| ina200224 a întrebat:

Sunt de religie crestina-ortodoxa si ascult muzica crestina (care este cantata de pocaiti) este pacat? Daca da, de ce? As vrea sa imi explicati mai multe despre aceasta religie. Funda la cel mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| Lucică1998 a răspuns:

In primul rand nu exista religia "pocaiti" acesta este un nume dat de ortodocsi tuturor celorlalte religii neistorice. Sunt mai multe religii care se incadreaza in categoria "pocaiti", de exemplu: Penticostala, Baptista, Crestina dupa Evanghelie, Adventista etc. Intre acestea sunt cateva diferente dpdv teologic dar probabil te intereseaza care sunt caracteristicile diferite fata de ortodoxism. Acum nu trebuie sa macrezi pe cuvant poti sa cauti si tu, dar pocaitii au incercat sa revina la modul in care traiau crestinii din primele 2, 3 secole dupa Hristos (care sigur aveau religia aia buna ca doar o primisera in mod direct de la Hristos), de aceea au aparut cateva diferente majore intre "pocaiti" si ortodocsi, cum ar fi:
- pocaitii se gideaza numai dupa Biblie, nu si dupa traditie sau alte din astea
- se pune accentul pe o relatie personala si directa intre om si Dumnezeu, fara implicarea unui preot la mijloc
- nu exista cultul sfintilor (desi sunt respectati pentru exemplul de urmat, cel putin pe majoritatea ca unul ca Stefan cel mare nu prea are ce cauta intre sfinti)
- nu exista inchinarea la icoane (Dumnezeu interzice inchinarea in fata unui lucru facut de om, citeste in Biblie daca nu ma crezi, in Exod capitolul 20)
- botezul nu se face in copilarie, ci la maturitate (botezul la copii a inceput numai undeva in secolul 4 dupa Hristos)
- exista diferente majore spre totale in ce priveste desfasurarea slujbei in biserica(sunt prea multe sa le enumar si sincer nu stiu prea exact ce se intampla in cadrul unei slujbe ortodoxe)
- exista diferente de organizare, de exemplu in Romania(asta in cazul penticostalilor ca stiu mai bine cum sta treaba), fiecare biserica este condusa de un pastor(bisericile mai mari au si cate doi pastori) si un comitet de conducere ales de biserica, exista mai multe asa zise "Comunitati regionale" formate din vreo 5 judete, conduse de un presedinte, un vice-presedinte si un secretar, alesi dintre pastorii bisericilor din comunitate, iar la nivel national exista un presedinte si un vice-presedinte care conduc intreg cultul(care de asemena sunt alesi dintre pastorii din tara)
- de asemenea mai sunt si acele diferente cu privire la ce este considerat pacat de pocaiti si nu este considerat pacat de ortodocsi, de exemplu: alcoolul, fumatul, dansul etc.
Cam astea sunt principalele diferente dintre pocaiti si ortodocsi.
P.S. Nu poate fi considerat pacat sa asculti muzica crestina, atata timp cat nu este considerat pacat sa asculti muzica ale carei versuri au legatura numai cu bani, femei, dusmani si celebrele "afaceri ilegale"(ma refer aici din punct de vedere al unui ortodox, ca pentru noi pocaitii melodiile alea se incadreaaza la categoria pacate).

8 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Este bine sa fii selectiva când e vorba despre fapt de a asculta orice fel de muzica, pentru ca ne schimba în timp modul de a vorbi, gândi și acționa. Dar ceea ce asculți este o chestiune personala, pentru ca gusturile difera.

| Doub a răspuns:

Pocăit= persoană care şi-a recunoscut păcatele înaintea lui Dumnezeu şi a fost iertată prin sângele lui ISus

ce frumos am explicat day dreaming

| TrăieşteClipa a răspuns:

Din punctul meu de vedere muzica respectiva este un strigat disperat dupa ajutor.
Au nevoie de psihologi si de psihiatri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te lua dupa prostii care habar nu au ce inseamna pocait. pocait inseamna, nascut din nou, adica omul vechi pacatos a murit pentru pacat, si a inviat pentru viata vesnica.Deci a murit in adfam si a inviat in Iisus Hristos.in orice religie te poti pocai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti seios?
Pocainta nu este o religie aparte, este o dogma care este raspandita in toate religiile crestine.

| sanboss a răspuns:

Cred ca raspunsul dl lucica1998 explica tot, dar totusi o sa iti spun cu alte cuvinte.
Pocainta nu ii o religie, ci o stare care o ai fata de Dumnezeu.
Pocainta, este lepadarea pacatului si intoarcerea catre Hristos.
Religia, in schimb este o copie palida a/ adevarului.
Un om religios este atunci cand are o relatie vie cu Dumnezeu.

Acu cu privire la muzica, ceea ce asculti tu e Antihrist? adica contra lui Dumnezeu?

NU

De ce ar fi pacat? daca il lauzi pe Dumnzeu.

ca de exemplu, cantarea HRISTOS A INVIAT DIN MORTI. este cantata in diferite culte crestine...

| AZŞeEduardAZŞBorta a răspuns:

Asculta muzica muzica buna ca https://www.youtube.com/playlist?list=PL58947238FA7C82EC muzica ADVENTISTA -muzica cea mai frumoasa

| ina200224 explică:

Va multumesc tuturor!