| Crashhunter a întrebat:

Sincer,nu stiu ce sa mai cred.O vreme am crezut foarte, foarte tare in chestia asta.Si inca mai cred.Doar ca totul s-a schimbat, adica, am realizat ca nu ma pot juca cu asta dupa cum am eu chef.Am 14 ani si am avut multe,multe experiente cu paranormalul.(Desi nu e prea normal,numai ca nu stiu exact, familia mea e predispusa la asa ceva)Oricum, o sa va povestesc cea mai recenta intamplare.Intr-o noapte,maicamea era plecata la bunicamea care e pe moarte si are alzheimer si mai multe,in fine necesita supraveghere permanenta. Tatal meu era in dormitor obosit dupa o zi de pescuit iar eu ma uitam la un film,si stiu ca o sa sune ciudat,Sweeney Todd, ala cu Johnny Depp.Mi-a placut, in ciuda faptului ca e musical.Eu sunt obisnuit oarecum cu intamplarile de genul asta pentru ca am avut destule intamplari, dar expresia cu obisnuit nu poate fi folosita pentru ca mereu te sperie.Eu am vise.Adica eu am momente din somn in care visul normal se intrerupe si incepe un cosmar care se intampla si in realitate la ceva timp dupa vis(ex. cam 2 luni -3luni.)Si uite asa era vreo 1 si ceva ceasul,si ma plimbam pe canale, totul stins, doar televizorul aprins si eu in pat.Am ajuns la Boomeranglaughing)) si era Duck Dodgers, si eu ma consider un fan infocat al Looney Toons nu pentru actiunea din episoade ci pentru aroganta si stilul personajelor in sine, seamana cu lumea realahappy.Si uite asa zambeam ca un copil de 3 ani in fata lu' Duffy si brusc ma i-a somnu, da nu puteam sa ma culc ca am vazut ca urma dexter, un alt desen din copilarie.Si cum stateam eu asa,am auzit scaunul din bucatarie(am un scaun in bucatarie din lemn care daca este tarait de gresie scoate un zgomot aparte,iar bucataria si balconul la mine sunt unite iar balconul este in fata sufrageriei, adica holul, bucataria si balconul inconjoara sufrageria.Iar eu dorm in sufragerie.Revenim,am auzit scaunul cum se taraie de gresie si brusc am sarit din motaiala.Am crezut ca e un hot si cum fac mereu(si fara chestii de genu ba sunt curajos, ba sunt tare, doar ca nu pot dormi pana nu sunt sigur ca sunt in siguranta)am avut un impuls sa ma duc sa vad dar ceva ma tinea in pat.Nu era o frica normala, era un fior, imi veneau lacrimi in ochi si nu puteam sa ma misc normal.M-am culcat inapoi si am pus mana pe telecomanda.Am aprins Tv-ul, am mai stat juma' de ora si am pus pe Timer.M-am trezit iar, era ora 2 si ceva si am auzit iar scaunul care se misca, de data asta am ascultat.Se apropia sunetul de mine pana cand a ajuns langa geamul de la balcon care e deasupra patului meu, gen se uita la mine.Atunci eram paralizat de frica, nu am vrut sa il scol pe taicamiu din mandrie dar zbura inima din mine si ca sa pun si capac am auzit cum a scartait ca si cum cineva (sau ceva) s-a asezat pe el.Eram speriat dar nu idiot asa ca m-am sculat incet in fund si m-am uitat in spate nimic.M-am asezat in pat iar si am auzit cu ceva s-a ridicat de pe scaun si ma simteam privit.Era groaznic,stiind ca nu poate fi un hot pentru ca (nu am argumente aici),dar tatal meu e un om paranoic,asa ca "izoleaza" casa,gen siguranta la plasa de la geam, usa inchisa + piedica, etc.Eu pe de alta parte niciodata nu am fost paranoic,sunt tipul calm, ganditor, care observa mai mult detaliile decat lucrul in sine.Acum eram un handicapat speriat si transpirat, inghetat.Brusc,am adormit.Da stiu suna ciudat, dar asta s-a intamplat.Am cazut mort ca o paleta.M-am trezit pe la ora 12 urmatoarea zi incredibil de obosit. Tatal meu era si mai obosit.Cand l-am intrebat ce are a spus ca pe la 3 dimineata m-am ridicat in fund si am inceput sa gem si sa plang,cica ii spuneam ca :Vine!, VIne! ca gemeam si ca ii spuneam ca ma doare capul si ca nu mai pot, ca vreau sa mor.Nu imi aminteam nici macar un cuvant din cele de mai sus. Spunea ca cica ma sculam(aveam ochii deschisi)Si ma holbam la mana, dupa ma holbam la el si cadeam iar in somn.Nu stiu ce sa zic.Nu e asta cea mai ciudata experienta traita sau auzita de mine, dar a fost ciudat, foarte ciudat.Am incercat sa fac legatura cu niste vise mai recente,pentru ca toate cosmarurile mele se intampla,cum am mai spus,dar nu am reusit. Oricum,nu stiu daca are vreo importanta dar am primit si eu acel mesaj cu Teresa Fidaglo sau cum o cheama si am procedat exact la fel.M-am informat,am glumit si nu am patit nimic.(nu am trimis mesaju anyway).Iar cu Dumnezeu,relatia mea cu el e grea.Mie imi vine credinta inainte de Pasti,atunci tin tot postul si ma duc la biserica mereu, dar pe parcursul anului scade(chiar foarte mult) si chiar se transforma in ura, si nu pot opri asta desi am incercat.Deci fara raspunsuri de genu :lasa drogurile si du-te la nebuni, ma puteti ajuta? Va rog? Un sfat.
Multumesc

Răspuns Câştigător
| sunrises a răspuns:

Da, cred că vineri seara a fost filmul, nu mi-am propus să mă uit dar nu aveam somn...

E stiut faptul ca subconstientul prelucreaza in timpul somnului in special imagini sau gânduri pe care le-ai avut cu 5-10 min inainte de a adormi!

Nu ar strica, de exemplu, sa iti spui rugaciunile de seara si sa meditezi la lucruri mai profunde!

Rugaciunea in sine nu are doar rolul de a te apropia de Dumnezeu, ci şi de a-ti aduna gandurile, a-ti stabili prioritatile, a-ti evalua faptele si evenimentele din ziua respectiva, in vederea zilelor urmatoare...

7 răspunsuri:
| Urpaniel a răspuns:

Eu eram, nu puteam dormi şi am vrut să râd de tine.

| rocco09 a răspuns:

1 cred ca ar trebui s-o lasi mai usor cu filmele
2 cred ca "credinta" nu vine si pleaca asa ca un porumbel, nu cred ca daca ai mai taia din portia de tv si ai lua Biblia ti-ar face rau, ba din contra, daca nu da rezultate imi scrii si iti platesc timpul pierdut!

| Crashhunter explică (pentru rocco09):

1-Nu ma uit mult la televizor, nu am ce vedea.Iar cu filmele, Sweeney Todd e nimic pe langa altele.
2-Majoritatea porumbeilor se intorc in locuri in care au mai fost.

| rocco09 a răspuns (pentru Crashhunter):

Daca le place ce gasesc!

| unbaiatanonim a răspuns:

De ce se intampla experiente de genu doar la credinciosi?

| rocco09 a răspuns (pentru unbaiatanonim):

De unde stii ca "doar" ai vb cu toti ateii?

| badboy18 a răspuns:

Mergi la un duhovnic tongue