| AlexeHellsing a întrebat:

În vremurile de pe urmă, oare în ce chip își vor plânge păcatele ateii?

61 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Nu inteleg...de ce sa se planga.

| Dandanache a răspuns:

Oare cu ce mai prejos un ateu decat un pagan sau un crestin fara pocainta? Nu vor fi la fel judecati?

| AlexeHellsing explică (pentru Dandanache):

Sigur că vom fi judecați după aceeași lege, dar toți trebuie să ne pocăim, dar de asta eram curios, căci un ateu nu crede în Dumnezeu, deci nu crede în pocăință.

| Thunderstruck a răspuns:

Spune-mi ce o sa faceti voi, crestinii, daca se dovedeste ca alt zeu a fost adevarat si dupa iti raspund si eu.

| AlexeHellsing explică (pentru Thunderstruck):

Ești nostim, puțin nesimțit, dar nostim. Oare nu se cădea la întrebarea pusă de mine, să răspunzi și apoi să ceri să-ți răspund și eu? Oare dacă tu mi-ai ocolit întrebarea, eu cum voi răspunde la întrebarea ta. Aici bunul simț mă va face să răspund asemeni ție, printr-o ocolire.

| Thunderstruck a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Imi pare rau, dar nu ti-ai dat seama ca nu am cerut un raspuns, chiar nu ma intereseaza ce o sa faceti voi daca se dovedeste ca exista un alt zeu.Nu stiu de ce te interseaza in ce chip o sa ne plangem pacatele, nu stiu de ce ai pus intrebarea, probabil doar ai vrut sa-i intarati pe atei.Si probabil mai vroiai raspunsuri de la crestini care sa te sustina.Asa fac majoritatea crestinilor de-aici.

| AlexeHellsing explică (pentru Thunderstruck):

Eu n-am nevoie de război, ci am nevoie de logica fiecăruia pentru ași exprima punctul de vedere. Uneori e adevărat că cer prea mult de la soartă și încerc să ofer ateilor un alt câmp vizual.
P.S.
Am încercat să mă abțin, dar nu pot trece cu vederea faptul că tu zici că creștinii caută vrajbă, dar sunt o grămadă de utilizatori atei care caută nod în papură creștinismului. Cel mai deranjat este că din toatal se găsesc mulți care nu numai că vorbesc fără cunoștință de cauză, dar vorbesc și fără logică.
Ca să nu spui că exagerez ți-l dau pe maumau ca exemplu.
O seară frumoasă!

| Thunderstruck a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Incerci sa oferi ateilor un alt camp vizual? Incepe prin a-ti oferi tie un alt camp vizual.

| AlexeHellsing explică (pentru Thunderstruck):

Crede-mă nu faci nimic dacă pozezi ca Gică Contra.
Eu personal nu-mi place să spun NU, ci prefer să tac și s-o spun când nu mai există alternative.

| Mădă0611 a răspuns:

Dar crestinii?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Pai ei au?

| M25M a răspuns:

Si sa curga cliseele...

| AlexeHellsing explică (pentru M25M):

Un clișeu bine-venit dacă îmi permiți.

| dragos9234 a răspuns:

De ce sa plangem?
Ca am ales sa gandim in loc sa credem orbeste?

| rocco09 a răspuns (pentru dragos9234):

Sa gandesti ce? Ai aflat vreun adevar si nu stim noi?

| dragos9234 a răspuns (pentru rocco09):

Da,am aflat.

| AlexeHellsing explică:

Deci partea rea din a ucide un om nu există?

| HueyFreeman a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Daca acel om este un criminal deja. Atunci ti se mai pare rau sa il ucizi?

| AlexeHellsing explică (pentru HueyFreeman):

Sigur că da, evident dacă nu ești Dexter laughing
Dar fiind serioși, să nu uităm că acel criminal e și el om, și s-ar putea îndrepta.
Și dacă îl ucid eu nu voi deveni și eu criminal și voi fi ucis și eu de alt om care și el la rândul lui va deveni criminal, atunci se va crea un cerc vicios incontrolabil.

| AlexeHellsing explică:

Moartea unui om este irelevantă când îi cedează sistemul nu când este întrerupt la un moment înaintat.
Domnule, te rog frumos, nu mă lua cu molecule și atât. Pe lângă corp, omul mai are și suflet, sau cum îi ziceți voi, subconștient. Și ăsta e tot din molecule. Și te rog, nu mă lua cu sistemul nervos, o avea el impulsuri magnetice, care definesc durerea și altele, căci subconștientul uman este format în proporții derivate care diferă de la o persoană la alta, și nu doar atât, trăirile sufletești și opiniile merg de asemenea pe alt principiu sau pe același principiu. Întrucât nu avem nici un sistem, nu putem merge pe ceva complex, cum am mai spus mai sus, sistemul nervos. În linii mari, cum ai spus și tu. Dar unde am vrut să ajung este că nu poți spune despre un om că-i făcut din praf și electricitate și să-l împuști spunând că: E... nu-i nimic, era irelevant.

