| anonim_4396 a întrebat:

Sa presupunem ca se va dovedi ca Dumnezeu nu exista, ce se va intampla cu preotii, calugarii, bisericile etc.?
Si mai ales daca in timp ar inceta razboaiele religioase?

Răspuns Câştigător
| DonaldTrump a răspuns:

Inutil sa se dovedeasca, oamenii care vor ignora dovezile vor continua sa existe. Azi inca sunt oameni care inca cred ca pamantul e plat, asa ca asemanare. Mai ales aia cu 3 neuroni in cap care stiu numai sa se sacrifice pentru Allah si virginel, alora ce sa le mai ceri.

| Anghel5747 a răspuns (pentru DonaldTrump):

Cine zice ca pamantul e plat, nu e credincios ci CREDUL. Fiindca daca s-a luat dupa spusele oamenilor, e problema lor ca traiesc in minciuna. Insa daca a citit intr-adevar scriptura, nu ar fi trebuit sa treaca peste pasajul din Proverbe 8:31:
" jucând pe ROTOCOLUL PAMANTULUI Său"
Iar in IOV sunt multe legate de stiinta, pe care oamenii de stiinta le-au descoperit dupa secole. Greutatea vantului (Iov 28:25) Franghiile Orionului (Iov 38:31) Dinozaurii (Iov 40):
"17 Îşi îndoaie coada tare ca un cedru şi vinele coapselor lui sunt întreţesute.
18 Oasele lui sunt ca nişte ţevi de aramă, mădularele lui sunt ca nişte drugi de fier.
19 El este cea mai mare dintre lucrările lui Dumnezeu. Cel ce l-a făcut l-a înzestrat cu o suliţă."
Mai multe te las sa descoperi si tu happy

| anonim_4396 explică (pentru Anghel5747):

Mai usor cu pasajele biblice deoarece sunt scrise atat de prost incat poti sa le interpretezi cum vrei. Tu acum zici ca pamantul nu e plat deoarece stii forma (presupun). Cei de atunci nu prea stiau motiv pentru care o interpretau altcumva.

"ROTOCOLUL PAMANTULUI"... ce forma are o farfurie? Rotunda si relativ plata nu? "Rotund" NU e forma pamantului.

ROTOCÓL, -OÁLĂ, rotocoli, -oale, s. n., adj. (Pop.) 1. S. n. Imagine, contur, figură sau corp în formă de disc, de cerc sau de inel.

In pasajul dat de tine, satana se putea plimba pe un pamant plat si in acelasi timp, afirmatia cu "rotocolul pamantului" sa fie corecta.

Daca e sa interpretezi biblia, ea zice ca pamantul e plat, rotund, sta pe niste piloni, are forma unui cort si soarele se roteste in jurul lui.

Cat despre "dinozaurii" din biblie, eu iti sugerez sa mai citesti de cateva ori. Biblia NU mentioneaza dinozaurii.

"Albert Einstein a spus ca toate legile fizicii duc la existenta lui Dumnezeu"... ia arata-ne si noua citatul.

"Din nimic, nu poate iesi o explozie sau o maimuta sau te miri ce"... fail. La faza asta mai bine taceai. In plus de asta, VOI crestinii sunteti cei care afirmati ca totul a aparut din nimic.

7 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nu se poate dovedi nici una, nici alta. La fel cum martorii tot maninca rahat cind aduci in discutie refuzul transfuziei sanguine, la fel si religiosii vor gasi tertipuri pentru a nu accepta adevarul.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Oamenii cu 2 neuroni vor crede oricum povestea biblica sau pe cea evolutionista a lui Mos Darwin.
Asa-zisii oameni de stiinta inca nu-si pot explica natura fortei de gravitatie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa presupunem ca exista, asta ma multumeste si ma satisface spiritual indiferent de ce vei presupune tu si cei ca tine.imi place sa cred, in principiile lui Doamne-Doamne, vreau si pot sa cred deci sanatate si virtute.

| Anghel5747 a răspuns:

Preotii si bisericile oricum ar putea disparea ca nu e nevoie de ele sa-l descoperi pe Dumnezeu. Cine il cauta din inima, il gaseste. Din partea mea, pot disparea tot ce ai enumerat tu. Cat despre dovada ca nu exista Dumnezeu... si cel mai mare om al stiintei, Albert Einstein a spus ca toate legile fizicii duc la existenta lui Dumnezeu si ca se mira cum de mai sunt oameni care nu cred in Dumnezeu. Fiindca orice lege a fizicii, ca sa dea un rezultat trebuie sa existe ceva. Din nimic, nu poate iesi o explozie sau o maimuta sau te miri ce... 0 = 0 CLAR.

| Anghel5747 a răspuns:

PS: De ce am zis ca se pot desfiinta toate cele enumerate de tine... fiindca religia e afacere. Dovezi pentru asta gasesti! Citeste Scripturile, asa cum le gasim traduse, mai cauti si in originale si compari cu religiile care zic ca sunt bazate pe Biblie. Atunci vezi ca sunt pe langa subiect. Pentru religii... Scriptura e ca un bufet suedez de unde fiecare isi ia doar ce-i place.