectie (din cea pentru mineri, cu lampas) ca uneori mai cade ceva de sus (in jos).
Dar nu mai intreba daca sunt maritata - e secretul meu.

Cind o sa se inaugureze Catedrala Poporului, atunci ar fi bine sa-si acopere cu totii capul cu ceva pentru ca Bucurestii au seismicitate.

| Gogoshica94 a răspuns:

Nu conteaza starea civila conteaza daca mai esti domnisoara intri cu capul descoperit daca nu mai esti cu capul acoperit

| Iuliana94 explică (pentru Gogoshica94):

Eu am sunt cu prietenul meu de un an. nu mai sunt cum m-a facut mama. asadar trebuie sa port pe cap nu?

| Gogoshica94 a răspuns (pentru Iuliana94):

Da, cand intri in biserica sa iti acoperi capulhappy

| mihai9770 a răspuns:

Nu conteaza!

| Doldoresthera a răspuns:

Da oricand trebuie sa ai capul acoperit in biserica

| Cocodrilo a răspuns (pentru Doldoresthera):

Atentie, porunca de acopereala se refera la cap (pe cap, adica nu in cap - interiorul poate fi lasat gol dupa dorinta) nu la trup.
Pentru acoperit (capul) se permite orice obiect. Poate fi o cusma, un turban, o casca de pilot militar sau motociclist. Poate fi o palarie facuta din par uman sau animal (atentie, parul el insusi de cap nu se pune - daca vrei sa-l folosesti trebuie sa il dai jos si sa confectionezi o protectie de cap ca mai sus).

Deci e OK sa se intre si in pielea goala dar atentie la umbra si racoare.