| Almássy a răspuns:

Argumenteaza de ce pacatele nu exista?

| 3xfemeie a răspuns:

Probabil ca in vremurile din urma ne vom plange toti pacatele.

| rocco09 a răspuns:

E relativ ...pentru unii exista pentru altii nu. Insa daca e general valabil sau nu se va convinge fiecare in max 70 80 de ani

| LegionarulRoman a răspuns (pentru rocco09):

Te gandesti la A doua Venire a lui Iisus? Exact fiecare din noi vom vedea, si vom auzi.Insa pana atunci, conform Apocalipsei, vor fi vremuri foarte grele.

| rocco09 a răspuns:

Nu cred ca o sa fie jale in masa printr-e atei, cel putin nu pe pamant!

| HueyFreeman a răspuns (pentru rocco09):

Ai dreptate, noi toti o sa plecam pe Europa si va lasam aici sa va mancati intre voi.

| rocco09 a răspuns (pentru HueyFreeman):

O sa plecati pe? e vreo planeta europa? Sa nu uitati sa-l luati pe ray si pe maumau ala sau cum ii zice ...ar ramane lumea mai fericita! Sper sa dati de mai bine sa nu fiti nevoiti sa va intoarceti Calatorie placuta

| HueyFreeman a răspuns (pentru rocco09):

Of, of, of. http://en.wikipedia.org/wiki/Europa_(moon) Ai tot internetul la dispozitie si nici asa nu te poti informa.

| rocco09 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Asa mai ...mersi de informatie, chiar nu stiam, de fapt la cate planete sunt cine stie numele la toate, oricum asa nu-mi scuza ignoranta in domeniu.
Si cand plecati?

| para001 a răspuns:

Ateii nu cred in nimic si nu plang dupa pacate

| ChuckNorris42 a răspuns:

Nu vom plange, nu avem de ce. E asa de bine sa ai mintea deschisa in loc sa fii ignorant.

| BeInnocent a răspuns:

In intuneric, regretandu-si viata cu lipsa lui Dumnezeu si irosirea timpului.

| AlexeHellsing explică (pentru BeInnocent):

Dacă prin întuneric te referi la Iad, eu zic totuși să reflectăm la mila lui Dumnezeu. Să zicem că le dă șansa de ai Ierta, dar ei ce vor face ca să-i ierte?

| BeInnocent a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Intuneric=iad,iad=intuneric. Buna intrebarea. Eu tin sa merg pe ideea ca mila lui Dumnezeu a fost pe durata vietii acelui ateu, cand putea sa isi schimbe credinta, sa o ia pe drumul cel bun si sa-L descopere pe Dumnezeu. Viata e ca un test, unde El isi da seama ce este mai potrivit pentru noi.

| doctorandus a răspuns (pentru BeInnocent):

O fiinta atotstiitoare n-are nevoie de teste.

| AlexeHellsing explică (pentru doctorandus):

Tu vezi omul ca o ființă atotștiitoare?

| BeInnocent a răspuns (pentru doctorandus):

"Viata e ca un test", iar eu vorbeam de oamenihappy. Citeste mai cu atentie data viitoare.

| Alphawolf a răspuns (pentru BeInnocent):

Da ai dreptate, ateii pot fi impotriva gandirii lor, isi pot schimba credinta cum isi schimba ciorapi, ei sunt super-oameni. Ei trebuie sa se schimbe, din realisti in naivi si superstitiosi. Bine gandit, meriti funda.

| BeInnocent a răspuns (pentru Alphawolf):

Multumesc.

| AlexeHellsing explică (pentru Alphawolf):

Și e pe punctul de a o primi.

| doctorandus a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Nu, era vorba de Dumnezeu. Dumnezeu nu are nevoie sa testeze pe nimeni. Este o aberatie sa spui ca o fiinta atotstiitoare face experimente sau testeaza pe cineva.

| AlexeHellsing explică (pentru doctorandus):

Dacă nu ne-ar testa atunci ar trimite pe cine merită în iad și cine merită în Rai. Dar asta L-ar face imperfect. Căci oare omul trimis în iad n-ar spune: Doamne, de ce n-ai dat șansa să ne îndreptăm? Dacă tu ai fi la școală și ar urma să dai test să-ți salvezi media, dar profesoara te-ar opri pentru că știa că nu vei face nimic bun și doar vei scădea media clasei, ai fi mulțumit, ai crede că profesoara a făcut o alegere corectă lăsându-te corigent fără măcar să încerci să treci mai departe? Asta-i perfecțiunea, Dumnezeu ne lasă să încercăm să urcăm la Ceruri, chiar dacă poate știe că nu vom reuși, dar trebuie să ne lase să-ncercăm.

| doctorandus a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Rationament de doi bani. O fiinta atotstiutoare nu face experimente, punct. Este o contradictie intre conceptul de "test" si conceptul de "atotcunoscator".

