| Narfundo a întrebat:

In ce crezi mai tare dintre extraterestrii si Dumnezeu?!

89 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Bineinteles ca in Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Ema editoarea, tu siai facut poza?

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Nu, o prietena scumpa, mi-a facut mai multe.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Ai fost la cules mere?

| MMihai a răspuns:

Ființe în afara Terrei există sigur, ăia sunt extratereștrii.

În ce măsură există cu adevărat un Dumnezeu este de comentat, bănuiesc că există.

| ramona30 a răspuns:

Probabilitatea ca Dumnezero sa existe este egala cu zero.
Probabilitatea ca extraterestrii sa existe inca nu a putut fi calculata.

| shadovv a răspuns:

Transpun in limbaj logic:

(E) x => x=A^A

Sau ceva de genul.

| Narfundo explică (pentru shadovv):

Ce vrei sa zici cu aia?! Dupa parerea mea, chiar nu are nici un sens.

| shadovv a răspuns (pentru Narfundo):

Raspunsul meu fiind x acesta se identifica, deci este egal cu, si aici am de ales intre doua variante. Dar aceste doua variante sun acelasi lucru. A=A.

| Inferno a răspuns (pentru shadovv):

"(E) x => x=A^A"
Cine e "x" cine este "(E)" si cine este "A"?

| shadovv a răspuns (pentru Inferno):

(E), de fapt trebuie un E intors, inseamna exista.
x este raspunsul meu iar A^A sunt variantele lui. A si A. Adica acelasi lucru. E ca si cum eu ti as spune tie: "Ce e mai tare, o masina sau un vehicul cu 4 roti care are un motor termic si(sau) electric?"

| Inferno a răspuns:

Acei extraterestrii inteligenti cu 70 de maini si tot atat de multe picioare asa cum sunt reprezentati in filme nu exista. Din punct de vedere biologic nu pot exista.
Daca te referi la fiinte microscopice (bacterii) ce s-au dezvoltat pe alte planete, atunci din punct de vedere matematic, biologic si chimic exista si sunt convins de existenta lor.
Daca ne gandim la acei extraterestrii cu ochi mari asa cum sunt descrisi ei de UFO-logi sau alti adepti ai teoriei conspiratiei parerile sunt impartine. Pot exista, dar pot si sa nu existe.
Ideea ca aceste fiinte calatoresc in OZN-uri si vin dintr-o galaxie foarte indepartata suna a subiect de film, dar nu exclud nici aceasta posibilitate.
Parerea mea este ca fenomenul OZN asa cum il cunoastem toti este unul natural, asemeni fulgerelor globulare. Desigur avem cazuri incare aceste forme se comporta aidoma unor masinarii pilotate de o creatura inteligenta, dar cred ca sunt doar mediatizari si speculatii exagerate.
Asa cum tot o exagerare este sa compari triunghiul Bermudelor cu fenomenul OZN doar pentru ca acolo s-ar fi vazut niste OSN-uri (Denumire folosita pentru obiectele subacvatice neidentificate)
Dumnezeu este iar un concept interesant, dar nu pot sa-l compar cu fenomenul OZN.

| Inferno a răspuns:

Daca matematic un lucru exista, atunci el exista si in realitate.
Din punct de vedere matematic extraterestrii exista, se poate demonstra.

| Inferno a răspuns:

"Din punct de vedere al probabilitatii matematice "extraterestrii" nu exista"
Cum, pai eu asta spun, din punct de vedere al probabilitatii matematice extraterestrii EXISTA.
De unde scoiti minciunile astea? Daca din punct de vedere al probabilitatii matematice extraterestrii exista, de ce spui exact pe dos? Asa, ne trezim sa batem campii?

| IMC90 a răspuns:

Probabilitatea sa existe extraterestrii e de cateva zeci de mii de ori mai mare (poate chiar milioane)

NOname
| NOname a răspuns:

Probabilitatea ca viața să existe și pe alte planete, ținând cont de faptul că sunt miliarde de galaxii, este astronomic de mare.
Șansele matematice sunt atât de mari, încât destramă (aproape) orice urmă de îndoială. Pentru mine e ca și un fapt dovedit.

| Narfundo explică (pentru NOname):

Buna seara NOname! Esti totusi mult prea increzatoare. Exista ceva acolo sus.Eu zic ca ne depaseste si nu vom afla prea curand adevarul.

| NOname a răspuns (pentru Narfundo):

Bună seara, Mental. Știința, logica și probabilitățile matematice nu-mi permit să fiu altfel, când este vorba despre acest subiect.

| Narfundo explică (pentru NOname):

Sunt curios.Esti o matematiciana buna?thinking Caci daca Dumnezeu a fost matematician, a fost unul tare bun.

