| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a întrebat:

In legatura cu experiente gen moarte clinica.Pana si in zona mea este/era cineva care a patit asa ceva,si a vazut lucruri interesante.Dar Domnul a aranjat totul ca el sa fie salvat de la autopsie,aceasta amanandu-se cu o zi, altfel...ar fi murit in autopsie.Slava lui Dumnezeu!
O cunostinta a vazut Moartea langa ea.Dar, uitati ca Dumnezeu a scapat-o de ea si a lasat-o in viata.Slava lui Dumnezeu!
Profesoara de educatie antreprenoriala si-a vazut corpul stand pe pat iar ea era (se vedea) deasupra lui si nu putea face mai nimic,intrand cred ca in panica; nu a fost un vis,era ceva real, dar Dumnezeu a facut ca ea sa se intoarca in corpul ei.Binecuvantat fie El!
Asta,numai dintre cunostiintele mele, dar v-ati pus problema cati oameni din cei 7.000.000.000+ din prezent, plus cei ce au trait in trecut au avut astfel de experiente? Si nu numai.
Va mai las sa va ganditi putin la intrebarea "exista Dumnezeu?"Care e raspunsul vostru?
. Pace si numai bine.

17 răspunsuri:
| hate1t4ll a răspuns:

"In legatura cu experiente gen moarte clinica.Pana si in zona mea este/era cineva care a patit asa ceva, si a vazut lucruri interesante.Dar Domnul a aranjat totul ca el sa fie salvat de la autopsie, aceasta amanandu-se cu o zi, altfel...ar fi murit in autopsie."
Daca e sa ne gandim asa, cam cati oameni au murit intr-o situatie similara? Poti estima? Ma indoiesc.

| OOOLEOOO a răspuns:

Poti demonstra ca exista Dumnezeu, dar nu poti demonstra care.

Asa ca stop razboaielor dintre religi.

| RAY a răspuns:

Ce vorbesti pisica e in moarte clinica de cand i-am spus ca nu-i mai dau mancare de pisici si de caini din cand in cand se trezeste din coma si umbla prin camera cu gura deschisa si in picioare un fel de zombi

ca raspuns nu stiu daca o exista dumnezeu dar sunt lispit de credinta fata de el de aia sunt ateu negativ/slab
daca as fi ca pisica mea ti-as spune ca a mea traieste bine mersy fara iluzi desrte si traieste fb

| Mădă0611 a răspuns:

Toate trairile in moarte clinica sunt sugerate intr-un fel. Nici o persoana care n-a auzit astfel de povesti nu poate sa isi imagineze asa ceva, creierul nu detine astfel de informatii, "default". Acum, ca aproape toata lumea a auzit, "multumita" iubirii crestine, e partea a 2-a.
Pace si numai bine.

| M25M a răspuns:

Cand inima inceteaza sa mai bata, creierul inca mai functioneza chiar cateva zile bune, in acest timp el eliminand secretii care provoaca aceste experiente.
Toate cele bune!

| CryChristiAN a răspuns (pentru M25M):

Un om de stiinta expert intreba: de unde stim ca toate aceste experiente ale creierului nu le-a facut chiar Dumnezeu? Deci nu te baza numai pe cunostinte inferioare ca nu tine.

| TrentonChase a răspuns (pentru CryChristiAN):

Dar de unde sti ca le-a facut el?

| M25M a răspuns (pentru CryChristiAN):

Eu am ilustrat teoria pe care o cred valida si corecta, nu am eliminat posibilitatea interventiei lui Dumnezeu care da este o posibilitatea insa din prisma descoperirilor stiintifice cred ca are mai putine sanse sa fie probabila.

| Alphawolf a răspuns:

De unde atata naivitate? Orice intamplare pe care tu nu o poti intelege este opera lui Dumnezeu!? Ai cautat, ai incercat sa dai alta explicatie minunilor care le sustii? Nu cred. Tu crezi orice ti se spune, cu conditia sa iti satisfaca dorintele. Pentru tine totu-i o minune, la orice intamplare si la orice intrebare pentru tine raspunsul este Dumnezeu.
Pe cine crezi ca intereseaza cunostintele tale? Da-mi un motiv sa cred ca ele prezinta vreun merit aparte. Cunostintele tale(si multe alte persoane... inconstiente) au parte de minuni, de ajutor divin, dar sunt milioane de copii care mor de foame...iar alti de frig. Ei de ce nu au parte de ajutor dumnezeiesc? Daca chiar exista Dumnezeu, iar el face minuni, atunci acest Dumnezeu ori nu gandeste, ori este insensibil, ori este doar al unora, nu al intregii umanitati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-mi pun astfel de intrebari.stiu sigur ca exsista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce legatura are moartea clinica si comportamentul creierului in aceste conditii cu existenta lui D-zeu?

Răspuns utilizator avertizat
| IoanieCriminalul a răspuns:

Exista o expicatie logica pentru asta, dar n-are rost sa-ti explic ca nu vei intelege oricum.O zi buna!

| anonim_4396 a răspuns (pentru IoanieCriminalul):

Spune-mi mie ca eu inteleg!

| IAmAFreak a răspuns:

Waaa, si cineva din orasul meu (e, s-a intamplat acum mult timp) a fost in moarte clinica. Era sa fie inmormantat asa rolling on the floor dar caruta (sau cum se numeste) a intrat intro groapa/piatra si "mortul" s-a trezit.
Daca nu traiesti asa ceva, nu ai cum sa stii daca exista Dumnezeu sau nu (parerea mea). Poate e un fenomen de domeniul stiintei, iar din cauza unui soc organele pacientului intra intr-o stare asociata mortii, sau poate ca Dumnezeu vrea sa-i spuna ceva, si a trebuit sa-l..."adoarma" pentru mai mult timp.
Asta e parerea mea, deci raspunsul la intrebare este unul...nu foarte concret. Acum tu crezi ce vrei.

| soimus a răspuns:

Nu cred ca aceste perceptii dinaintea mortii au legatura cu "dumnezeul" crestinilor, pentru ca religia crestina nu are niciun Dumnezeu, fiind o religie care nu a pornit de la nicio intelegere cu vreun Dumnezeu, ci de la niste apostoli care stateau la o sedinta de consiliu (adica la conciliul apostolilor in anul 50 e.n.)
Sau credeti ca daca crestinii au furat scripturile religioase iudeilor, au putut sa-l fure si pe Dumnezeul iudeilor din ceruri?