| AlexeHellsing explică (pentru doctorandus):

Ia aminte, când vorbim de Dumnezeu vorbim și de atotcunoașter și de PERFECȚIUNE. Iar de nu ar face acest,, test,, nu ar fi perfect.
Te-aș ruga să nu devi impulsiv întrucât nu numai că nu ne vom înțelege noi, dar nici,, publicul,, nu ne va înțelege.

| doctorandus a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Marele teolog Calvin a explicat bazandu-se pe cuvantul Bibliei ca Dumnezeul crestin nu mantuieste sau condamna la iad pentru ca ar avea motive, ci pentru ca asa vrea muschii lui. Daca Dumnezeu vrea sa condamne la iad un copil nevinovat, este dreptul lui, in calitate de suveran al creatiei. Asa cum unele tari au principiul de drept "the king can do no harm", oamenii nu se pot judeca cu Dumnezeu, caci nu exista nimeni mai mare ca Dumnezeu care sa-l condamne sa-si ispaseasca sau sa-si indrepte o greseala.

| HueyFreeman a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Pai el deja stie rezultatul, ce rost are sa-l faca? De plictiseala?

| AlexeHellsing explică (pentru HueyFreeman):

Găsești răspunsul la un răspuns de-al meu de mai sus.

| doctorandus a răspuns (pentru BeInnocent):

Daca Dumnezeul crestin exista, viata nu e un test, e o pedeapsa.

| AlexeHellsing explică (pentru doctorandus):

În primul rând hai să lămurim ceva.
Nu mă impresionează dacă un teolog aduce erezii împotriva lui Dumnezeu. Aduți aminte de Arie, considerat la vremea lui cel mai mare teolog, dar care intră în istorie ca un păgân luat la palme de Sfântul Ierarh Nicolae. Tot ce-ai scris mai sus este o gândire de om, o gândire proastă. Dacă ar fi cum spui tu, în acest moment te-ar cuprinde foc din cer, dar nu e așa, fiindcă e perfect, iar din perfecțiune sa naște dreptatea. Tot ce face el, face cu Judecata Lui cea Dreaptă și neînțeleasă nici măcar de Sfinții Lui, dapăi de noi care avem minte proastă și știm doar să cârtim împotriva lucrului pe care nu-l înțelegem.

| doctorandus a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Data viitoare sa vorbesti in nume propriu.

| AlexeHellsing explică (pentru doctorandus):

Îmi cer scuze, dar nu ți-am înțeles exprimarea.

| doctorandus a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Ai spus ca noi avem minte proasta, trebuia sa spui ca tu insuti ai minte proasta, eu nu am minte proasta. Sau prin "noi" te refereai doar la crestini?

| AlexeHellsing explică (pentru doctorandus):

Și totuși n-am vorbit nici în nume propriu, nici la persoana I sau a III-a.
Am vorbit la persoana a II-a.
Dacă vrei să mă faci om cu mite proastă nu te opresc, probabil aceasta e părerea ta despre mine, eu însă mi-am făcut ideea asta despre tine și nu prea pot să mi-o schimb. Dar mă rog... Oricum nu-ți pasă ție așa cum nu-mi pasă nici mie.

| doctorandus a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Nu eu te-am facut om cu minte proasta, tu insuti te-ai numit om cu minte proasta. Sau ai uitat ce-ai scris mai sus? Asta e un calificativ pe care ti l-ai aplicat singur, din proprie initiativa.

| doctorandus a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Cu regret te informez ca "noi" e persoana I, nu a II-a.

| AlexeHellsing explică (pentru doctorandus):

Scuze, am greșit exprimarea întrucât am fost prins în mai multe comentarii.
Ceea ce am vrut să spun a fost Noi avem minte proastă, cu referire la totalitatea oamenilor.

| doctorandus a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Ei bine, eu nu am mintea proasta. Sunt membru Mensa si am doua licente. Si sunt destui crestini care ar refuza categoric ideea ca ei au mintea proasta.

| AlexeHellsing explică (pentru doctorandus):

Creștinii adevărați vor avea smerenie și se bucura.

| AlexeHellsing explică (pentru doctorandus):

Și eu mă bucur că sunt prost.

| doctorandus a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Asta nu-i smerenie, ci dorinta de a te auto-umili in public. Mai ramane sa-ti pui poza pe garduri cu indemnul "Scuipati aici, sunt nedemn de viata pe care o am!" Admitand ca Dumnezeu ti-a dat mintea, nu ar avea nimic impotriva faptului de a o folosi. Iar daca mintea este proasta e vina lui, nu a ta. De ce ar da Dumnezeu oamenilor minte proasta cand ar fi in interesul lui sa le dea minte capabila sa inteleaga si morala si drept si filosofie si teologie si matematica si fizica si biologie?

| AmVicii a răspuns:

''Pacatele,,fundamentale sunt numai motive clar menite sa-ti darame psihicul pe indelete.