| RomaniIteDomum a întrebat:

In povestea lui Iov, Dumnezeu permite ca toți copiii lui să moară, ca mai apoi să-i de-a alții (7 fii și 3 fiice). Totuși se pare că Dumnezeu are un handicap în a înțelege existența umană în profunzime.
Sunt sigur că lui Iov îi era dor de fiica aia aia urâțică care pe care o ținea și îi râdea in brațe.
A primit alții în schimb, dar unicitatea fiecărui copil de care se atașase in profunzime a murit odată cu ei, iar cu ei a murit și fericirea lui Iov. In final Dumnezeu că să-și satisfacă egoul infinit a sacrificat sănătatea mintală a unui om pe care El îl considera desăvârșit.

Dacă Dumnezeu s-a întrupat în Isus ca să înțeleagă și el ce înseamnă existența în percepția umană, îi scuză asta acest comportament monstruos? Până la urmă nici legea umană nu scuza crimele pe motiv de ignoranță.

8 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Dumnezeu are un handicap in a intelege natura umana?
Nu era vorba de o fiica pe care o tinea un brațe ci de tineri care o tineau tot in petreceri pentru care tatal lor tot aducea jertfe, probabil pentru ca el considera ca ar fi trebuit sa se simra vinovati pentru xe se intampla acolo. Nu se spune ca ar fi adus si pentru el personal.
Să se scuze față de cine? Noi nu avem xum să vedem tabloul de ansamblu ca să fim îndreptățiți să ii judecăm acțiunile

| mODIN a răspuns:

N-am o problema cu intrebarea pe care ai vrut sa o pui cat am cu limbajul pe care l-ai folosit. E clar ca esti ateu, deci probabil sustii ca tu te bazezi doar pe logica si ratiune, totusi in loc de argumente vii cu injurii la adresa celor sfinte ca dupa sa ii acuzi pe credinciosi ca nu pot gandi ca Socrate si lasa emotiile sa ii cuprinda. Modul asta de a vorbi nu e in folosul nimanui:
1. In primul rand nimeni nu va vrea sa-ti raspunda la intrebare pentru ca stiu ca vor fi luati la misto
2. Daca vrei sa ii ajuti pe altii sa gandeasca mai rational, nu e util sa intruchipezi fix stereotipul pe care il au ei in cap legat de atei
3. Atat religiile cat si ateismul au niste credinte pur si simplu idioate, care continua sa existe din cauza lipsei de comunicare intre ele, tocmai pentru ca oamenii refuza sa fie civilizati.

| RomaniIteDomum explică (pentru mODIN):

Nu sunt ateu, iar logica și rațiunea joaca un rol central în viața mea, dar și partea emoțională este foarte importantă. Nu degeaba omul este in primul rand o ființă emoțională, iar mai apoi una rațională (dacă este). Daca de exemplu dacă ai o problema la sistemul limbic din creier care se ocupă de emoții, iei decizii mult mai proaste și mult mai greu.
Limbajul mi se pare decent, totuși este un filtru anti pietate și sfințenie, fiindcă cunosc deja răspunsurile de genul acesta.

Cât despre restul e doar un ad hominem, poate bazat pe câteva discuții toxice. Eu nu ridiculizez persoana, cel puțin nu pe internet unde controlul de sine este mult mai bun.

| mODIN a răspuns (pentru RomaniIteDomum):

Sa vorbesti despre Dumnezeu ca avant un ego sau un handicap mi se pare indecent. Daca tu considera ca asta e un filtru contra acelor interpretari pe care deja le cunosti, fie, dar nu-mi imaginez cum iti va aduce raspunsuri diferite de "Da, fratemiu, ej neboon? Ticalosi crestinii astia, n-ai cu cine". Poate chiar aia cauti, cine stie, dar dat fiind ca in rest scrii foarte ok, ma indoiesc

| minrest a răspuns (pentru mODIN):

Intelegerea lui Dumnezeu se face prin analogii, care nu sunt altceva decat modelele folosite in stiinta, Dumnezeu e infatisat adesea ca un rege, care se sfatuieste cu curtea lui, ca un sot gelos, vezi modelele astea la tot pasul in Biblie, iar ce face RomaniteDomum este exact asta, spune cum pare (atentie, foloseste termenul asta) Dumnezeu sa gandeasca daca ii atribuim o gandire si afecte umane, singurele pe care le cunoastem. Lasa ca Dumnezeu nu e domnisoara de pension sa se ofenseze usor. Raspunde in speta, daca poti.

| minrest a răspuns:

Pune-te in locul autorului cartii Iov. In locul vitelor pierdute, i-a dat de sapte ori, parca, mai multe. De fapt, daca ma gandesc bine, nu e o adevarata reparatie; Iov era inainte de incercare cel mai bogat om din tara, el nu avea avea nevoie de mai multe turme, care acum ocupau toate pasunile disponibile si creau o dereglare fatala sistemului social bazat pe bogatia in vite. Ce era sa ii faca in legatura cu copiii, sa ii dea de sapte ori mai multi? Obscen! Nu avea alta solutie decat sa ii dea alti copii in loc.

| EestiSodalane a răspuns:

Dumnezeu nu are niciun handicap și înțelege perfect suferința umană. Iar unicitatea fiecărui copil n-a murit deloc. Asta e și toată ideea pe care tu ai ratat-o. Că Dumnezeu se îngrijește de fiecare persoană umană fie ea moartă sau vie. Dacă Iov era așa de desăvârșit precum este caracterizat ar fi înțeles că acei copii care au murit nu sunt uitați și că împreună cu orice drept au speranța învierii. Tu asta n-ai luat în calcul, credința în înviere și în grija lui Dumnezeu pe care Iov a avut-o.

A iubi un om nu e același lucru cu a fi atașat în mod pătimaș de el. Orice persoană iubită va muri. Dacă nu ești în stare să accepți acest adevăr e ceva greșit cu tine, indiferent de cât de mult îl iubești. Iar dacă ai credință știi că orice om e chemat la înviere. Iov a avut credința pe care tu ai uitat complet s-o iei în calcul.

| Pocait01 a răspuns:

Dar de ce te-ai oprit la Iov? Ai internet, vezi câte morți se întâmplă datorită accidentelor umane și catastrofelor naturale, să nu mai vorbim de boli...

Și nu am văzut repulsia în 'expunerea' ta față de diavolul care a făcut posibilă toată acea durere, de ce?