| anonim_4396 a întrebat:

In mod normal, calugarii si preotii ar trebui sa devina asexuali dupa un timp?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu, asexualitatea este ceva genetic, nu se dobandeste in timpul vieti, ei se adapteaza si numai pofta sexuale asa ca un o persoana normala care face sex des

| milan9 a răspuns:

Are dreptate aici @Entheos: "Teoretic energia aceea se poate transmuta". Obisnuinta este a doua natura. Fiecare persoana a putut probabil constata faptul ca impulsurile spre sexualitate cresc atunci cand lipseste sentimentul comuniunii cu ceilalti. Un monah, gasindu-si un refugiu special in comuniunea spirituala cu obstea manastirii (fiii si fiicele duhovnicesti- asa cum un tata se simte permanent inconjurat de o multitudine de fii si fiice in jurul sau) cu Dumnezeu prin continua stare de rugaciune, cu lumea intreaga pentru care se roaga, ajunge sa nu mai simta presiunea imboldurilor spre senzualitate (mai ales ca lipsesc stimulii imaginilor indecente).

Toate acele energii ajung sa fie sublimate, sa fie tranformate in ceva de natura spirituala...

| minrest a răspuns:

Preotii sunt casatoriti, nu au de ce sa devina asexuali.

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu! Calugarii si (nu preotii- eu sunt ortodox, nu catolic), nu trebuie sa ajunga asexuati! Sexualitatea este IZVORUL VIETII! Doar trebuie sa invinga mizeriile morale atribuite sexualitatii. Este evident ca, incepand de aici, in loc de 'sexualitate' apare IPOCRIZIA, etc.Nu ma face sa ma dezlantui, mai gandeste si cu your mind!

| TrăieşteClipa a răspuns:

Teoretic energia aceea se poate transmuta.
Practic este mai complicat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dintr-un punct de vedere pur freudian s-ar spune ca efectele ar fi chiar reversul asexualitati, insa mergem pe ideea ca omul isi controleaza instictele nu instectele contrealeaza omul, chiar si asa nu devin "asexuali", adica din punct de vedere biologic/hormonal (ca dorintele sexuale sunt stimulate de hormoni, testeron in cazul barbatiilor respectiv esterogen in cazul femeiilor).

| Iosif666 a răspuns:

Da preotii si calugarii Romano Catolici.
Acestia nu au voie sa aiba relatii sexuale.