| mitzurathebest a întrebat:

In ultima vreme mi-a zburat gandul fara sa vreau la faptul ca nu mai merg des la biserica, fara sa vreau mi se duce privirea la cate o icoana de prin casa.Iar in seara asta am avut un vis ff ciudat se facea ca eram in curtea casei mele si doi barbati vroiau sa ma ajute sa inteleg mai bine pacatele care; eam facut si de ce sa ma duc la biserica si au aruncat in parul meu niste apa si am cazut brusc pe joc cand m-am sculat de jos parca un lung sir de intamplari mi-au aparut in vis si am inceput sa alerg fericita dupa m-am trezit brusc. Nu stiu de ce dar in ultima vreme am un sentiment de vina fata de ceva. Si cum vam mai spus mereu imi zboara mintea la faptul ca nu ma mai duc la biserica sau privirea se duce la vreo icoana fara sa vreau sa ma uit si am tot felul de vise cum ar fi acesta si nu prea stiu ce se intampla... aveti vreo idee?

Răspuns Câştigător
| Dizzyz a răspuns:

Cand pacatuiesti, Dumnezeu vrea sa te faca sa te intorci la el.
Nu e pura intamplare ca s-a intamplat asta, e opera duhului sfant.El te calauzeste spre calea lui Dumnezeu.
Crede-ma ca si eu am avut aceste sentimente de vinovatie.Ca sa scapi de ele trebuie sa ii marturisesti lui Dumnezeu pacatele tale sa crezi in el si sa-i ceri duhul sau sfant.
Aceste lucruri duc la mantuire si daca te vei ruga lui Dumnezeu, vei citii din bibli vei merge la biserica in fiecare duminia si sarbatoare sau daca nu poti cand poti.
Daca vei face asta vei duce o viata foarte frumoasa pe acest pamant dar si pe viitorul pamant.
Insa va trebui sa treci peste un lucru caruia multi nu-l trec:ispita
Diavolul te va ispiti sa te intorci in pacat si-ti poate trece multe ganduri cum ca:
''Nu e asa de pacat sa faci (pacatul respectiv), asa ca-l m-ai pot face.
Insa te poti impotrii. Daca ii ceri lui Dumnezeu sa te intareasca si sa faci fata ispita si daca ramai la Dumnezeu Diavolul va pleca de la tine!
O zi buna!

| mitzurathebest explică (pentru Dizzyz):

Pai sa stii ca o data mi s-a intamplat vreo 2 zile sa imi fac rugaciunea zilnic si sa cer scuze prietenlor pentru ca uneori i-am suparat dar a treia zi am avut un fel de atractie incontrolabila sa fac un lucru pacatos si mi-e frica ca daca incec din nou iar mi se va intampla asa sad

| Jardelin a răspuns (pentru mitzurathebest):

Sint foarte putine vise care vin de la Dumnezeu! Nu baga inseama visele chiar daca unele din ele sint frumoase si par sa insemne ceva.

Recomandarea mea:
Fa ceea ce trebuie sa faci ca crestina!
Reincepe sa te duci regulat la biserica, roaga-te zilnic la Dumnezeu.
Incepe ziua cu Dumnezeu rugindu-te sau citind Sfinta Scriptura, pentru ca spune in Evanghelie "Cautati mai intii Imparatia lui Dumnezeu..." si du in general o viata crestina si ai sa vezi ca sufletul ti se va umple de bucurie, certitudine, speranta, dragoste, etc...

| Dizzyz a răspuns (pentru mitzurathebest):

Da,trebuie sa ai foarte multa vointa ca sa te impotrivesti acestei ispite.
Tu roaga-te in continuare cat de mult poti.
Asa diavolul nu te va m-ai ispitii si va pleca de la tine.
Dar cand te rogi, roaga-te cu credinta.Nu spune rugaciunea ca pe poezie si atat.
Cu credinta sa faci totul.
Incredete in Dumnezeu!
Numai bine!

5 răspunsuri:
| Raynn a răspuns:

Totul e in capul tau.

| Dizzyz a răspuns:

Scz pentru greselile de gramatica.Am scris repede!