NOname
| NOname a răspuns:

Și pe mine. Demult nu am văzut o concentrație atât de mare de aberații la o singură întrebare...

| Zenicide a răspuns:

Cautarea abia a inceput: http://kepler.nasa.gov/Mission/discoveries/

| Zenicide a răspuns:

Viata poate sa fie si pe Europa http://en.wikipedia.org/wiki/Europa_(moon) din pacate dronele si satelitii nu sunt alimentati de rugaciuni.

| Zenicide a răspuns:

"Cat de inteligent sa fii sa mai crezi ca exista o planeta identica cu pamantul in univers din orice punct de vedere? Numai o planeta identica cu pamantul poate mentine viata!"
Tu esti nebun? happy Viata e compusa din cele mai comune elemente din univers.

| Zenicide a răspuns:

Ce te face sa crezi ca nu stiu fizica, biologie si chimie?happy
In afara de asta viata de pe pamant nu trebuie sa fie un sablon pentru viata extraterestra. Chestia asta o spun oameni care stiu cu siguranta mai multa fizica, biologie si chimie ca tine laughing
Concepte personale si idei preconcepute? Lost me there.

| Zenicide a răspuns:

Nu e vorba doar de credinta, de ecuatia Drake ai auzit?
http://en.wikipedia.org/wiki/Drake_equation

| QuadruplePersonality a răspuns:

Extratereştrii.

| QuadruplePersonality a răspuns:

L-ai văzut tu vreodată pe Dumnezeu? L-a văzut cineva? Din câte ştiu eu sunt multe afirmaţii recente cum că extraterestrii au fost văzuţi. Iar Dumnezeu nu. Şi te rog nu-mi spune că l-au văzut pe fiului lui acum 2000 de ani. Pentru că nu ai cum să ştii sigur, doar pentru că sunt nişte cărţi scrise. Şi eu pot să scriu una, şi peste alţi 2000 de ani toată lumea să o ia în serios.

| QuadruplePersonality a răspuns:

Bine că te-a învăţat pe tine biblia şi eventual mama ta, bunica ta.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Eu ofer o posibilitate sa exista si alba ca zapada desi recunosc ca mai ma imbat cu ea in vise, mental eu ofer o posibilitate la orice dar sincer pentru extraterestrii sa spunem ca ofer o posibilitate sa existe de 80, 90 % de ce pentru ca e prea multe stele sa nu exista viata in univers asa ca calculam logic 240 de miliarde ori cine stie cate planete = pe o planeta tot trebuie sa existe viata de ce nu am dat de ea? ca sistemele solare sunt la mare departare unele fata de altele de ce? ca ceva in univers parca e opusul gravitatiei in loc sa le apropie le indeparteaza de ce? nu se stie, iar cu dumnezeu sunt convins ca noi oamenii l-am creat, cand ma uit in jurul meu, cand ma gandesc observ multe motive pentru care lau inventat oamenii

profil =blog

| RAY a răspuns:

Citeste totul nu doar ce isi convine tie

| RAY a răspuns:

De ce nu esti la posibilitati da imi ceri sa ofer posibilitate pentru zeul tau?

| RAY a răspuns:

Tu nu lasi o posibilitate sa existe viata in univers, dar vrei ateii sa lase o posibilitate pentru dumnezeu

| RAY a răspuns:

Tot ce nu isi convine nu este relevant stiu

| GabiDumitrescu a răspuns:

Prin definitie, dumnezo' insusi (sau cumva sa fie "insasi"?) e o entitate extraterestra, iar ingerii la fel, asa ca intrebarea e cel putin ridicola.

| Mădă0611 a răspuns:

Extraterestrii. Cat de... inteligent sa fii sa crezi ca doar noi existam in tot universul?

| Mădă0611 a răspuns:

Prietene, stiu ca neuronul tau se inchina icoanelor cand vorbesti cu ateii, BOOO, dar exista cca. 3x10²² stele in universul vizibil, stiu ca "ie grele" de procesat, dati (dezlegat, softul cred ca e crestin) silinta. E imposibil sa nu existe alte sisteme stelare (chiar s-a gasit cel putin unu pe aproape), si daca exista multe, ceea ce e sigur, e imposibil ca unele planete sa nu se afle la distanta potrivita fata de o stea, sau mai multe.

| Mădă0611 a răspuns:

laughing Prima afirmatie, care era un fel de ochi pentru ochi. Vezi ca argumentele logice ti-ar darama credinta si te agiti ca pestele pe uscat. Am zis "ti-ar" pentru ca e imposibil, credinta ta e oarba si surdo-muta.

| M25M a răspuns:

Imi vine greu sa cred ca din sutele de milioane de galaxii si ca din sutele de milioane de planete, doar din universul observabil, noi suntem singura forma de viata, deci mai plauzibila mi se pare existenta extraterestrilor.

| dragos9234 a răspuns:

Extraterestrii = aproape imposibil sa nu existe(nu neaparat mai avansati ca noi)
Dumneze= aproape imposibil sa existe.