| cornelmarius a întrebat:

In ce verset spune ca Dumnezeu a facut lumea din nimic?

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Asta e furt de la sumerieni credinta ca a aparut totul din nimic zeul si creatia lui

| anonimg a răspuns:

"La inceput, Dumnezeu a facut cerurile si pamantul." (Geneza.1:1)
"El intinde miazanoaptea asupra golului, si spanzura pamantul pe nimic." (Iov.26:7)
"Caci El zice si se face; porunceste, si ce porunceste ia fiinta." (Psalm.33:9)

| doctorandus a răspuns (pentru anonimg):

Numa' de facut lumea DIN NIMIC nu scrie nimic.

| anonimg a răspuns (pentru doctorandus):

Nu exista in Biblie o afirmatie express a ceea ce cauti tu. Dar stim tot din ea ca Dumnezeu a facut toate lucrurile din nimic. "Tot ce se vede n-a fost facut din lucruri care se vad." (Evrei.11:3)
Poate ca expresia la care te gandesti tu sa fi auzit-o dintr-o melodie, poezie.

Chiar mi-am adus aminte de o ilustratie.
Dupa ce a facut Dumnezeu pe om din tarana, vine savantul si spune ca poate si el sa faca la fel. Savantul deci se apleaca la pamant ca sa faca omul, dar Dumnezeu il opreste: "Fa-ti singur pamantul!"

| doctorandus a răspuns (pentru anonimg):

Doctrina creatio ex nihilo a aparut in secolul al II-lea, dupa ce scrierea Bibliei se incheiase. Deci autorii Bibliei nu au putut fi intrebati ce cred ei despre asta, probabil nici nu auzisera de asa ceva.

| iurii75 a răspuns:

Biblia spune că Dumnezeu a creat toată materia, dar nu spune că din nimic, ci leagă lucrul acersta cu energia, Isaia 40:26 „Ridicaţi-vă ochii şi priviţi! Cine a creat aceste lucruri? Este Cel ce face să iasă, după număr, armata lor. El le cheamă pe toate pe nume. Datorită marii lui energii dinamice şi puterii sale nemărginite, niciuna nu lipseşte.

| Moisie a răspuns:

La inceputul capitoluluii Geneza! Adica tot acolo unde recunoaste Dumnezeu ca NU stia ca Lumina este buna, deci recunoaste implicit ca El venea din Imparatia Intunericului si al beznei vesnice, al carui DEomn Zeu era!
Ce crezi, cine este Domnul Intunericului?
Nu cumva este Diavolul?
Pai daca Dumnezeul intunericului si al tenebrelor este Diavolul este si Tatal minciunii, atunci de ce sa-i crezi minciuna adreasata prostilor si incultilor si nu asculti de glasul RATIUNII al stiintei si al cunoasterii Rationale?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În mod cert într-unul din ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Genesa

| Katczinsky a răspuns:

Stiinta iti spune de asemenea ca unifersul s-a format din nimic.

| puscahoreangaion a răspuns:

Cauta la prima parte in geneza!

| mynayo a răspuns:

Primul verset din "Facerea".