| XatomisX a întrebat:

Cum este posibil ca in anul 2009 sa se ajunga la 18.300 de biserici? pana acum cred ca deja au ajuns la 20.000 si sunt doar 4.700 de scoli si 425 spitale straight face religia asta ne-a invadat de tot o sa ramanem cu ea credinciosi dar prosti si sa va vad atunci pe cine mai divinizati...

24 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Se vor construi în continuare biserici în principal pe lângă cimitire și pușcării!
Cine are nevoie de școli?

| Angel0 a răspuns:

Daca nu sunt copii, de ce sa se construiasca scoli?
Biserica a reformat sistemul de sanatate si a inchis spitale?
Adevaratele motive sunt altele dar nu le vedeti.

| CristiB93 a răspuns:

Pot sa fie 100 000 de scoli si spitale, nu ai vazut ca in scoli nu-s e mai invata si elevii chiulesc si nu mai stau la ore iar in spitale nu mai sunt medici pentru-ca toti pleaca dincolo, de ce te sperii as a de biserici, nu sunt ele devina, ci statul, ele nu sunt construite de stat ci din donatii, nu mai ura atata biserica, mai bine mergi pe acolo, nu o sa iti para rau.

| Andrei7520152 a răspuns (pentru CristiB93):

"nu sunt ele devina, ci statul, ele nu sunt construite de stat ci din donatii"
Statul finanteaza scolile si spitalele asa cum statul finanteaza, in parte cel putin, si bisericile.
http://www.george-damian.ro/......-1689.html

Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns:

Ca cancerul. Limba romana ii aiurea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand statul roman nu a facut nici o Biserica ele sunt facute de comunitati si in al doilea rand pot fi si 50.000 de scoli crezi ca schimba asta cu ceva, nu vezi ca nici in astea 4.700 cate ai zis tu asista la ore regulat cel putin 20 % din elevi, mai bine taci din gura si nu te mai lua de Biserici aiurea, ar trebui sa numeri barurile si sa vezi cate sunt... daca tu nu crezi in Dumnezeu, lasa-i pe altji in pace. Si apropo apuca-te tu sa faci scoli si spitale daca esti asa destept.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Apropo... mai intrati si voi din cand in cand intr-o Biserica v-ar prinde bine si o sa vedeti si voi ca nu merg numai babe si mosi...

| HueyFreeman a răspuns (pentru anonim_4396):

Vad ca te-ai acomodat cu ad hominemul. In momentul in care biserica nu se mai linge cu statul, o sa fiu fericit. In momentul in care Preaextaziatul Daniel scoate banul din buzunar sa faca o biserica, voi fi fericit. In momentul in care biserica ta draga mai doneaza din averea aia de 3 miliarde de euro, voi fi fericit. Ce-i drept, da bine sa vezi o biserica la doua strazi, pe langa peco-uri si banci. Sistemul de educatie este infect, iar marea majoritate a romanilor sunt niste indoctrinati prosti. Nu avem bani de educatie, dar bisericile curg garla. Spitalele se inchid si doctorii pleaca din tara, nu-i nimic, te vindeca popa cu scanduri de brad. Ai iesit din casa in ultimii ani sa vezi ce se mai intampla prin tara?

| Parintele a răspuns (pentru anonim_4396):

Bisericile nu sunt facute de comunitati. Mai taci! Sunt facute majoritatea din bani de la buget care intra in buzunarul BOR. Nu ai auzit de mafia BOR?!

| XatomisX explică (pentru Parintele):

Deci am drepate parinte laughing? ca sunt prea multe biserici si scoli si spitale prea putine?

| Parintele a răspuns (pentru XatomisX):

Acest fapt este binecunoscut si vechi.

| 3xfemeie a răspuns (pentru HueyFreeman):

Tu ai iesit din casa? Ori era soare si ti-ai uitat ochelarii acasa. E bine ca cineva ti-a dat o "acadea" sa-ti distraga atentia. Altfel ai incerca macar sa vezi mai mult in jur. Ideile astea is ale tale sau te-or invatat parintii?

| dracu14 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce nu le face b.o.r? are o avere estimata la 3 miliarde de euro, ce-i trist e ca ei fura de la voi credinciosii si voi nu realizati...

| HueyFreeman a răspuns (pentru 3xfemeie):

Asa este, am uitat ca pentru voi daca se da unul mai inteligent inseamna ca asa a fost invatat sau se da mare. Daca unii sunt orbi nu suntem toti. Aceasta "acadea" se cheama realitatea.

| tasmania a răspuns (pentru HueyFreeman):

Si crestinii nu platesc taxe catre stat, care devin astfel bani publici?
De ce sunt crestinii de vina ca nu sunt bani de educatie, nu sunt doctori s.a.m.d?
Scolile se inchid pentru ca romanii nu mai nasc prunci la fel ca altdata.

| HueyFreeman a răspuns (pentru tasmania):

Asa si? Nu este normal ca statul sa finanteze biserici.

| tasmania a răspuns (pentru HueyFreeman):

De ce nu? Daca se fac si din contributiile contribuabililor crestini? Macar atata lucru sa faca si statul.

| HueyFreeman a răspuns (pentru tasmania):

Pentru ca Romania este declarat ca si stat laic, adica statul si biserica sunt separate. Nu as avea nici o problema daca vine nenea Daniel la poarta la ortodocsi sa le bage mana in buzunar, dar sa nu ii fure pe fata pe non-ortodocsi.

| tasmania a răspuns (pentru HueyFreeman):

N-ai inteles ce am vrut eu sa spun. Nu esti multumit ca guvernantii fac macar atat? Ca-n rest, nu se preocupa decat de ei si de ai lor. Decat sa fure si banii astia, nu e mai bine ca-i dau pentru constructia de biserici? Asta voiam sa spun.

| HueyFreeman a răspuns (pentru tasmania):

Nu, nu sunt multumit. In buzunarul lui Base, ori in al PeaExcitatului Daniel, cam tot aia este.

| casablanca40 a răspuns:

Populatia Romaniei este in scadare dar se construiesc din ce in ce mai multe biserici.

| dorelmarc a răspuns:

Bisericile.sunt.si.pt.copii.si.pentru.varstnici.si.sunt.multe.ca.fiecare.sa.aleaga.unde-i.place.

| Andreea304 a răspuns:

Pai au vazut ca merg la biserica mosii si babele care se roaga pentru sanatate si copii si nepoti...si alte aiureli.Adica ei in loc sa investeasca in ceva folositor, investesc in biserici si ce aduc bisericile bani?!