| Alex a întrebat:

In religie crestina ortodoxa, care e rolul barbatului si a femeii in familie?

21 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Barbatul= bo$$u
Femeia= aia pagana care merita omorata cu pietre.

| Raniia a răspuns:

Cea mai corecta conceptie cu privire la casatorie este,,casatoria pamint sfant'' Mesajul,, pamint sfint'' face o distinctie clara intre pamantul casei si cel de afara.Cel mai sfint pamint de pe Terra nu este pamintul unei biserici, ci pamintul casatoriei.Acesta este motivul pentru care seara trebuie sa ne descaltam de tot ce ar putea intina pamintul casei.Intr-o familie in care nici el, nici ea nu doreste sa fie vioara intai este o placere sa traiesti.Cind cei doi invata sa stea pe locul doi, se vor intrece in a se sluji unul pe altul.Cind Dumnezeu este in viata celor doi,trupul,frumusetea, gingasia vor fi pastrate doar pentru celalalt, niciodata pentru altcineva.

| Angel0 a răspuns:

Sa-i invete gramatica pe aia mici, ca sa nu devina atei. rolling on the floor
Esti ateu?

| sinx a răspuns (pentru Angel0):

Daca e ateu, automat nu stie gramatica? De cand e asa? Ai cumva un iq cel putin egal cu al lui Einstein de iti permiti sa ii jignesti pe altii?

SI DA, sunt ateu.

| sandra2012 a răspuns:

Barbatul si femeia trebuie sa fie impreuna si la bine si la rau. Femeia trebuie sa asculte de barbat, dar in ziua de azi...ce sa mai zic eu probabil stii si tu deja cum stau lucrurile cu democratia. O femeie ar trebui sa aiba grija de casa, de barbatul ei de copii etc, iar barbatul la fel sa aiba grija de nevasta copii si sa aduca bani in casa.

| shadovv a răspuns:

Ca si in general numai ca sotia trebuie sa fie supusa barbatului, dar in acelasi timp si egala.

| harciog a răspuns:

De mameluci.

| a1doru a răspuns:

Rolul barbatului este de a aduce bani in casa, iar cel al femeii, de ''a-i toca''rolling on the floor

| catalin188 a răspuns:

In biblie in general femeia e satirizata pusa la zid. cu un singur rol sa ii asculte pe barbat orice ar fi
sa o lom stintific femeia este ce mai avansata finta de pe pamant care contine cromozoni cu numele xx si barbati xy
ele sunt perfecte dar noua ne lipseste ceva big grin

| AllyAlle a răspuns (pentru catalin188):

Buna astawinking laughing

| Esperança a răspuns (pentru catalin188):

Se vede ca vorbesti din auzite. In Biblie zice ca nevestele sa fie supuse barbatilor, in Domnul, iar barbatul sa isi iubeasca nevasta cum a iubit Hristos Biserica dandu'se pe Sine ca jertfa pentru ea. Acum gandeste cum ar trebui femeie sa asculte de barbat si cum ar trebui barbatul sa o iubeasca?

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Esperança):

Nu cred că isus făcea cu biserica ce facem noi cu nevestele...

| trolololo a răspuns (pentru Esperança):

Si tot în Biblie zice ca femeia e este egala bărbatului. Nu în forma cum am scris-o, însă la asta se referea. Cum iți explici?

| Esperança a răspuns (pentru Woodenpints91):

Daca pentru tine a iubi o persoana inseamna doar a te culca cu ea, e problema ta! Iubirea nu inseamna numai atractie fizica! Iubire inseamna sa fi alaturi de nevasta ta si la bine si la greu. Si cand are 2 picioare si cand ramane paralizata!

| Esperança a răspuns (pentru trolololo):

Tocmai ce spuneam, dar se pare ca nu ai inteles. Femeia nu trebuie sa fie supusa barbatului in sensul ca barbatul ii da ordine si ea le executa!

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Esperança):

Pentru mine iubirea înseamnă cu totul alt lucru. Nu are legătură nici măcar cu nevasta...

| SadBoyForever a răspuns:

Pai, fata trebuie sa fac copiii, iar barbatul trebuie sa o ajute sa ii facwinking.

| SadBoyForever a răspuns:

Sa ii faca pardon laughing. Deci, femeia trebuie sa fac copiii, iar barbatul sa o ajute sa ii facawinking. Sper ca te-am lamurit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In religia crestina ortodoxa, barbatul este puterea iar femeia mangaierea.si cand spunem puterea nu ne gandim la bataie,par, betie, ci la autoritatea capului de familie manifestata din dragoste pentru familie.pentru femeile vaduve si copii orfani sunt indicatii precise; sa nu oropsiti femeia vaduva si copilul orfan, caci sunt aparati de Dumnezeu.si mi se pare normal,avand in vedere ca ei nu alt aparator pe pamant.din care cauza cad mereu, victime ale abuzurilor, sexuale.ale hraparetilor de averi,case, bani, si sex.de fapt au aceeasi soarta majoritatea care incalca juramintele facute la casatorie si o iau pe aratura.mai devreme sau mai tarziu, tot ajung in rapa.

| AllyAlle a răspuns:

Tot ce iti pot spune e ca poti afla de pe mai multe sit-uri religioase. Mai intreaba-ti si prietenii.winking